Renmarken Komplementär Aktiebolag
556348-0135Aktiebolagreg. 1989
Göteborg, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
38 tkr
Soliditet
100 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Göteborg
Postadress
c/o Newsec Asset Management Ab, Box 11405, 404 29 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är fastighetsförvaltning och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | – | 25 tkr | – |
| 2021 | – | 20 tkr | – |
| 2022 | – | 18 tkr | 907 tkr |
| 2023 | – | 0 tkr | 902 tkr |
| 2024 | 0 tkr | 33 tkr | 928 tkr |
| 2025 | 0 tkr | 38 tkr | 958 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 100 % – branschmedian 90,7 %
Vinstmarginal – – branschmedian 26,7 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −25,5 %
Median för 19862 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 25 | 26 | 28 | 28 | – | – |
| Rörelsekostnader | 25 | 26 | 28 | 28 | – | – |
| Rörelseresultat | −25 | −26 | −28 | −28 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 58 | 49 | 21 | 46 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 5 | 10 | 7 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 63 | 59 | 28 | 46 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 38 | 33 | 0 | 18 | 20 | 25 |
| Resultat före skatt | 38 | 33 | 0 | 18 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 8 | 7 | 6 | 4 | – | – |
| Årets resultat | 30 | 26 | −6 | 14 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 618 | 595 | 572 | 572 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 618 | 595 | 572 | 572 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 116 | 129 | 115 | 362 | – | – |
| Kassa och bank | 224 | 232 | 216 | 0 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 340 | 361 | 331 | 362 | – | – |
| Summa tillgångar | 958 | 956 | 903 | 934 | 906 | 901 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | – | – |
| Balanserat resultat | 808 | 782 | 788 | 773 | – | – |
| Fritt eget kapital | 839 | 808 | 902 | 787 | – | – |
| Eget kapital | 958 | 928 | 902 | 907 | – | – |
| Leverantörsskulder | – | – | 0 | 13 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 0 | 28 | 1 | 27 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 958 | 956 | 903 | 934 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 100 % | 97,1 % | 99,9 % | 97,1 % | – | – |
| Kassalikviditet | – | 1 289 % | 33 100 % | 1 341 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 3,1 % | 2,8 % | −0,7 % | 1,5 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (24)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Aktuell skattefodran | 97 tkr | 97 tkr |
| Andelar koncernforetag | 618 tkr | 595 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 618 tkr | 595 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden arets resultat andel | 58 tkr | 49 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden lamnade aktieagartillskott | 2 tkr | 26 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | −37 tkr | −52 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 30 tkr | 26 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 30 tkr | 26 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −26 tkr | 6 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 26 tkr | −6 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 30 tkr | 26 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 839 tkr | 808 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 839 tkr | 808 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 1 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag antal andelar | 1 | 1 |
| Innehav andelar koncernforetag kapitalandel | 0,01 | 0,01 |
| Innehav andelar koncernforetag redovisat varde | 200 tkr | 183 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag rostrattsandel | 1 | 1 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 19 tkr | 31 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 0 | 28 tkr |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter ranteintakter finansiella omsattningstillgangar avseende andra foretag koncernforetag | 5 tkr | 10 tkr |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Resultat andelar koncernforetag resultatandelar | 58 tkr | 49 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Renmarken Komplementär AktiebolagHuvudarbetsställe
Göteborg
Bank, finans & försäkring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556348-0135
Registreringsdatum
31 januari 1989
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Bank, finans & försäkring
- SNI 64.994 – Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-01). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.