Redstone Invest AB
556838-6758Aktiebolagreg. 2011
Malmö, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2023Omsättning
350 tkr
Resultat efter fin. poster
594 tkr
Soliditet
55 %
Anställda
–
Redstone | Construction | Capital | Collaboration
redstoneinvest.com
Adresser
Besöksadress
Sallerupsvägen 24, 212 18 Malmö
Postadress
Sallerupsvägen 24, 212 18 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva konsultationer inom kommunikation och äga och förvalta fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 301 tkr | 37 tkr | – |
| 2020 | 300 tkr | 165 tkr | – |
| 2021 | 302 tkr | 128 tkr | 4 005 tkr |
| 2022 | 308 tkr | 849 tkr | 4 672 tkr |
| 2023 | 350 tkr | 594 tkr | 5 049 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 54,5 % – branschmedian 66,2 %
Vinstmarginal 169,7 % – branschmedian 9,5 %
Omsättningstillväxt 13,6 % – branschmedian −4,4 %
Median för 8459 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 350 | 308 | 302 | 300 | 301 |
| Övriga rörelseintäkter | 730 | 1 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 080 | 309 | 302 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 85 | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 243 | 140 | 50 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Rörelsekostnader | 377 | 190 | 101 | – | – |
| Rörelseresultat | 703 | 119 | 201 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 800 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 109 | 78 | 73 | – | – |
| Finansiella poster | −109 | 722 | −73 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 594 | 849 | 128 | 165 | 37 |
| Bokslutsdispositioner | −120 | 0 | −12 | – | – |
| Resultat före skatt | 474 | 840 | 116 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 98 | 173 | 8 | – | – |
| Årets resultat | 377 | 667 | 109 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 4 896 | 4 946 | 4 996 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 4 385 | 7 080 | 1 615 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 9 281 | 12 026 | 6 611 | – | – |
| Kundfordringar | 12 | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 104 | 120 | 84 | – | – |
| Kassa och bank | 69 | 29 | 237 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 173 | 149 | 321 | – | – |
| Summa tillgångar | 9 454 | 12 176 | 6 933 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 4 622 | 3 955 | 3 847 | – | – |
| Fritt eget kapital | 4 999 | 4 622 | 3 955 | – | – |
| Eget kapital | 5 049 | 4 672 | 4 005 | – | – |
| Obeskattade reserver | 132 | 12 | 12 | – | – |
| Långfristiga skulder | 2 687 | 4 848 | 2 834 | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 19 | 6 | – | – |
| Skatteskulder | 264 | 181 | 8 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 586 | 2 644 | 81 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 9 454 | 12 176 | 6 933 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 54,5 % | 38,5 % | 57,9 % | – | – |
| Kassalikviditet | 11 % | 6 % | 396 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 200,9 % | 38,6 % | 66,7 % | – | – |
| Vinstmarginal | 169,7 % | 275,7 % | 42,4 % | 55 % | 12,3 % |
| Omsättningstillväxt | 13,6 % | 2 % | 0,7 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 7,5 % | 14,3 % | 2,7 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (29)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2023 | 2022 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 377 tkr | 667 tkr |
| Byggnader mark | 4 896 tkr | 4 946 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 5 213 tkr | 5 213 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 317 tkr | 267 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 50 tkr | 50 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 377 tkr | 667 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −667 tkr | −109 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 667 tkr | 109 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 5 049 tkr | 4 672 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 377 tkr | 667 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | −120 tkr | 0 |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 66 tkr | 66 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | 1 615 tkr | 1 615 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga anskaffningsvarden | 1 615 tkr | 1 615 tkr |
| Forskott fran kunder | 0 | 276 tkr |
| Forslag disposition | 4 999 tkr | 4 622 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 4 999 tkr | 4 622 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 22 tkr | 35 tkr |
| Lan delagare narstaende | 2 770 tkr | 5 465 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 1 470 tkr | 874 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 4 tkr | 19 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 1 265 tkr | 2 129 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 2 473 tkr | 2 634 tkr |
| Periodiseringsfonder | 132 tkr | 12 tkr |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 214 tkr | 2 214 tkr |
| Stallda sakerheter | 3 500 tkr | 3 500 tkr |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | 3 500 tkr | 3 500 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 57 tkr | 37 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2023
Period 1 maj 2022 – 30 apr. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 maj 2021 – 30 apr. 2022 · Inlämnad –
Redstone Invest ABHuvudarbetsställe
Sallerupsvägen 24, 212 18 Malmö
Media & marknadsföring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556838-6758
Registreringsdatum
17 januari 2011
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Media & marknadsföring
- SNI 73.300 – PR och kommunikation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-13). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.