Renates Bageri & Restaurang AB
556969-4655Aktiebolagreg. 2014
Olofström, Blekinge län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
4 699 tkr
Resultat efter fin. poster
39 tkr
Soliditet
32 %
Anställda
6
Renates Bageri
Vi har Swish nr: 123 337 50 78 meddela oss om ni swishar så vi kan slå in detta i vår kassa.
renatesbageri.se
Adresser
Besöksadress
Östra Storgatan 21, 293 34 Olofström
Postadress
Östra Storgatan 21, 293 34 Olofström
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet skall vara att driva bageri och restaurangverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 4 559 tkr | 165 tkr | – |
| 2020 | 4 360 tkr | 242 tkr | – |
| 2021 | 3 571 tkr | 71 tkr | 468 tkr |
| 2022 | 4 410 tkr | −38 tkr | 500 tkr |
| 2023 | 5 019 tkr | 57 tkr | 544 tkr |
| 2024 | 4 776 tkr | 202 tkr | 700 tkr |
| 2025 | 4 699 tkr | 39 tkr | 328 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 32 % – branschmedian 44,7 %
Vinstmarginal 0,8 % – branschmedian 2,1 %
Omsättningstillväxt −1,6 % – branschmedian 3,8 %
Median för 1678 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 699 | 4 776 | 5 019 | 4 410 | 3 571 | 4 360 | 4 559 |
| Övriga rörelseintäkter | 237 | 225 | 348 | 509 | 702 | – | – |
| Rörelseintäkter | 4 936 | 5 001 | 5 367 | 4 920 | 4 273 | – | – |
| Handelsvaror | 1 397 | 1 357 | 1 564 | 1 316 | 1 253 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 984 | 1 017 | 1 038 | 1 039 | 768 | – | – |
| Personalkostnader | 2 505 | 2 424 | 2 693 | 2 592 | 2 178 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 7 | 7 | 7 | 6 | 0 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 5 | 2 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 4 894 | 4 812 | 5 305 | 4 952 | 4 199 | – | – |
| Rörelseresultat | 42 | 190 | 62 | −33 | 74 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 4 | 17 | 1 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 7 | 5 | 5 | 5 | 3 | – | – |
| Finansiella poster | −3 | 12 | −4 | −5 | −3 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 39 | 202 | 57 | −38 | 71 | 242 | 165 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 0 | 83 | −19 | – | – |
| Resultat före skatt | 39 | 202 | 57 | 45 | 52 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 11 | 45 | 14 | 14 | 12 | – | – |
| Årets resultat | 28 | 157 | 44 | 32 | 39 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 9 | 16 | 24 | 31 | 0 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 9 | 16 | 24 | 31 | 0 | – | – |
| Varulager | 586 | 538 | 424 | 392 | 323 | – | – |
| Kundfordringar | 93 | 86 | 94 | 102 | 91 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 181 | 150 | 204 | 216 | 187 | – | – |
| Kassa och bank | 248 | 664 | 669 | 616 | 704 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 015 | 1 352 | 1 297 | 1 224 | 1 213 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 025 | 1 369 | 1 321 | 1 255 | 1 213 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 250 | 494 | 450 | 418 | 379 | – | – |
| Fritt eget kapital | 278 | 650 | 494 | 450 | 418 | – | – |
| Eget kapital | 328 | 700 | 544 | 500 | 468 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | – | – | 0 | 83 | – | – |
| Långfristiga skulder | – | 0 | 132 | 112 | 0 | – | – |
| Leverantörsskulder | 82 | 81 | 100 | 104 | 85 | – | – |
| Skatteskulder | 63 | 73 | – | 0 | 55 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 696 | 668 | 645 | 643 | 662 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 025 | 1 369 | 1 321 | 1 255 | 1 213 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 400 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 32 % | 51,2 % | 41,2 % | 39,8 % | 44 % | – | – |
| Kassalikviditet | 62 % | 122 % | 135 % | 129 % | 135 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 0,9 % | 4 % | 1,2 % | −0,7 % | 2,1 % | – | – |
| Vinstmarginal | 0,8 % | 4,2 % | 1,1 % | −0,9 % | 2 % | 5,6 % | 3,6 % |
| Omsättningstillväxt | −1,6 % | −4,8 % | 13,8 % | 23,5 % | −18,1 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 8,4 % | 22,4 % | 8,1 % | 6,4 % | 8,4 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 783 tkr | 796 tkr | 837 tkr | 735 tkr | 595 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (28)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 28 tkr | 157 tkr |
| Checkrakningskredit beviljat belopp | 150 tkr | 150 tkr |
| Checkrakningskredit langfristig | – | 0 |
| Eventual forpliktelser | 0 | 0 |
| Exceptionella intakter | 223 tkr | 0 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 28 tkr | 157 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −157 tkr | −44 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 157 tkr | 44 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 400 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 328 tkr | 700 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 28 tkr | 157 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 400 tkr | – |
| Forskott fran kunder | 13 tkr | 11 tkr |
| Forskott till leverantorer | – | 0 |
| Forslag disposition | 278 tkr | 650 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 278 tkr | 250 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 70 tkr | 57 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 9 tkr | 16 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 103 tkr | 103 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 94 tkr | 86 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 7 tkr | 7 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 586 tkr | 538 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 19 tkr | 7 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 120 tkr | 104 tkr |
| Stallda sakerheter | 50 tkr | 50 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 50 tkr | 50 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 418 tkr | 400 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 okt. 2024 – 30 sep. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 okt. 2023 – 30 sep. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 okt. 2022 – 30 sep. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 okt. 2021 – 30 sep. 2022 · Inlämnad –
Renates Bageri & Restaurang ABHuvudarbetsställe
Östra Storgatan 21, 293 34 Olofström
Tillverkning & industri
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556969-4655
Registreringsdatum
23 april 2014
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Olofström, Blekinge län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Tillverkning & industri
- SNI 10.710 – Tillverkning av mjukt matbröd och färska bakverk
- SNI 10.850 – Tillverkning av lagad mat och färdigrätter
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-14). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.