Renberg Entreprenad AB
556823-4370Aktiebolagreg. 2010
Malmö, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−7 tkr
Soliditet
93 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Regementsgatan 52 A, 217 48 Malmö
Postadress
Regementsgatan 52 A, 217 48 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva bilhandel, köpa och sälja personbilar till privatpersoner och företag samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 1 654 tkr | −2 tkr | – |
| 2018 | 1 274 tkr | −370 tkr | 227 tkr |
| 2019 | 832 tkr | 66 tkr | 292 tkr |
| 2020 | 283 tkr | −62 tkr | 231 tkr |
| 2021 | 104 tkr | −401 tkr | −170 tkr |
| 2022 | 8 tkr | −23 tkr | 63 tkr |
| 2023 | 102 tkr | 60 tkr | 123 tkr |
| 2024 | 0 tkr | 0 tkr | 123 tkr |
| 2025 | 0 tkr | −7 tkr | 116 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 93,2 % – branschmedian 56,1 %
Vinstmarginal – – branschmedian 4,3 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian 2 %
Median för 10736 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 102 | 8 | 104 | 283 | 832 | 1 274 | 1 654 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | – | 0 | 99 | 527 | 300 | – |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 102 | 8 | 104 | 382 | 1 358 | 1 573 | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | 0 | – | – | – | – |
| Handelsvaror | – | – | – | – | – | 9 | 89 | 89 | – |
| Övriga externa kostnader | 7 | 0 | 33 | 286 | 303 | 160 | 966 | 1 393 | – |
| Personalkostnader | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 242 | – |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 8 | −257 | 197 | 274 | 235 | 215 | – |
| Rörelsekostnader | 7 | 0 | 42 | 29 | 500 | 442 | 1 290 | 1 939 | – |
| Rörelseresultat | −7 | 0 | 61 | −21 | −396 | −60 | 68 | −366 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 1 | 2 | 4 | 1 | 3 | 4 | – |
| Finansiella poster | −0 | 0 | −1 | −2 | −4 | −1 | −3 | −4 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −7 | 0 | 60 | −23 | −401 | −62 | 66 | −370 | −2 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | −7 | 0 | 60 | −23 | −401 | −62 | 66 | −370 | – |
| Årets resultat | −7 | 0 | 60 | −23 | −401 | −62 | 66 | −370 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 0 | 0 | – | – | 0 | 120 | 240 | 360 | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 8 | 25 | 102 | 214 | 229 | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | 0 | 15 | 15 | – |
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 8 | 25 | 222 | 469 | 604 | – |
| Varulager | 0 | 435 | 435 | 137 | – | – | – | – | – |
| Kundfordringar | – | – | – | – | – | 0 | 33 | 62 | – |
| Kortfristiga fordringar | 124 | 4 | −0 | 9 | 83 | 91 | 39 | 192 | – |
| Kassa och bank | 0 | 0 | 0 | 6 | 27 | 20 | 181 | 22 | – |
| Omsättningstillgångar | 124 | 440 | 435 | 151 | 110 | 111 | 220 | 214 | – |
| Summa tillgångar | 124 | 440 | 435 | 160 | 135 | 333 | 688 | 818 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 73 | 73 | 13 | 36 | 181 | 242 | 177 | 546 | – |
| Fritt eget kapital | 66 | 73 | 73 | 13 | −220 | 181 | 242 | 177 | – |
| Eget kapital | 116 | 123 | 123 | 63 | −170 | 231 | 292 | 227 | – |
| Långfristiga skulder | 0 | 50 | 50 | 50 | 44 | −67 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | – | – | – | – | 0 | 24 | 14 | 193 | – |
| Skatteskulder | −80 | 5 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 8 | 267 | 262 | 47 | 261 | 169 | 396 | 591 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 124 | 440 | 435 | 160 | 135 | 333 | 688 | 818 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | – | – | – | – | 1 | 1 | 1 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 93,2 % | 27,9 % | 28,2 % | 39,2 % | −125,4 % | 69,3 % | 42,5 % | 27,7 % | – |
| Kassalikviditet | 1 469 % | 2 % | 0 % | 31 % | 42 % | 66 % | 55 % | 36 % | – |
| Rörelsemarginal | – | – | 59,3 % | −264,4 % | −381,1 % | −21,3 % | 8,2 % | −28,7 % | – |
| Vinstmarginal | – | – | 58,8 % | −290 % | −385,6 % | −21,9 % | 7,9 % | −29 % | −0,1 % |
| Omsättningstillväxt | – | −100 % | 1 178,1 % | −92,3 % | −63,2 % | −66 % | −34,7 % | −23 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −6 % | 0 % | 49 % | −37,1 % | 235,9 % | −26,8 % | 22,4 % | −162,8 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | 283 tkr | 832 tkr | 1 274 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (16)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −7 tkr | 48 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −7 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −48 | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 48 | – |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −7 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 123 tkr | 0 |
| Forslag disposition | 66 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 66 tkr | – |
| Goodwill | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 0 | 435 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 0 | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 649 | 4 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 89 tkr | 262 tkr |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 0 | 50 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Renberg Entreprenad ABHuvudarbetsställe
Regementsgatan 52 A, 217 48 Malmö
Frisör & skönhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556823-4370
Registreringsdatum
2 november 2010
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Frisör & skönhet
- SNI 96.230 – Dagspa, bastu och ångbastu
- SNI 43.320 – Byggnadssnickeriarbeten
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.