Reklamateljén i Halmstad AB
559115-0940Aktiebolagreg. 2017
Halmstad, Hallands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 682 tkr
Resultat efter fin. poster
70 tkr
Soliditet
23 %
Anställda
3
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Svarvaregatan 18, 302 50 Halmstad
Postadress
Svarvaregatan 18, 302 50 Halmstad
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva tillverkning och försäljning av skyltar, bildekorer, utställningsmaterial samt liknande reklammaterial, handel med värdepapper, fastighetsförvaltning samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 4 271 tkr | 183 tkr | – |
| 2020 | 2 768 tkr | −2 tkr | – |
| 2021 | 2 721 tkr | −218 tkr | 91 tkr |
| 2022 | 3 035 tkr | −7 tkr | 84 tkr |
| 2023 | 3 217 tkr | 32 tkr | 116 tkr |
| 2024 | 2 921 tkr | 7 tkr | 123 tkr |
| 2025 | 2 682 tkr | 70 tkr | 189 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 22,5 % – branschmedian 68,3 %
Vinstmarginal 2,6 % – branschmedian 9,3 %
Omsättningstillväxt −8,2 % – branschmedian −3,8 %
Median för 10899 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 682 | 2 921 | 3 217 | 3 035 | 2 721 | 2 768 | 4 271 |
| Övriga rörelseintäkter | 5 | 19 | 28 | 10 | 30 | – | – |
| Rörelseintäkter | 2 687 | 2 940 | 3 245 | 3 046 | 2 751 | – | – |
| Handelsvaror | 356 | 692 | 1 065 | 712 | 482 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 633 | 658 | 660 | 571 | 624 | – | – |
| Personalkostnader | 1 607 | 1 575 | 1 465 | 1 348 | 1 431 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 6 | 6 | 16 | 406 | 402 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 1 | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 603 | 2 931 | 3 206 | 3 038 | 2 938 | – | – |
| Rörelseresultat | 84 | 9 | 38 | 8 | −187 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 14 | 2 | 7 | 15 | 30 | – | – |
| Finansiella poster | −14 | −2 | −7 | −15 | −30 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 70 | 7 | 32 | −7 | −218 | −2 | 183 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | 0 | 79 | – | – |
| Resultat före skatt | 70 | 7 | 32 | −7 | −139 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 5 | – | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | 66 | 7 | 32 | −7 | −139 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 370 | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 5 | 11 | 17 | 33 | 69 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 5 | 11 | 17 | 33 | 439 | – | – |
| Varulager | 253 | 87 | 68 | 65 | 38 | – | – |
| Kundfordringar | 303 | 160 | 302 | 255 | 375 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 581 | 360 | 463 | 417 | 533 | – | – |
| Kassa och bank | – | 0 | 43 | 74 | 0 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 834 | 447 | 574 | 555 | 571 | – | – |
| Summa tillgångar | 839 | 458 | 591 | 589 | 1 010 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 73 | 66 | 34 | 41 | 180 | – | – |
| Fritt eget kapital | 139 | 73 | 66 | 34 | 41 | – | – |
| Eget kapital | 189 | 123 | 116 | 84 | 91 | – | – |
| Långfristiga skulder | 198 | 0 | – | 0 | 221 | – | – |
| Leverantörsskulder | 96 | 108 | 144 | 140 | 71 | – | – |
| Skatteskulder | 24 | 27 | 3 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 452 | 334 | 475 | 504 | 699 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 839 | 458 | 591 | 589 | 1 010 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 22,5 % | 26,9 % | 19,6 % | 14,3 % | 9 % | – | – |
| Kassalikviditet | 128 % | 108 % | 107 % | 97 % | 76 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 3,1 % | 0,3 % | 1,2 % | 0,3 % | −6,9 % | – | – |
| Vinstmarginal | 2,6 % | 0,2 % | 1 % | −0,2 % | −8 % | −0,1 % | 4,3 % |
| Omsättningstillväxt | −8,2 % | −9,2 % | 6 % | 11,5 % | −1,7 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 34,8 % | 5,9 % | 27,5 % | −8,3 % | −152,3 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 894 tkr | 974 tkr | 1 072 tkr | 1 012 tkr | 907 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (28)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 66 tkr | 7 tkr |
| Checkrakningskredit beviljat belopp | 250 tkr | 250 tkr |
| Checkrakningskredit langfristig | 198 tkr | 286 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 66 tkr | 7 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −7 tkr | −32 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 7 tkr | 32 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 189 tkr | 123 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 66 tkr | 7 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 139 tkr | 73 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 139 tkr | 73 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 270 tkr | 176 tkr |
| Goodwill | 0 | 0 |
| Goodwill anskaffningsvarden | 0 | 1 850 tkr |
| Goodwill avskrivningar | 0 | 1 850 tkr |
| Goodwill forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 1 850 tkr | – |
| Goodwill forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 1 850 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer | 5 tkr | 11 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 181 tkr | 181 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 177 tkr | 170 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 6 tkr | 6 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 253 tkr | 87 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 13 | 9 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 154 tkr | 130 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 103 tkr | – |
| Stallda sakerheter | 1 550 tkr | 1 550 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 1 550 tkr | 1 550 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 74 tkr | 69 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 juli 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 juli 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 juli 2021 – 30 juni 2022 · Inlämnad –
Reklamateljén i Halmstad ABHuvudarbetsställe
Svarvaregatan 18, 302 50 Halmstad
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559115-0940
Registreringsdatum
12 juni 2017
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Halmstad, Hallands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 74.200 – Fotoverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-22). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.