Recto Consulting AB
556783-5748Aktiebolagreg. 2009
Västerås, Västmanlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−8 tkr
Soliditet
68 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Ringduvegatan 63, 724 70 Västerås
Postadress
Ringduvegatan 63, 724 70 Västerås
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom företagsorganisation, affärsutveckling, marknadsföring och projektledning samt teknisk konsultverksamhet inom bygg och anläggning. Bolaget ska även bedriva bygg- och markentreprenad, samt förvaltning och skötsel av fastigheter på uppdrag. Vidare ska bolaget bedriva bemanningsverksamhet och personaluthyrning. Därutöver ska bolaget bedriva uthyrning och leasing av fordon till företag och privatpersoner samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 202 tkr | −20 tkr | – |
| 2019 | 70 tkr | −37 tkr | – |
| 2020 | 26 tkr | −30 tkr | 52 tkr |
| 2021 | 2 tkr | −6 tkr | 46 tkr |
| 2022 | 0 tkr | −13 tkr | 33 tkr |
| 2023 | 56 tkr | 51 tkr | 84 tkr |
| 2024 | 6 tkr | −19 tkr | 65 tkr |
| 2025 | 0 tkr | −8 tkr | 57 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 68,1 % – branschmedian 70,6 %
Vinstmarginal −2 764,5 % – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt −95,3 % – branschmedian −1,6 %
Median för 24141 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 6 | 56 | 0 | 2 | 26 | 70 | 202 |
| Förändring av lager | – | – | 0 | −54 | −2 | 0 | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 45 | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 0 | 6 | 56 | −9 | 0 | 26 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 10 | – | 0 | −0 | 40 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 9 | 15 | 5 | 4 | 6 | 16 | – | – |
| Rörelsekostnader | 9 | 26 | 5 | 4 | 6 | 56 | – | – |
| Rörelseresultat | −8 | −19 | 51 | −13 | −6 | −30 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 0 | −0 | −0 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −8 | −19 | 51 | −13 | −6 | −30 | −37 | −20 |
| Resultat före skatt | −8 | −19 | 51 | −13 | −6 | −30 | – | – |
| Årets resultat | −8 | −19 | 51 | −13 | −6 | −30 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Varulager | – | – | – | 0 | 54 | 55 | – | – |
| Kundfordringar | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 4 | 0 | −0 | −0 | 0 | – | – |
| Kassa och bank | 83 | 127 | 152 | 37 | 39 | 8 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 83 | 131 | 152 | 37 | 92 | 63 | – | – |
| Summa tillgångar | 83 | 131 | 152 | 37 | 92 | 63 | – | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 40 | 59 | 8 | 21 | 27 | −18 | – | – |
| Fritt eget kapital | 32 | 40 | 59 | 8 | 21 | −48 | – | – |
| Eget kapital | 57 | 65 | 84 | 33 | 46 | 52 | – | – |
| Långfristiga skulder | – | – | – | – | 0 | −2 | – | – |
| Leverantörsskulder | – | – | 0 | 3 | 0 | 5 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | – | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 27 | 66 | 68 | 3 | 46 | 13 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 83 | 131 | 152 | 37 | 92 | 63 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 50 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 68,1 % | 49,4 % | 55,4 % | 90,9 % | 50,1 % | 82,4 % | – | – |
| Kassalikviditet | 313 % | 198 % | 224 % | 1 101 % | 84 % | 60 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −2 765,8 % | −297,7 % | 90,9 % | – | −328,9 % | −114 % | – | – |
| Vinstmarginal | −2 764,5 % | −297,7 % | 90,9 % | – | −334,5 % | −114,1 % | −52,6 % | −9,9 % |
| Omsättningstillväxt | −95,3 % | −88,4 % | – | −100 % | −93,4 % | −62,2 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −14,9 % | −29,6 % | 60,3 % | −38,4 % | −12,7 % | −57,8 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (9)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −8 tkr | −19 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −8 tkr | −19 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 19 tkr | −51 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −19 tkr | 51 tkr |
| Forslag disposition | 32 tkr | 40 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 32 tkr | 40 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 227 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 4 | 4 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 27 tkr | 66 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 sep. 2020 – 31 aug. 2021 · Inlämnad –
Recto Consulting ABHuvudarbetsställe
Ringduvegatan 63, 724 70 Västerås
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556783-5748
Registreringsdatum
5 juni 2009
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Västerås, Västmanlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 71.121 – Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik
- SNI 41.000 – Byggande av bostadshus och andra byggnader
- SNI 46.711 – Partihandel med personbilar och lätta motorfordon
- SNI 49.410 – Vägtransport, godstrafik
- SNI 73.111 – Reklambyråverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.