Red Mask Entertainment AB
556875-6745Aktiebolagreg. 2011
Uppsala, Uppsala län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 588 tkr
Resultat efter fin. poster
−398 tkr
Soliditet
85 %
Anställda
0
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Torngatan 42 Lgh 1002, 754 23 Uppsala
Postadress
c/o Tomas Xavier, Torngatan 42 Lgh 1002, 754 23 Uppsala
Verksamhetsbeskrivning
Företaget bedriver musik-, film- och bokproduktion samt förlagsverksamhet inom nyss nämnda områden.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 5 882 tkr | 2 427 tkr | – |
| 2020 | 3 147 tkr | 826 tkr | – |
| 2021 | 3 841 tkr | 1 652 tkr | 2 156 tkr |
| 2022 | 4 933 tkr | −140 tkr | 2 633 tkr |
| 2023 | 929 tkr | −1 764 tkr | 869 tkr |
| 2024 | 1 041 tkr | 379 tkr | 1 248 tkr |
| 2025 | 1 588 tkr | −398 tkr | 851 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 84,6 % – branschmedian 72 %
Vinstmarginal −25 % – branschmedian 12 %
Omsättningstillväxt 52,6 % – branschmedian −2 %
Median för 7318 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 588 | 1 041 | 929 | 4 933 | 3 841 | 3 147 | 5 882 |
| Rörelseintäkter | 1 588 | 1 041 | 929 | 4 933 | 3 841 | – | – |
| Handelsvaror | 1 624 | 419 | 2 457 | 3 938 | 1 602 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 361 | 248 | 229 | 222 | 509 | – | – |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 6 | 908 | 73 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 985 | 667 | 2 693 | 5 069 | 2 183 | – | – |
| Rörelseresultat | −397 | 373 | −1 764 | −136 | 1 657 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 7 | 4 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 2 | 3 | 5 | 5 | – | – |
| Finansiella poster | −0 | 5 | 0 | −5 | −5 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −398 | 379 | −1 764 | −140 | 1 652 | 826 | 2 427 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 0 | 757 | 0 | – | – |
| Resultat före skatt | −398 | 379 | −1 764 | 617 | 1 652 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 140 | 344 | – | – |
| Årets resultat | −398 | 379 | −1 764 | 477 | 1 309 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | – | – |
| Kundfordringar | 0 | 29 | 29 | 29 | 29 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 9 | 49 | 623 | 285 | 61 | – | – |
| Kassa och bank | 972 | 1 186 | 253 | 2 377 | 3 024 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 981 | 1 236 | 876 | 2 661 | 3 085 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 006 | 1 260 | 901 | 2 686 | 3 110 | – | – |
| Aktiekapital | 60 | 60 | 60 | 60 | 60 | – | – |
| Bundet eget kapital | 60 | 60 | 60 | 60 | 60 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 188 | 809 | 2 573 | 2 096 | 787 | – | – |
| Fritt eget kapital | 791 | 1 188 | 809 | 2 573 | 2 096 | – | – |
| Eget kapital | 851 | 1 248 | 869 | 2 633 | 2 156 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | – | – | 0 | 757 | – | – |
| Långfristiga skulder | 1 | 2 | 21 | 19 | 17 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | – | 0 | 24 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 154 | 10 | 10 | 34 | 179 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 006 | 1 260 | 901 | 2 686 | 3 110 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 84,6 % | 99 % | 96,5 % | 98 % | 88,7 % | – | – |
| Kassalikviditet | 638 % | 12 355 % | 8 760 % | 7 780 % | 1 721 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −25 % | 35,9 % | −189,9 % | −2,8 % | 43,2 % | – | – |
| Vinstmarginal | −25 % | 36,4 % | −189,9 % | −2,8 % | 43 % | 26,3 % | 41,3 % |
| Omsättningstillväxt | 52,6 % | 12,1 % | −81,2 % | 28,4 % | 22,1 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −46,7 % | 30,3 % | −202,8 % | 18,1 % | 60,7 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | 929 tkr | 4 933 tkr | 3 841 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (14)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −398 tkr | 379 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −398 tkr | 379 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −379 tkr | 1 764 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 379 tkr | −1 764 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 851 tkr | 1 248 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −398 tkr | 379 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 791 tkr | 1 188 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 791 tkr | 1 188 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 9 tkr | 21 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 144 tkr | – |
| Ovriga langfristiga skulder | 1 tkr | 2 tkr |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar | 25 tkr | 25 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 10 tkr | 10 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Red Mask Entertainment ABHuvudarbetsställe
Torngatan 42 Lgh 1002, 754 23 Uppsala
Kultur & nöje
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556875-6745
Registreringsdatum
12 december 2011
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Uppsala, Uppsala län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
60 000 kr
SNI-koder
Kultur & nöje
- SNI 90.390 – Annan stödverksamhet avseende konstnärligt skapande och scenkonst
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.