Relida AB
556736-6629Aktiebolagreg. 2007
Luleå, Norrbottens län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 728 tkr
Resultat efter fin. poster
2 289 tkr
Soliditet
89 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Hertsövägen 11, 974 32 Luleå
Postadress
Hertsövägen 11, 974 32 Luleå
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet är fastighetsförvaltning, handel och förvaltning av värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 2 263 tkr | 1 737 tkr | – |
| 2020 | 2 328 tkr | 4 392 tkr | – |
| 2021 | 2 397 tkr | 2 293 tkr | 8 623 tkr |
| 2022 | 2 452 tkr | 601 tkr | 8 795 tkr |
| 2023 | 2 680 tkr | 2 007 tkr | 10 211 tkr |
| 2024 | 2 865 tkr | 1 543 tkr | 11 012 tkr |
| 2025 | 2 728 tkr | 2 289 tkr | 13 376 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 89 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 83,9 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt −4,8 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 728 | 2 865 | 2 680 | 2 452 | 2 397 | 2 328 | 2 263 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 6 | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 2 728 | 2 871 | 2 680 | 2 452 | 2 397 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 318 | 252 | 239 | 345 | 338 | – | – |
| Personalkostnader | 493 | 533 | 0 | 13 | 13 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 528 | 514 | 513 | 512 | 516 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 340 | 1 299 | 752 | 871 | 867 | – | – |
| Rörelseresultat | 1 388 | 1 572 | 1 928 | 1 582 | 1 530 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 109 | 29 | 163 | −856 | 854 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 96 | 57 | 83 | 125 | 90 | – | – |
| Finansiella poster | 901 | −29 | 80 | −981 | 763 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 2 289 | 1 543 | 2 007 | 601 | 2 293 | 4 392 | 1 737 |
| Bokslutsdispositioner | 480 | 252 | −228 | −147 | −352 | – | – |
| Resultat före skatt | 2 769 | 1 794 | 1 779 | 453 | 1 942 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 405 | 394 | 363 | 282 | 415 | – | – |
| Årets resultat | 2 364 | 1 401 | 1 416 | 172 | 1 527 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 8 712 | 9 240 | 9 675 | 10 188 | 10 513 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 5 883 | 8 995 | 3 050 | 50 | 0 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 14 595 | 18 235 | 12 725 | 10 238 | 10 513 | – | – |
| Kundfordringar | 917 | 835 | 506 | 218 | 197 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 071 | 891 | 563 | 230 | 237 | – | – |
| Kortfristiga placeringar | – | – | 0 | 8 538 | 4 000 | – | – |
| Kassa och bank | 1 777 | 235 | 1 349 | 921 | 7 122 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 2 848 | 1 126 | 1 912 | 9 689 | 11 359 | – | – |
| Summa tillgångar | 17 443 | 19 361 | 14 637 | 19 928 | 21 872 | 20 545 | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 10 912 | 9 511 | 8 695 | 8 523 | 6 997 | – | – |
| Fritt eget kapital | 13 276 | 10 912 | 10 111 | 8 695 | 8 523 | – | – |
| Eget kapital | 13 376 | 11 012 | 10 211 | 8 795 | 8 623 | – | – |
| Obeskattade reserver | 2 702 | 3 182 | 3 507 | 3 279 | 3 132 | – | – |
| Långfristiga skulder | 0 | 3 883 | 0 | 5 750 | 7 250 | – | – |
| Leverantörsskulder | – | – | 0 | 1 | 171 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | – | 0 | 461 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 364 | 1 284 | 918 | 2 103 | 2 867 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 17 443 | 19 361 | 14 637 | 19 928 | 21 872 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 600 | 0 | 600 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 89 % | 69,9 % | 88,8 % | 57,2 % | 50,8 % | – | – |
| Kassalikviditet | 209 % | 88 % | 208 % | 461 % | 396 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 50,9 % | 54,9 % | 71,9 % | 64,5 % | 63,8 % | – | – |
| Vinstmarginal | 83,9 % | 53,9 % | 74,9 % | 24,5 % | 95,7 % | 188,6 % | 76,8 % |
| Omsättningstillväxt | −4,8 % | 6,9 % | 9,3 % | 2,3 % | 2,9 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 17,7 % | 12,7 % | 13,9 % | 2 % | 17,7 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (42)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 1 195 tkr | 1 195 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 1 195 tkr | 1 195 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 1 195 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 1 888 tkr | 5 000 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 1 888 tkr | 5 000 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 3 112 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 0 | 1 950 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 2 364 tkr | 1 401 tkr |
| Byggnader mark | 8 650 tkr | 9 163 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 14 990 tkr | 14 990 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 6 340 tkr | 5 828 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 512 tkr | 512 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 2 364 tkr | 1 401 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −1 401 tkr | −1 416 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 1 401 tkr | 1 416 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 600 tkr |
| Forandring overavskrivningar | – | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | 480 tkr | 325 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 12 tkr | 12 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | 2 800 tkr | 2 800 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga anskaffningsvarden | 2 800 tkr | 2 800 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 0 | 2 800 tkr |
| Forslag disposition | 13 276 tkr | 10 912 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 12 676 tkr | 10 912 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 600 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 124 tkr | 18 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 62 tkr | 78 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 308 tkr | 308 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 246 tkr | 230 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 79 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 16 tkr | 1 tkr |
| Lamnade koncernbidrag | 0 | 74 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 0 | 3 601 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 18 tkr | 26 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 809 tkr | 491 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 0 | 94 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 0 | 3 883 tkr |
| Periodiseringsfonder | 2 702 tkr | 3 182 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 888 tkr | – |
| Stallda sakerheter | 10 650 tkr | 10 650 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 10 650 tkr | 10 650 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 555 tkr | 700 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Relida ABHuvudarbetsställe
Hertsövägen 11, 974 32 Luleå
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556736-6629
Registreringsdatum
29 augusti 2007
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Luleå, Norrbottens län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.202 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
- SNI 68.203 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.