Reflexsafe AB
556744-1224Aktiebolagreg. 2007
Uppsala, Uppsala län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
3 833 tkr
Resultat efter fin. poster
−17 tkr
Soliditet
11 %
Anställda
2
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Raketgatan 4, 753 37 Uppsala
Postadress
Raketgatan 4, 753 37 Uppsala
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva konsultverksmhet samt försäljning av produkter och tjänster inom området säkerhet för oskyddade i trafiken samt därmed förewnlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 5 001 tkr | 632 tkr | – |
| 2020 | 3 525 tkr | 159 tkr | – |
| 2021 | 3 187 tkr | 571 tkr | 716 tkr |
| 2022 | 2 811 tkr | −108 tkr | 208 tkr |
| 2023 | 3 412 tkr | 341 tkr | 494 tkr |
| 2024 | 3 227 tkr | 20 tkr | 214 tkr |
| 2025 | 3 833 tkr | −17 tkr | 197 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 11,3 % – branschmedian 68,2 %
Vinstmarginal −0,4 % – branschmedian 9,4 %
Omsättningstillväxt 18,8 % – branschmedian −3,7 %
Median för 10921 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 833 | 3 227 | 3 412 | 2 811 | 3 187 | 3 525 | 5 001 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 1 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 3 833 | 3 227 | 3 412 | 2 811 | 3 187 | – | – |
| Handelsvaror | 1 894 | 1 335 | 1 347 | 1 428 | 999 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 489 | 420 | 470 | 494 | 463 | – | – |
| Personalkostnader | 1 298 | 1 611 | 1 243 | 981 | 1 152 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 150 | 122 | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 3 831 | 3 488 | 3 060 | 2 903 | 2 614 | – | – |
| Rörelseresultat | 2 | −260 | 352 | −93 | 573 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 3 | 10 | 9 | 4 | 13 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 22 | 20 | 21 | 20 | 15 | – | – |
| Finansiella poster | −19 | 280 | −11 | −15 | −2 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −17 | 20 | 341 | −108 | 571 | 159 | 632 |
| Resultat före skatt | −17 | 20 | 341 | −108 | 571 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 55 | 0 | 121 | – | – |
| Årets resultat | −17 | 20 | 286 | −108 | 450 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 567 | 567 | 264 | 264 | 264 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 567 | 567 | 264 | 264 | 264 | – | – |
| Varulager | 213 | 607 | 333 | 357 | 411 | – | – |
| Kundfordringar | 99 | 326 | 603 | 226 | 715 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 149 | 332 | 603 | 324 | 1 059 | – | – |
| Kassa och bank | 824 | 575 | 717 | 522 | 593 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 185 | 1 514 | 1 653 | 1 202 | 2 063 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 752 | 2 081 | 1 917 | 1 466 | 2 327 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 114 | 94 | 108 | 216 | 166 | – | – |
| Fritt eget kapital | 97 | 134 | 394 | 108 | 616 | – | – |
| Eget kapital | 197 | 214 | 494 | 208 | 716 | – | – |
| Avsättningar | 503 | 503 | 200 | 200 | 200 | – | – |
| Leverantörsskulder | 19 | 3 | 6 | 32 | 33 | – | – |
| Skatteskulder | – | 65 | 56 | 55 | 68 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 052 | 1 364 | 1 223 | 1 058 | 1 411 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 752 | 2 081 | 1 917 | 1 466 | 2 327 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | 300 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 11,3 % | 10,3 % | 25,8 % | 14,2 % | 30,8 % | – | – |
| Kassalikviditet | 92 % | 66 % | 108 % | 80 % | 117 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 0,1 % | −8,1 % | 10,3 % | −3,3 % | 18 % | – | – |
| Vinstmarginal | −0,4 % | 0,6 % | 10 % | −3,8 % | 17,9 % | 4,5 % | 12,6 % |
| Omsättningstillväxt | 18,8 % | −5,4 % | 21,4 % | −11,8 % | −9,6 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −8,5 % | 9,3 % | 57,9 % | −51,9 % | 62,8 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 917 tkr | 1 614 tkr | 1 706 tkr | 1 406 tkr | 1 594 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (28)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 567 tkr | 567 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 567 tkr | 567 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 0 | 200 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 0 | 503 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −17 tkr | 20 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −17 tkr | 20 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −20 tkr | −286 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 20 tkr | 286 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 300 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 197 tkr | 214 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −17 tkr | 20 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | – | 300 tkr |
| Forskott fran kunder | 0 | 328 tkr |
| Forskott till leverantorer | 0 | 310 tkr |
| Forslag disposition | 97 tkr | 134 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 97 tkr | 134 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 213 tkr | 297 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 0 | 0 |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 38 tkr | 38 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 38 tkr | 38 tkr |
| Ovriga avsattningar pensioner liknande forpliktelser | 503 tkr | 503 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 50 tkr | 6 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 919 tkr | 857 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 0 | 290 tkr |
| Stallda sakerheter | 603 tkr | 503 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 100 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 114 tkr | 113 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Reflexsafe ABHuvudarbetsställe
Raketgatan 4, 753 37 Uppsala
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556744-1224
Registreringsdatum
23 november 2007
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Uppsala, Uppsala län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 74.990 – All övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.