Remulus Regndroppen 1 AB
559010-6000Aktiebolagreg. 2015
Malmö, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−8 065 tkr
Soliditet
44 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Malmö
Postadress
c/o Skanska Öresund Ab, 205 33 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och förvalta fast och lös egendom samt driva därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 0 tkr | −88 tkr | – |
| 2017 | 0 tkr | −400 tkr | – |
| 2018 | 0 tkr | −206 tkr | 48 tkr |
| 2019 | 0 tkr | −487 tkr | 75 561 tkr |
| 2020 | 0 tkr | −1 800 tkr | 75 582 tkr |
| 2021 | 0 tkr | −2 934 tkr | 75 742 tkr |
| 2022 | 0 tkr | 0 tkr | 75 757 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −28 740 tkr | 76 450 tkr |
| 2024 | 0 tkr | −6 939 tkr | 76 480 tkr |
| 2025 | 0 tkr | −8 065 tkr | 76 521 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 43,9 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal – – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian 2,4 %
Median för 39392 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 6 375 | 5 070 | 1 777 | 1 896 | 2 399 | 1 390 | 17 | 13 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | – | 0 | 25 000 | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 212 | 240 | 240 | 240 | 324 | 324 | 324 | 192 | – | – |
| Rörelsekostnader | 6 587 | 5 310 | 27 017 | 2 136 | 2 723 | 1 714 | 341 | 205 | – | – |
| Rörelseresultat | −6 587 | −5 310 | −27 017 | −2 135 | −2 723 | −1 714 | −341 | −205 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 3 | 4 | 1 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 481 | 1 633 | 1 724 | 711 | 211 | 86 | 146 | 2 | – | – |
| Finansiella poster | −1 479 | −1 629 | −1 722 | −711 | −211 | −86 | −146 | −2 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −8 065 | −6 939 | −28 740 | 0 | −2 934 | −1 800 | −487 | −206 | −400 | −88 |
| Bokslutsdispositioner | 8 500 | 7 400 | 3 800 | 3 050 | 3 100 | 1 850 | 0 | 205 | – | – |
| Resultat före skatt | 435 | 461 | −24 940 | 203 | 166 | 50 | −487 | −2 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 394 | 431 | 367 | 188 | 6 | 29 | – | – | – | – |
| Årets resultat | 40 | 30 | −25 307 | 15 | 160 | 21 | −487 | −2 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 155 782 | 93 189 | 91 060 | 112 404 | 102 525 | 88 652 | 84 638 | 82 278 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 155 782 | 93 189 | 91 060 | 112 404 | 102 525 | 88 652 | 84 638 | 82 278 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 18 480 | 8 605 | 30 422 | 3 147 | 5 757 | 2 264 | 157 | 152 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 18 480 | 8 605 | 30 422 | 3 147 | 5 757 | 2 264 | 157 | 152 | – | – |
| Summa tillgångar | 174 262 | 101 794 | 121 482 | 115 552 | 108 282 | 90 917 | 84 794 | 82 430 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 76 430 | 76 400 | 101 707 | 75 692 | 75 532 | 75 511 | 75 998 | 0 | – | – |
| Fritt eget kapital | 76 471 | 76 430 | 76 400 | 75 707 | 75 692 | 75 532 | 75 511 | −2 | – | – |
| Eget kapital | 76 521 | 76 480 | 76 450 | 75 757 | 75 742 | 75 582 | 75 561 | 48 | – | – |
| Långfristiga skulder | 83 563 | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 13 491 | – | – | 0 | 93 | 296 | 0 | 7 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | – | 40 | 33 | 56 | 55 | 16 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 14 178 | 25 313 | 45 032 | 39 795 | 32 540 | 15 334 | 9 233 | 82 381 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 174 262 | 101 794 | 121 482 | 115 552 | 108 282 | 90 917 | 84 794 | 82 430 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 43,9 % | 75,1 % | 62,9 % | 65,6 % | 70 % | 83,1 % | 89,1 % | 0,1 % | – | – |
| Kassalikviditet | 130 % | 34 % | 68 % | 8 % | 18 % | 15 % | 2 % | 0 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 0,1 % | 0 % | −33,1 % | 0 % | 0,2 % | 0 % | −0,6 % | −3,6 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (16)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 40 tkr | 30 tkr |
| Byggnader mark | 155 782 tkr | 93 189 tkr |
| Erhallna koncernbidrag | 8 500 tkr | 7 400 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 40 tkr | 30 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −30 tkr | 25 307 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 30 tkr | −25 307 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 76 521 tkr | 76 480 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 40 tkr | 30 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 8 500 tkr | 7 400 tkr |
| Forslag disposition | 76 471 tkr | 76 430 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 76 471 tkr | 76 430 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 9 980 tkr | 1 205 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | – | 24 676 tkr |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 83 563 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 687 tkr | 638 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Remulus Regndroppen 1 ABHuvudarbetsställe
Malmö
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559010-6000
Registreringsdatum
15 april 2015
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.209 – Övrig förvaltning av egna eller arrenderade fastigheter
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-15). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.