Rediens AB
556999-4303Aktiebolagreg. 2015
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
0 tkr
Soliditet
20 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Västmannagatan 82 5 Tr, 113 26 Stockholm
Postadress
c/o Kucukgöl E, Västmannagatan 82 5 Tr, 113 26 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva allt inom byggverksamhet, bedriva icke tillståndspliktig kreditgivningsverksamhet, factoring, köp av fordringar, handel med värdepapper, förvärva och förvalta aktier i andra bolag och idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 3 970 tkr | 3 949 tkr | – |
| 2018 | 2 026 tkr | 18 tkr | – |
| 2019 | – | 170 tkr | 6 705 tkr |
| 2020 | – | −1 778 tkr | 4 229 tkr |
| 2021 | 0 tkr | −29 tkr | 422 tkr |
| 2022 | 0 tkr | −131 tkr | 290 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −11 tkr | 279 tkr |
| 2024 | 0 tkr | −3 tkr | 276 tkr |
| 2025 | 0 tkr | 0 tkr | 276 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 19,9 % – branschmedian 58,5 %
Vinstmarginal – – branschmedian 9,4 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian 0,6 %
Median för 1015 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | 2 026 | 3 970 |
| Förändring av lager | – | – | – | – | 0 | −1 560 | 0 | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | – | 0 | 33 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | −1 527 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 0 | 3 | 11 | 131 | 29 | 251 | 30 | – | – |
| Personalkostnader | – | – | – | – | – | 0 | −204 | – | – |
| Rörelsekostnader | 0 | 3 | 11 | 131 | 29 | 251 | −174 | – | – |
| Rörelseresultat | 0 | −3 | −11 | −131 | −29 | −1 778 | 174 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 4 | – | – |
| Finansiella poster | 0 | −0 | 0 | −1 | −0 | −0 | −4 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 0 | −3 | −11 | −131 | −29 | −1 778 | 170 | 18 | 3 949 |
| Resultat före skatt | 0 | −3 | −11 | −131 | −29 | −1 778 | 170 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | – | – | 0 | 38 | – | – |
| Årets resultat | 0 | −3 | −11 | −131 | −29 | −1 778 | 131 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 385 | 1 385 | 1 385 | 385 | 385 | 717 | 6 748 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 1 385 | 1 385 | 1 385 | 385 | 385 | 717 | 6 748 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | – | – | – | 0 | 37 | 6 | 1 698 | – | – |
| Kassa och bank | – | 0 | 0 | 7 | 16 | 3 560 | 103 | – | – |
| Omsättningstillgångar | – | 0 | 0 | 7 | 52 | 3 566 | 1 801 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 385 | 1 385 | 1 385 | 392 | 438 | 4 283 | 8 549 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 226 | 229 | 240 | 372 | 4 179 | 5 957 | 6 523 | – | – |
| Fritt eget kapital | 226 | 226 | 229 | 240 | 372 | 4 179 | 6 655 | – | – |
| Eget kapital | 276 | 276 | 279 | 290 | 422 | 4 229 | 6 705 | – | – |
| Långfristiga skulder | 1 108 | 1 108 | 1 106 | 100 | – | 0 | 1 630 | – | – |
| Leverantörsskulder | – | – | – | – | – | 0 | 35 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | – | – | 0 | 38 | 38 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 | 1 | 0 | 1 | 16 | 54 | 214 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 385 | 1 385 | 1 385 | 392 | 438 | 4 283 | 8 549 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 19,9 % | 19,9 % | 20,1 % | 74,1 % | 96,3 % | 98,7 % | 78,4 % | – | – |
| Kassalikviditet | – | 0 % | – | 483 % | 327 % | 6 571 % | 840 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – | – | 0,9 % | 99,5 % |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 0 % | −1 % | −4,1 % | −45,2 % | −6,9 % | −42 % | 2 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (14)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 1 385 tkr | 1 385 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 1 385 tkr | 1 385 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 0 | −3 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 0 | −3 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 3 tkr | 11 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −3 tkr | −11 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 276 tkr | 276 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 0 | −3 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 226 tkr | 226 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 226 tkr | 226 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 838 | 837 |
| Ovriga langfristiga skulder | 1 108 tkr | 1 108 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | – | 1 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 sep. 2020 – 31 aug. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 sep. 2019 – 31 aug. 2020 · Inlämnad –
Rediens ABHuvudarbetsställe
Västmannagatan 82 5 Tr, 113 26 Stockholm
Hälsa & vård
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556999-4303
Registreringsdatum
5 januari 2015
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Hälsa & vård
- SNI 87.203 – Boende med särskild service för vuxna med missbruksproblem
- SNI 68.110 – Handel med egna fastigheter
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-15). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.