swereg

Repair4You Hisings Backa AB

559011-7510Aktiebolagreg. 2015

Taxi & transport
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Hisings Backa, Västra Götalands län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

2 147 tkr

−9 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

−707 tkr

+3 % mot föregående år

Soliditet

−56 %

−109,9 p.e. mot föregående år

Anställda

5

0 % mot föregående år

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Importgatan 10, 422 46 Hisings Backa

Postadress

Importgatan 10, 422 46 Hisings Backa

Verksamhetsbeskrivning

Aktiebolaget skall bedriva bilvård och rekonditonering av fordon. Aktiebolaget skall också utföra reparationer av kosmetiska skador på fordonens interiör och exteriör samt fälgar och därmed förenlig verksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
20232 577 tkr0 tkr1 066 tkr
20242 350 tkr−727 tkr392 tkr
20252 147 tkr−707 tkr−315 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet −56,4 % – branschmedian 43,6 %

Vinstmarginal −32,9 % – branschmedian 5 %

Omsättningstillväxt −8,6 % – branschmedian 0,3 %

Median för 10091 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202520242023
Nettoomsättning2 1472 3502 577
Förändring av lager−5−3130
Övriga rörelseintäkter156214
Rörelseintäkter2 1572 0432 792
Råvaror och förnödenheter6364240
Övriga externa kostnader1 5451 408993
Personalkostnader1 0131 1221 627
Av- och nedskrivningar240175157
Rörelsekostnader2 8612 7693 018
Rörelseresultat−704−726−226
Ränteintäkter och liknande0––
Räntekostnader och liknande32−226
Finansiella poster−3−2226
Resultat efter finansiella poster−707−7270
Bokslutsdispositioner–540
Resultat före skatt−707−6730
Årets resultat−707−6730

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202520242023
Immateriella anläggningstillgångar198342721
Materiella anläggningstillgångar51146−163
Anläggningstillgångar249489558
Varulager2227340
Kundfordringar18102100
Kortfristiga fordringar110151152
Kassa och bank17765157
Omsättningstillgångar309243649
Summa tillgångar5587321 207
Aktiekapital505050
Bundet eget kapital505050
Balanserat resultat3421 0161 016
Fritt eget kapital−3653421 016
Eget kapital−3153921 066
Långfristiga skulder3781274
Leverantörsskulder307150
Kortfristiga skulder494213138
Summa eget kapital och skulder5587321 207

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post202520242023
Medelantal anställda55–
Föreslagen utdelning (tkr)–0–

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal202520242023
Soliditet−56,4 %53,6 %88,3 %
Kassalikviditet58 %102 %225 %
Rörelsemarginal−32,8 %−30,9 %−8,8 %
Vinstmarginal−32,9 %−31 %0 %
Omsättningstillväxt−8,6 %−8,8 %–
Avkastning på eget kapital224,7 %−171,7 %0 %
Omsättning per anställd429 tkr470 tkr–
Övriga poster i årsredovisningen (32)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Arets resultat eget kapital−707 tkr−673 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat−707 tkr−673 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning673 tkr−85
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning−673 tkr84
Forandring eget kapital totalt arets resultat−707 tkr–
Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning0–
Forandring overavskrivningar–−54 tkr
Forslag disposition−365 tkr342 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning−365 tkr342 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter44 tkr49 tkr
Inventarier verktyg installationer51 tkr146 tkr
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden586 tkr586 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar440 tkr494 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop–52 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar–85 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar–54 tkr
Inventarier verktyg installationer nedskrivningar0−54 tkr
Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter198 tkr342 tkr
Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter anskaffningsvarden721 tkr721 tkr
Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter avskrivningar379 tkr379 tkr
Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter forandring anskaffningsvarden omklassificeringar–721 tkr
Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter forandring avskrivningar arets avskrivningar–90 tkr
Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter forandring avskrivningar omklassificeringar–−288 tkr
Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter nedskrivningar0–
Lager ravaror fornodenheter22 tkr27 tkr
Maskiner andra tekniska anlaggningar–0
Ovriga fordringar kortfristiga48 tkr0
Ovriga kortfristiga skulder190 tkr180 tkr
Ovriga langfristiga skulder378 tkr127 tkr
Pagaende arbeten annans rakning omsattningstillgangar00
Pagaende arbeten annans rakning omsattningstillgangar fakturerade delbelopp–0
Upplupna kostnader forutbetalda intakter−3 tkr18 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –

  • Repair4You Hisings Backa ABHuvudarbetsställe

    Importgatan 10, 422 46 Hisings Backa

    Taxi & transport

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559011-7510

Registreringsdatum

23 april 2015

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Göteborg, Västra Götalands län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

50 000 kr

SNI-koder

Taxi & transport

  • SNI 49.410 – Vägtransport, godstrafik
  • SNI 81.210 – Lokalvård
  • SNI 43.320 – Byggnadssnickeriarbeten
  • SNI 95.311 – Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar

Övriga registrerade namn

2 st

  • Holmens Bilvård – särskilt företagsnamn, registrerat 21 maj 2015. För den del av verksamheten som avser bilvård och rekondverksmahet och därmed förenlig verksamhet.
  • Repair2Care Hisings Backa – särskilt företagsnamn, registrerat 10 oktober 2025. För den del av verksamheten som avser reparation av kosmetiska skador på fordonens interiör och exteriör samt fälgar.

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-15). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler