swereg

Renström & Lindmark AB

559182-9451Aktiebolagreg. 2018

Frisör & skönhet
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Karlstad, Värmlands län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

2 550 tkr

+13 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

323 tkr

+29 % mot föregående år

Soliditet

59 %

+4,9 p.e. mot föregående år

Anställda

2

0 % mot föregående år

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Norra Allén 18 A, 654 61 Karlstad

Postadress

Norra Allén 18 A, 654 61 Karlstad

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget ska bedriva frisörverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
20191 565 tkr120 tkr118 tkr
20201 805 tkr314 tkr300 tkr
20211 937 tkr143 tkr379 tkr
20222 038 tkr202 tkr348 tkr
20232 206 tkr286 tkr414 tkr
20242 265 tkr249 tkr405 tkr
20252 550 tkr323 tkr458 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 59 % – branschmedian 56,1 %

Vinstmarginal 12,7 % – branschmedian 4,3 %

Omsättningstillväxt 12,6 % – branschmedian 2 %

Median för 10736 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022202120202019
Nettoomsättning2 5502 2652 2062 0381 9371 8051 565
Övriga rörelseintäkter–020468–
Rörelseintäkter2 5502 2652 2082 0381 9411 8731 565
Råvaror och förnödenheter577449475459517387347
Övriga externa kostnader340323296280270240214
Personalkostnader1 3001 2391 1391 0831 011932884
Av- och nedskrivningar12121212–––
Rörelsekostnader2 2292 0231 9231 8351 7981 5601 445
Rörelseresultat322241286203143314120
Ränteintäkter och liknande180––––
Räntekostnader och liknande0001000
Finansiella poster18−0−1−0−0−0
Resultat efter finansiella poster323249286202143314120
Bokslutsdispositioner−62−65−74−50−39−80−31
Resultat före skatt26118421215210423489
Skatt på årets resultat58434633245221
Årets resultat2031411661197918268

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022202120202019
Materiella anläggningstillgångar12253750–––
Finansiella anläggningstillgångar38929–––––
Anläggningstillgångar401543750–––
Varulager110931101078311497
Kundfordringar615004821––
Kortfristiga fordringar8783558429947
Kassa och bank7171 018933770818602243
Omsättningstillgångar9141 1931 098960931725387
Summa tillgångar1 3151 2471 1351 010931725387
Aktiekapital50505050505050
Bundet eget kapital50505050505050
Balanserat resultat205214198179250680
Fritt eget kapital40835536429832925068
Eget kapital458405414348379300118
Obeskattade reserver40133927420015011131
Leverantörsskulder882465141872563
Skatteskulder41362420546116
Kortfristiga skulder457503447462401313238
Summa eget kapital och skulder1 3151 2471 1351 010931725387

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post2025202420232022202120202019
Medelantal anställda2222222
Föreslagen utdelning (tkr)200150150100150––

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal2025202420232022202120202019
Soliditet59 %54,1 %55,6 %50,2 %53,6 %53,6 %36,9 %
Kassalikviditet176 %219 %221 %185 %211 %195 %122 %
Rörelsemarginal12,6 %10,7 %13 %10 %7,4 %17,4 %7,7 %
Vinstmarginal12,7 %11 %12,9 %9,9 %7,4 %17,4 %7,7 %
Omsättningstillväxt12,6 %2,7 %8,3 %5,2 %7,3 %15,3 %–
Avkastning på eget kapital44,3 %34,9 %40 %34,1 %20,8 %60,6 %57,7 %
Omsättning per anställd1 275 tkr1 132 tkr1 103 tkr1 019 tkr968 tkr903 tkr783 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (21)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Andra langfristiga vardepappersinnehav389 tkr29 tkr
Arets resultat eget kapital203 tkr141 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat203 tkr141 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−141 tkr−166 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning141 tkr166 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning150 tkr150 tkr
Forandring periodiseringsfond−62 tkr−65 tkr
Forskott fran kunder2 tkr10 tkr
Forslag disposition408 tkr355 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning208 tkr205 tkr
Forslag disposition utdelning annan utdelning200 tkr150 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter19 tkr10 tkr
Inventarier verktyg installationer12 tkr25 tkr
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden62 tkr62 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar50 tkr37 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar12 tkr12 tkr
Lager fardiga varor handelsvaror110 tkr93 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga7 tkr23 tkr
Ovriga kortfristiga skulder97 tkr98 tkr
Periodiseringsfonder401 tkr339 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter229 tkr334 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2021

    Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2020

    Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2019

    Period 3 dec. 2018 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –

  • Renström & Lindmark ABHuvudarbetsställe

    Norra Allén 18 A, 654 61 Karlstad

    Frisör & skönhet

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559182-9451

Registreringsdatum

3 december 2018

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Karlstad, Värmlands län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

50 000 kr

SNI-koder

Frisör & skönhet

  • SNI 96.210 – Frisörer och barberare

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler