Rederiaktiebolaget M/S Lagerbjelke
556869-8996Aktiebolagreg. 2011
Örebro, Örebro län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
6 536 tkr
Resultat efter fin. poster
2 057 tkr
Soliditet
90 %
Anställda
3
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Engelbrektsgatan 5, 702 12 Örebro
Postadress
Engelbrektsgatan 5, 702 12 Örebro
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva gods- och passagerartrafik med båt, servering av mat och dryck samt försäljning av kioskvaror och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | 2 693 tkr | −46 tkr | – |
| 2023 | 5 510 tkr | 1 268 tkr | – |
| 2024 | 6 396 tkr | 1 895 tkr | 4 975 tkr |
| 2025 | 6 091 tkr | 1 775 tkr | 5 453 tkr |
| 2026 | 6 536 tkr | 2 057 tkr | 6 273 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 89,6 % – branschmedian 63,6 %
Vinstmarginal 31,5 % – branschmedian 10,1 %
Omsättningstillväxt 7,3 % – branschmedian −0,7 %
Median för 504 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 6 536 | 6 091 | 6 396 | 5 510 | 2 693 |
| Övriga rörelseintäkter | 61 | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 6 597 | 6 091 | 6 396 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 1 142 | 1 050 | 1 134 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 261 | 1 158 | 1 204 | – | – |
| Personalkostnader | 2 134 | 2 135 | 2 185 | – | – |
| Rörelsekostnader | 4 537 | 4 343 | 4 523 | – | – |
| Rörelseresultat | 2 060 | 1 748 | 1 874 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 2 | 36 | 22 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 5 | 9 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | −3 | 27 | 22 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 2 057 | 1 775 | 1 895 | 1 268 | −46 |
| Bokslutsdispositioner | −43 | −251 | −328 | – | – |
| Resultat före skatt | 2 014 | 1 524 | 1 567 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 431 | 325 | 333 | – | – |
| Årets resultat | 1 583 | 1 198 | 1 235 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 7 500 | 6 500 | 6 500 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 7 500 | 6 500 | 6 500 | – | – |
| Varulager | 20 | 39 | 0 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 121 | 405 | 347 | – | – |
| Kassa och bank | 1 123 | 1 073 | 459 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 265 | 1 516 | 805 | – | – |
| Summa tillgångar | 8 765 | 8 016 | 7 305 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 4 640 | 4 205 | 3 690 | – | – |
| Fritt eget kapital | 6 223 | 5 403 | 4 925 | – | – |
| Eget kapital | 6 273 | 5 453 | 4 975 | – | – |
| Obeskattade reserver | 1 986 | 1 943 | 1 692 | – | – |
| Leverantörsskulder | 14 | 15 | 13 | – | – |
| Skatteskulder | 159 | 385 | 534 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 505 | 620 | 638 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 8 765 | 8 016 | 7 305 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 3 | 3 | 3 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 827 | 763 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 89,6 % | 87,3 % | 86,5 % | – | – |
| Kassalikviditet | 246 % | 238 % | 126 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 31,5 % | 28,7 % | 29,3 % | – | – |
| Vinstmarginal | 31,5 % | 29,1 % | 29,6 % | 23 % | −1,7 % |
| Omsättningstillväxt | 7,3 % | −4,8 % | 16,1 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 25,2 % | 22 % | 24,8 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 2 179 tkr | 2 030 tkr | 2 132 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (26)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 7 500 tkr | 6 500 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 7 500 tkr | 6 500 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 1 000 tkr | 0 |
| Arets resultat eget kapital | 1 583 tkr | 1 198 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 1 583 tkr | 1 198 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −1 198 tkr | −1 235 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 1 198 tkr | 1 235 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 763 tkr | 720 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 6 273 tkr | 5 453 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 1 583 tkr | 1 198 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 763 tkr | 720 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −43 tkr | −251 tkr |
| Forskott fran kunder | 238 tkr | 123 tkr |
| Forslag disposition | 6 223 tkr | 5 403 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 5 396 tkr | 4 640 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 33 tkr | 52 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 981 tkr | 981 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 981 tkr | 981 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 0 | 0 |
| Lager ravaror fornodenheter | 20 tkr | 39 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 88 tkr | 353 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 30 tkr | 21 tkr |
| Periodiseringsfonder | 1 986 tkr | 1 943 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 64 tkr | 75 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 maj 2025 – 30 apr. 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
Rederiaktiebolaget M/S LagerbjelkeHuvudarbetsställe
Engelbrektsgatan 5, 702 12 Örebro
Taxi & transport
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556869-8996
Registreringsdatum
1 november 2011
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Örebro, Örebro län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Taxi & transport
- SNI 50.302 – Icke reguljär sjötrafik på inre vattenvägar av passagerare
- SNI 56.110 – Restaurangverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.