Recto AB
559044-8477Aktiebolagreg. 2015
Västerås, Västmanlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
3 446 tkr
Resultat efter fin. poster
268 tkr
Soliditet
21 %
Anställda
–
Hem
recto.se
Adresser
Besöksadress
Ringduvegatan 63, 724 70 Västerås
Postadress
c/o Salim Halmedov, Ringduvegatan 63, 724 70 Västerås
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska bedriva byggverksamhet samt erbjuda totalentreprenad och konsulttjänster inom nyproduktion, tillbyggnad, ombyggnation och renovering av fastigheter. Verksamheten omfattar även bemanningstjänster för yrkesroller kopplade till bygg- och anläggningssektorn. Därutöver ska företaget bedriva köp, försäljning, ägande, förvaltning och utveckling av fastigheter samt äga och förvalta andelar i andra bolag. Bolaget ska även bedriva därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 584 tkr | 431 tkr | – |
| 2018 | 17 tkr | −67 tkr | – |
| 2019 | 30 tkr | −68 tkr | 101 tkr |
| 2020 | 0 tkr | −1 tkr | 99 tkr |
| 2021 | 8 tkr | −59 tkr | 40 tkr |
| 2022 | 226 tkr | −60 tkr | −20 tkr |
| 2023 | 2 207 tkr | 88 tkr | 69 tkr |
| 2024 | 1 462 tkr | −18 tkr | 51 tkr |
| 2025 | 3 446 tkr | 268 tkr | 283 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 20,6 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal 7,8 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt 135,6 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 446 | 1 462 | 2 207 | 226 | 8 | 0 | 30 | 17 | 584 |
| Övriga rörelseintäkter | 11 | 183 | −12 | −4 | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 3 457 | 1 645 | 2 195 | 222 | 8 | – | 30 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 2 701 | 1 457 | 1 751 | 5 | – | – | 90 | – | – |
| Handelsvaror | – | 0 | 49 | 3 | 12 | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 248 | 84 | 246 | 217 | 54 | 1 | 6 | – | – |
| Personalkostnader | 240 | 120 | 48 | 44 | – | – | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 13 | 13 | 2 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 3 188 | 1 662 | 2 107 | 282 | 67 | 1 | 96 | – | – |
| Rörelseresultat | 268 | −17 | 88 | −60 | −59 | −1 | −66 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | −0 | 0 | 0 | – | – | – | 2 | – | – |
| Finansiella poster | 0 | −0 | −0 | – | – | – | −2 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 268 | −18 | 88 | −60 | −59 | −1 | −68 | −67 | 431 |
| Resultat före skatt | 268 | −18 | 88 | −60 | −59 | −1 | −68 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 36 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | 232 | −18 | 88 | −60 | −59 | −1 | −68 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 37 | 50 | 63 | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 37 | 50 | 63 | – | – | – | – |
| Kundfordringar | 732 | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 767 | 35 | 17 | 5 | 63 | 35 | 95 | – | – |
| Kassa och bank | 606 | 114 | 56 | 82 | 110 | 65 | 6 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 373 | 150 | 73 | 88 | 172 | 100 | 101 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 373 | 150 | 110 | 138 | 235 | 100 | 101 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 | 19 | −70 | −10 | 49 | 51 | 119 | – | – |
| Fritt eget kapital | 233 | 1 | 19 | −70 | −10 | 49 | 51 | – | – |
| Eget kapital | 283 | 51 | 69 | −20 | 40 | 99 | 101 | – | – |
| Långfristiga skulder | – | – | – | 110 | 180 | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 542 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 37 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 090 | 99 | 42 | 47 | 15 | 0 | 0 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 373 | 150 | 110 | 138 | 235 | 100 | 101 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | 1 | 1 | 1 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 20,6 % | 33,9 % | 62,3 % | −14,2 % | 17,1 % | 99,7 % | 99,7 % | – | – |
| Kassalikviditet | 126 % | 151 % | 176 % | 185 % | 1 146 % | 36 395 % | 36 832 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 7,8 % | −1,2 % | 4 % | −26,5 % | −738,8 % | – | −221,5 % | – | – |
| Vinstmarginal | 7,8 % | −1,2 % | 4 % | −26,6 % | −737,5 % | – | −226,7 % | −394,1 % | 73,8 % |
| Omsättningstillväxt | 135,6 % | −33,8 % | 876,6 % | 2 725 % | – | −100 % | 76,5 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 82,1 % | −35,2 % | 128,6 % | 305,8 % | −146,5 % | −1,2 % | −67,7 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | 1 462 tkr | 2 207 tkr | 226 tkr | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (15)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 232 tkr | −18 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 232 tkr | −18 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 18 tkr | −88 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −18 tkr | 88 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 283 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 232 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forslag disposition | 233 tkr | 772 |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 233 tkr | 772 |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | – | 65 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 35 tkr | 35 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 79 tkr | 6 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 432 tkr | 93 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 apr. 2024 – 31 mars 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 apr. 2023 – 31 mars 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 apr. 2022 – 31 mars 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 apr. 2021 – 31 mars 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 apr. 2020 – 31 mars 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 apr. 2019 – 31 mars 2020 · Inlämnad –
Recto ABHuvudarbetsställe
Ringduvegatan 63, 724 70 Västerås
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559044-8477
Registreringsdatum
29 december 2015
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Västerås, Västmanlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.310 – Puts-, fasad- och stuckatörsarbeten
- SNI 81.210 – Lokalvård
- SNI 68.310 – Förmedling avseende fastighetsverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-16). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.