Remoons Bygg AB
556968-3336Aktiebolagreg. 2014
Södertälje, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 498 tkr
Resultat efter fin. poster
231 tkr
Soliditet
64 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Dekorstigen 2, 151 55 Södertälje
Postadress
Dekorstigen 2, 151 55 Södertälje
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet skall bestå av bygg och renovering samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 785 tkr | −280 tkr | – |
| 2022 | 1 220 tkr | 391 tkr | – |
| 2023 | 862 tkr | 312 tkr | 731 tkr |
| 2024 | 1 580 tkr | 35 tkr | 759 tkr |
| 2025 | 1 498 tkr | 231 tkr | 940 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 63,8 % – branschmedian 48,1 %
Vinstmarginal 15,4 % – branschmedian 4,5 %
Omsättningstillväxt −5,2 % – branschmedian 2,2 %
Median för 12148 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 498 | 1 580 | 862 | 1 220 | 785 |
| Övriga rörelseintäkter | 49 | −450 | 450 | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 547 | 1 130 | 1 312 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 659 | 534 | 537 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 219 | 198 | 144 | – | – |
| Personalkostnader | 436 | 354 | 308 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 10 | 10 | 10 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 324 | 1 097 | 1 000 | – | – |
| Rörelseresultat | 223 | 34 | 312 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 8 | 1 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 1 | – | – |
| Finansiella poster | 8 | 1 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 231 | 35 | 312 | 391 | −280 |
| Resultat före skatt | 231 | 35 | 312 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 49 | 8 | 64 | – | – |
| Årets resultat | 182 | 27 | 248 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 19 | 29 | 39 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 115 | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 134 | 29 | 39 | – | – |
| Varulager | 335 | 546 | 582 | – | – |
| Kundfordringar | 0 | 12 | 0 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 28 | 136 | 480 | – | – |
| Kassa och bank | 976 | 1 025 | 197 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 339 | 1 707 | 1 259 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 473 | 1 737 | 1 298 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 709 | 681 | 433 | – | – |
| Fritt eget kapital | 890 | 709 | 681 | – | – |
| Eget kapital | 940 | 759 | 731 | – | – |
| Långfristiga skulder | 454 | 880 | 501 | – | – |
| Skatteskulder | 13 | 25 | 19 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 78 | 98 | 65 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 473 | 1 737 | 1 298 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 63,8 % | 43,7 % | 56,3 % | – | – |
| Kassalikviditet | 1 282 % | 1 190 % | 1 038 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 14,9 % | 2,1 % | 36,2 % | – | – |
| Vinstmarginal | 15,4 % | 2,2 % | 36,2 % | 32,1 % | −35,7 % |
| Omsättningstillväxt | −5,2 % | 83,3 % | −29,3 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 19,4 % | 3,6 % | 33,9 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 498 tkr | 1 580 tkr | 862 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (18)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 115 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 182 tkr | 27 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 182 tkr | 27 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −27 tkr | −248 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 27 tkr | 248 tkr |
| Forslag disposition | 890 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 890 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer | 19 tkr | 29 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 49 tkr | 49 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 29 tkr | 19 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 10 tkr | 10 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 335 tkr | 546 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 454 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 28 tkr | 124 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 55 tkr | 63 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 454 tkr | 880 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 11 tkr | 11 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 juli 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –
Remoons Bygg ABHuvudarbetsställe
Dekorstigen 2, 151 55 Södertälje
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556968-3336
Registreringsdatum
10 april 2014
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Södertälje, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 41.000 – Byggande av bostadshus och andra byggnader
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-14). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.