Remaxfood AB
559196-3797Aktiebolagreg. 2019
Borås, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 537 tkr
Resultat efter fin. poster
108 tkr
Soliditet
87 %
Anställda
2
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Ulvens Gata 2, 504 46 Borås
Postadress
c/o Naser Alhouwari, Ulvens Gata 2, 504 46 Borås
Verksamhetsbeskrivning
Import och Export oriental livsmedel
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 413 tkr | −42 tkr | 8 tkr |
| 2021 | 1 200 tkr | 154 tkr | 161 tkr |
| 2022 | 2 455 tkr | 195 tkr | 316 tkr |
| 2023 | 2 455 tkr | 132 tkr | 331 tkr |
| 2024 | 2 833 tkr | 387 tkr | 900 tkr |
| 2025 | 2 537 tkr | 108 tkr | 1 041 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 87,5 % – branschmedian 47 %
Vinstmarginal 4,3 % – branschmedian 1,6 %
Omsättningstillväxt −10,5 % – branschmedian 0,4 %
Median för 27656 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 537 | 2 833 | 2 455 | 2 455 | 1 200 | 413 |
| Övriga rörelseintäkter | 145 | 123 | 175 | 88 | 25 | – |
| Rörelseintäkter | 2 682 | 2 956 | 2 631 | 2 543 | 1 226 | 413 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | 1 765 | 1 909 | 220 | 256 |
| Handelsvaror | 1 693 | 1 827 | – | 0 | 595 | 3 |
| Övriga externa kostnader | 422 | 377 | 369 | 270 | 211 | 190 |
| Personalkostnader | 456 | 359 | 339 | 115 | 38 | – |
| Av- och nedskrivningar | – | 0 | 7 | 14 | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 571 | 2 563 | 2 479 | 2 308 | 1 064 | 450 |
| Rörelseresultat | 111 | 394 | 151 | 234 | 161 | −37 |
| Ränteintäkter och liknande | – | 0 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 3 | 6 | 19 | 39 | 8 | 6 |
| Finansiella poster | −3 | −6 | −19 | −39 | −8 | −6 |
| Resultat efter finansiella poster | 108 | 387 | 132 | 195 | 154 | −42 |
| Resultat före skatt | 108 | 387 | 132 | 195 | 154 | −42 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 68 | 28 | 40 | – | – |
| Årets resultat | 108 | 319 | 104 | 155 | 154 | −42 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 754 | 84 | 14 | 21 | 45 | 35 |
| Anläggningstillgångar | 754 | 84 | 14 | 21 | 45 | 35 |
| Varulager | 350 | 427 | 522 | 522 | 522 | 23 |
| Kundfordringar | 0 | 483 | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 | 481 | 23 | 25 | 2 | 12 |
| Kassa och bank | 85 | 189 | 80 | 98 | 21 | 64 |
| Omsättningstillgångar | 437 | 1 098 | 625 | 645 | 545 | 98 |
| Summa tillgångar | 1 190 | 1 182 | 639 | 666 | 590 | 133 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 883 | 531 | 176 | 111 | −42 | – |
| Fritt eget kapital | 991 | 850 | 281 | 266 | 111 | −42 |
| Eget kapital | 1 041 | 900 | 331 | 316 | 161 | 8 |
| Långfristiga skulder | 162 | 56 | 86 | 171 | 242 | 187 |
| Leverantörsskulder | 10 | 113 | 13 | 41 | – | – |
| Skatteskulder | −67 | −23 | 0 | 4 | −6 | – |
| Kortfristiga skulder | −13 | 225 | 223 | 178 | 187 | −62 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 190 | 1 182 | 639 | 666 | 590 | 133 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 2 | – | 1 | 1 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | 0 | 90 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 87,5 % | 76,2 % | 51,7 % | 47,5 % | 27,4 % | 5,9 % |
| Kassalikviditet | −665 % | 298 % | 46 % | 69 % | 12 % | −122 % |
| Rörelsemarginal | 4,4 % | 13,9 % | 6,2 % | 9,6 % | 13,5 % | −8,8 % |
| Vinstmarginal | 4,3 % | 13,7 % | 5,4 % | 8 % | 12,8 % | −10,2 % |
| Omsättningstillväxt | −10,5 % | 6,5 % | 0 % | 104,5 % | 190,4 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 10,4 % | 35,5 % | 31,5 % | 49 % | 95,1 % | −537,7 % |
| Omsättning per anställd | 1 269 tkr | 1 417 tkr | – | 2 455 tkr | 1 200 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (17)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 108 tkr | 319 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 108 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −319 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 319 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | −33 tkr | – |
| Forslag disposition | 991 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 958 tkr | – |
| Fritt eget kapital efter utdelning beslutad extra bolagsstamma | 958 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer | 754 tkr | 84 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 350 tkr | 427 tkr |
| Odefinierat begrepp monetart | 350 tkr | 220 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 1 tkr | −1 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 44 tkr | 135 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 0 | −30 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 162 tkr | 86 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | – | 0 |
| Utdelning beslutad extra bolagsstamma | 33 tkr | – |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 maj 2022 – 30 apr. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 maj 2021 – 30 apr. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 maj 2020 – 30 apr. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 26 feb. 2019 – 30 apr. 2020 · Inlämnad –
Remaxfood ABHuvudarbetsställe
Ulvens Gata 2, 504 46 Borås
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559196-3797
Registreringsdatum
26 februari 2019
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Borås, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 47.112 – Livsmedelshandel med brett sortiment, ej varuhus eller stormarknad
- SNI 47.260 – Detaljhandel med tobaksvaror
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.