Remulus Sydlandet 13 AB
559164-2771Aktiebolagreg. 2018
Malmö, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−39 tkr
Soliditet
98 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Malmö
Postadress
c/o Skanska Öresund Ab, 205 33 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och förvalta fast och lös egendom samt driva annan därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 0 tkr | −21 tkr | 106 tkr |
| 2019 | 0 tkr | −22 tkr | 112 tkr |
| 2020 | 0 tkr | −23 tkr | 118 tkr |
| 2021 | 0 tkr | −24 tkr | 123 tkr |
| 2022 | 0 tkr | −22 tkr | 129 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −33 tkr | 135 tkr |
| 2024 | 0 tkr | −36 tkr | 138 tkr |
| 2025 | 0 tkr | −39 tkr | 146 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 98 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal – – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian 2,4 %
Median för 39392 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 42 | 41 | 39 | 24 | 25 | 24 | 23 | 21 |
| Rörelsekostnader | 42 | 41 | 39 | 24 | 25 | 24 | 23 | 21 |
| Rörelseresultat | −42 | −41 | −39 | −24 | −25 | −24 | −23 | −21 |
| Ränteintäkter och liknande | 3 | 5 | 6 | 2 | 1 | 1 | 1 | 0 |
| Finansiella poster | 3 | 5 | 6 | 2 | 1 | 1 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −39 | −36 | −33 | −22 | −24 | −23 | −22 | −21 |
| Bokslutsdispositioner | 50 | 40 | 40 | 30 | 30 | 30 | 30 | 30 |
| Resultat före skatt | 11 | 4 | 7 | 8 | 6 | 7 | 8 | 9 |
| Skatt på årets resultat | 2 | 1 | 2 | 2 | 1 | 1 | 2 | 3 |
| Årets resultat | 8 | 3 | 6 | 7 | 5 | 5 | 6 | 6 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 149 | 140 | 138 | 132 | 125 | 121 | 117 | 109 |
| Omsättningstillgångar | 149 | 140 | 138 | 132 | 125 | 121 | 117 | 109 |
| Summa tillgångar | 149 | 140 | 138 | 132 | 125 | 121 | 117 | 109 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 38 | 35 | 29 | 23 | 18 | 12 | 6 | 0 |
| Fritt eget kapital | 46 | 38 | 35 | 29 | 23 | 18 | 12 | 6 |
| Eget kapital | 146 | 138 | 135 | 129 | 123 | 118 | 112 | 106 |
| Skatteskulder | 3 | 2 | 3 | 3 | 3 | 3 | 5 | 3 |
| Kortfristiga skulder | 3 | 2 | 3 | 3 | 3 | 3 | 5 | 3 |
| Summa eget kapital och skulder | 149 | 140 | 138 | 132 | 125 | 121 | 117 | 109 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 98 % | 98,4 % | 97,7 % | 97,7 % | 97,8 % | 97,4 % | 95,9 % | 97,1 % |
| Kassalikviditet | 5 095 % | 6 201 % | 4 321 % | 4 417 % | 4 534 % | 3 847 % | 2 431 % | 3 475 % |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 5,7 % | 2,1 % | 4,3 % | 5,1 % | 4,1 % | 4,6 % | 5,5 % | 5,8 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (12)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 8 tkr | 3 tkr |
| Erhallna koncernbidrag | 50 tkr | 40 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 8 tkr | 3 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −3 tkr | −6 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 3 tkr | 6 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 146 tkr | 138 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 8 tkr | 3 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 148 tkr | 139 tkr |
| Forslag disposition | 46 tkr | 38 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 46 tkr | 38 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 1 tkr | 2 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Remulus Sydlandet 13 ABHuvudarbetsställe
Malmö
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559164-2771
Registreringsdatum
2 juli 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.203 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-23). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.