Recore Consulting AB
556895-8218Aktiebolagreg. 2012
Älvsjö, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
43 tkr
Soliditet
99 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Lummerstigen 14, 125 56 Älvsjö
Postadress
Lummerstigen 14, 125 56 Älvsjö
Verksamhetsbeskrivning
Konsulttjänster inom IT- och organisationsutveckling samt coaching. Handel med värdepapper.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 1 183 tkr | 541 tkr | – |
| 2018 | 1 105 tkr | 372 tkr | 768 tkr |
| 2019 | 1 057 tkr | 146 tkr | 802 tkr |
| 2020 | 940 tkr | 327 tkr | 1 004 tkr |
| 2021 | 0 tkr | −465 tkr | 681 tkr |
| 2022 | −0 tkr | −225 tkr | 356 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −35 tkr | 322 tkr |
| 2024 | −0 tkr | 295 tkr | 516 tkr |
| 2025 | 0 tkr | 43 tkr | 560 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 98,8 % – branschmedian 74 %
Vinstmarginal – – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt −100 % – branschmedian −1,4 %
Median för 27989 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | −0 | 0 | −0 | 0 | 940 | 1 057 | 1 105 | 1 183 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 | 49 | 106 | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 0 | −0 | 0 | −0 | 49 | 1 045 | 1 057 | 1 105 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 4 | 4 | 1 | – | – | – | – | – |
| Handelsvaror | – | – | – | – | – | 0 | 1 | 0 | – |
| Övriga externa kostnader | 5 | 8 | 14 | 50 | 69 | 83 | 258 | 130 | – |
| Personalkostnader | – | 0 | 52 | 276 | 620 | 634 | 681 | 599 | – |
| Rörelsekostnader | 5 | 11 | 70 | 327 | 689 | 716 | 940 | 729 | – |
| Rörelseresultat | −5 | −11 | −70 | −327 | −640 | 329 | 117 | 376 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 23 | 3 | 2 | 0 | −1 | −1 | 30 | −4 | – |
| Räntekostnader och liknande | – | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | – |
| Finansiella poster | 48 | 306 | 35 | 102 | 175 | −2 | 29 | −4 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 43 | 295 | −35 | −225 | −465 | 327 | 146 | 372 | 541 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | 0 | 142 | – | 0 | −97 | – |
| Resultat före skatt | 43 | 295 | −35 | −225 | −323 | 327 | 146 | 274 | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | – | 0 | 75 | 37 | 64 | – |
| Årets resultat | 43 | 295 | −35 | −225 | −323 | 252 | 108 | 210 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 502 | 427 | 124 | 90 | 456 | 769 | 719 | 290 | – |
| Anläggningstillgångar | 502 | 427 | 124 | 90 | 456 | 769 | 719 | 290 | – |
| Kortfristiga fordringar | 2 | 1 | 1 | 5 | −28 | 0 | 0 | 0 | – |
| Kortfristiga placeringar | 0 | 35 | 91 | 91 | 66 | – | 0 | 39 | – |
| Kassa och bank | 62 | 62 | 32 | 74 | 173 | 434 | 281 | 796 | – |
| Omsättningstillgångar | 64 | 98 | 124 | 171 | 211 | 434 | 281 | 835 | – |
| Summa tillgångar | 567 | 525 | 248 | 260 | 668 | 1 202 | 1 000 | 1 125 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 466 | 172 | 306 | 531 | 954 | 702 | 643 | 508 | – |
| Fritt eget kapital | 510 | 466 | 272 | 306 | 631 | 954 | 752 | 718 | – |
| Eget kapital | 560 | 516 | 322 | 356 | 681 | 1 004 | 802 | 768 | – |
| Obeskattade reserver | – | – | – | – | 0 | 142 | 142 | 142 | – |
| Skatteskulder | – | 0 | −82 | −105 | −49 | 23 | 74 | 97 | – |
| Kortfristiga skulder | 7 | 9 | −73 | −96 | −13 | 56 | 56 | 214 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 567 | 525 | 248 | 260 | 668 | 1 202 | 1 000 | 1 125 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | – | – | – | 1 | 1 | 1 | 1 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 100 | 0 | 100 | 0 | 100 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 98,8 % | 98,3 % | 129,6 % | 136,9 % | 102 % | 92,9 % | 91,5 % | 78,3 % | – |
| Kassalikviditet | 906 % | 1 092 % | −169 % | −178 % | −1 577 % | 774 % | 506 % | 389 % | – |
| Rörelsemarginal | – | 1 139 800 % | −7 001 500 % | 16 347 600 % | −31 986 100 % | 35 % | 11,1 % | 34 % | – |
| Vinstmarginal | – | −29 500 000 % | −3 500 000 % | 11 250 000 % | −23 250 000 % | 34,8 % | 13,8 % | 33,7 % | 45,7 % |
| Omsättningstillväxt | −100 % | −200 % | −150 % | −200 % | −100 % | −11,1 % | −4,3 % | −6,6 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 7,7 % | 57,1 % | −10,8 % | −63,1 % | −47,4 % | 25,1 % | 13,5 % | 27,3 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | 0 tkr | 940 tkr | 1 057 tkr | 1 105 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (17)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 502 tkr | 427 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 502 tkr | 427 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | −76 tkr | −303 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 43 tkr | 295 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 43 tkr | 295 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −295 tkr | 35 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 295 tkr | −35 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 100 tkr |
| Forslag disposition | 510 tkr | 466 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 410 tkr | 466 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 100 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 1 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 2 tkr | 1 tkr |
| Ovriga kortfristiga placeringar | 0 | 35 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 7 tkr | 9 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 26 tkr | 303 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 0 | 1 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 nov. 2024 – 31 okt. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 nov. 2023 – 31 okt. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 nov. 2022 – 31 okt. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 nov. 2021 – 31 okt. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 nov. 2020 – 31 okt. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 nov. 2019 – 31 okt. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 nov. 2018 – 31 okt. 2019 · Inlämnad –
Recore Consulting ABHuvudarbetsställe
Lummerstigen 14, 125 56 Älvsjö
IT & tech
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556895-8218
Registreringsdatum
12 juni 2012
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
IT & tech
- SNI 62.201 – Datakonsultverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.