Reedtz Consulting AB
556613-8383Aktiebolagreg. 2001
Täby, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 599 tkr
Resultat efter fin. poster
1 046 tkr
Soliditet
85 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Pinnmovägen 8, 187 50 Täby
Postadress
Pinnmovägen 8, 187 50 Täby
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva konsultverksamhet inom management och implementering av affärsstödjande datasystem, bedriva handel med värdepapper, fastighetsägande och -förvaltning samt därmed förenlig verksamhet. Aktiebolaget ska även bedriva verksamhet inom professionell golf och övrig verksamhet kopplat till sport och idrott.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 2 304 tkr | 736 tkr | – |
| 2018 | 2 455 tkr | −1 426 tkr | – |
| 2019 | 2 308 tkr | 1 080 tkr | 1 957 tkr |
| 2020 | 2 319 tkr | 1 304 tkr | 2 506 tkr |
| 2021 | 2 418 tkr | 1 268 tkr | 3 008 tkr |
| 2022 | 2 695 tkr | 1 735 tkr | 3 724 tkr |
| 2023 | 3 600 tkr | 1 710 tkr | 4 439 tkr |
| 2024 | 2 739 tkr | 1 032 tkr | 4 947 tkr |
| 2025 | 2 599 tkr | 1 046 tkr | 5 230 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 85,5 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal 40,3 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt −5,1 % – branschmedian −5,7 %
Median för 46811 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 599 | 2 739 | 3 600 | 2 695 | 2 418 | 2 319 | 2 308 | 2 455 | 2 304 |
| Övriga rörelseintäkter | 17 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 2 616 | 2 739 | 3 600 | 2 695 | 2 418 | 2 319 | 2 308 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 33 | 27 | 18 | 17 | 15 | 0 | – | – |
| Handelsvaror | 208 | 259 | 77 | – | – | 0 | 4 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 426 | 493 | 379 | 170 | 389 | 485 | 570 | – | – |
| Personalkostnader | 919 | 933 | 1 408 | 771 | 744 | 516 | 649 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 17 | 3 | – | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 570 | 1 721 | 1 891 | 959 | 1 150 | 1 016 | 1 222 | – | – |
| Rörelseresultat | 1 046 | 1 018 | 1 708 | 1 735 | 1 268 | 1 304 | 1 085 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 14 | 1 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 1 | – | – | – | – | – | – | – |
| Finansiella poster | 0 | 14 | 1 | 0 | – | 0 | −5 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 046 | 1 032 | 1 710 | 1 735 | 1 268 | 1 304 | 1 080 | −1 426 | 736 |
| Bokslutsdispositioner | −26 | −102 | −290 | −315 | −112 | −338 | −82 | – | – |
| Resultat före skatt | 1 020 | 930 | 1 420 | 1 420 | 1 156 | 966 | 998 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 237 | 222 | 305 | 304 | 254 | 217 | 230 | – | – |
| Årets resultat | 783 | 708 | 1 115 | 1 117 | 902 | 749 | 768 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 65 | 82 | – | – | – | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 6 938 | 6 606 | 5 989 | 4 657 | 4 344 | 4 059 | 3 752 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 7 003 | 6 688 | 5 989 | 4 657 | 4 344 | 4 059 | 3 752 | – | – |
| Kundfordringar | 932 | 302 | 200 | 619 | 546 | 547 | 760 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 985 | 649 | 665 | 882 | 776 | 792 | 836 | – | – |
| Kortfristiga placeringar | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Kassa och bank | 425 | 917 | 1 472 | 1 323 | 1 047 | 1 108 | 737 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 411 | 1 567 | 2 138 | 2 207 | 1 824 | 1 902 | 1 574 | – | – |
| Summa tillgångar | 8 413 | 8 255 | 8 127 | 6 864 | 6 169 | 5 961 | 5 326 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | – | – |
| Balanserat resultat | 4 327 | 4 119 | 3 204 | 2 488 | 1 986 | 1 637 | 1 069 | – | – |
| Fritt eget kapital | 5 110 | 4 827 | 4 319 | 3 604 | 2 888 | 2 386 | 1 837 | – | – |
| Eget kapital | 5 230 | 4 947 | 4 439 | 3 724 | 3 008 | 2 506 | 1 957 | – | – |
| Obeskattade reserver | 2 469 | 2 443 | 2 341 | 2 051 | 1 736 | 1 624 | 1 286 | – | – |
| Avsättningar | 300 | 500 | 700 | 700 | 1 050 | 1 400 | 1 800 | – | – |
| Leverantörsskulder | 1 | 23 | 91 | 11 | 7 | 6 | 27 | – | – |
| Skatteskulder | −68 | 23 | 139 | 70 | 17 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 415 | 366 | 648 | 389 | 375 | 431 | 283 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 8 413 | 8 255 | 8 127 | 6 864 | 6 169 | 5 961 | 5 326 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 200 | – | 200 | 400 | 200 | 200 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 85,5 % | 83,4 % | 77,5 % | 78 % | 71,1 % | 63,7 % | 55,9 % | – | – |
| Kassalikviditet | 340 % | 429 % | 330 % | 568 % | 487 % | 441 % | 557 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 40,3 % | 37,2 % | 47,5 % | 64,4 % | 52,4 % | 56,2 % | 47 % | – | – |
| Vinstmarginal | 40,3 % | 37,7 % | 47,5 % | 64,4 % | 52,4 % | 56,2 % | 46,8 % | −58,1 % | 31,9 % |
| Omsättningstillväxt | −5,1 % | −23,9 % | 33,6 % | 11,5 % | 4,3 % | 0,5 % | −6 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 15 % | 14,3 % | 25,1 % | 30 % | 30 % | 29,9 % | 39,3 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 2 599 tkr | 2 739 tkr | 3 600 tkr | 2 695 tkr | 2 418 tkr | 2 319 tkr | 2 308 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (24)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 6 938 tkr | 6 606 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 6 938 tkr | 6 606 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 332 tkr | 617 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 783 tkr | 708 tkr |
| Avsattningar pensioner liknande forpliktelser enligt lag | 300 tkr | 500 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 783 tkr | 708 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −708 tkr | −1 115 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 708 tkr | 1 115 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 500 tkr | 200 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −26 tkr | −102 tkr |
| Forslag disposition | 5 110 tkr | 4 827 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 4 910 tkr | 4 827 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 52 tkr | 347 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 65 tkr | 82 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 85 tkr | 85 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 20 tkr | 3 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 85 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 17 tkr | 3 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 0 | 8 |
| Ovriga kortfristiga placeringar | 1 tkr | 1 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 410 tkr | 248 tkr |
| Periodiseringsfonder | 2 469 tkr | 2 443 tkr |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 71 tkr | 71 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Reedtz Consulting ABHuvudarbetsställe
Pinnmovägen 8, 187 50 Täby
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556613-8383
Registreringsdatum
30 juli 2001
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Täby, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Övriga registrerade namn
1 st
- ProGolfSwe – särskilt företagsnamn, registrerat 27 september 2023. För den del av verksamheten som avser professionell golf.
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-03). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.