Repromedica Falun AB
559318-4699Aktiebolagreg. 2021
Täby, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−28 tkr
Soliditet
87 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Enhagsbacken 2 A, 187 40 Täby
Postadress
Enhagsbacken 2 A, 187 40 Täby
Verksamhetsbeskrivning
Konsultfirma inom infertilitet problematik och endoskopi verksamhet
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 726 tkr | 615 tkr | 394 tkr |
| 2022 | 672 tkr | 462 tkr | 490 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −27 tkr | 491 tkr |
| 2024 | 0 tkr | −21 tkr | 491 tkr |
| 2025 | 0 tkr | −28 tkr | 492 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 87,2 % – branschmedian 74,8 %
Vinstmarginal – – branschmedian 21,1 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −2 %
Median för 17252 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 672 | 726 |
| Rörelseintäkter | – | – | 0 | 672 | 726 |
| Övriga externa kostnader | 28 | 21 | 26 | 144 | 32 |
| Personalkostnader | – | – | 0 | 66 | 79 |
| Rörelsekostnader | 28 | 21 | 26 | 210 | 111 |
| Rörelseresultat | −28 | −21 | −26 | 462 | 615 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 1 | – | – |
| Finansiella poster | 0 | −0 | −1 | 0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −28 | −21 | −27 | 462 | 615 |
| Bokslutsdispositioner | 31 | 24 | 30 | −115 | −150 |
| Resultat före skatt | 3 | 2 | 3 | 347 | 465 |
| Skatt på årets resultat | 2 | 2 | 2 | 72 | 96 |
| Årets resultat | 1 | 0 | 1 | 275 | 369 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 460 | 340 | 220 | 100 | – |
| Anläggningstillgångar | 460 | 340 | 220 | 100 | – |
| Kortfristiga fordringar | 11 | 13 | 3 | 2 | 124 |
| Kassa och bank | 257 | 405 | 567 | 807 | 653 |
| Omsättningstillgångar | 269 | 418 | 570 | 809 | 777 |
| Summa tillgångar | 729 | 758 | 790 | 909 | 777 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 466 | 466 | 465 | 189 | – |
| Fritt eget kapital | 467 | 466 | 466 | 465 | 369 |
| Eget kapital | 492 | 491 | 491 | 490 | 394 |
| Obeskattade reserver | 181 | 212 | 235 | 265 | 150 |
| Skatteskulder | 4 | 4 | 13 | 17 | 94 |
| Kortfristiga skulder | 56 | 56 | 65 | 154 | 233 |
| Summa eget kapital och skulder | 729 | 758 | 790 | 909 | 777 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | – | 0 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | – | – | 180 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 87,2 % | 86,9 % | 85,7 % | 77 % | 66,1 % |
| Kassalikviditet | 477 % | 751 % | 881 % | 525 % | 334 % |
| Rörelsemarginal | – | – | – | 68,7 % | 84,7 % |
| Vinstmarginal | – | – | – | 68,8 % | 84,7 % |
| Omsättningstillväxt | – | – | −100 % | −7,4 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 0,2 % | 0,1 % | 0,2 % | 56,2 % | 93,7 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | 672 tkr | 726 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (18)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 460 tkr | 340 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 460 tkr | 340 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | 0 | 120 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 120 tkr | 120 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 772 | 333 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 772 | 333 |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −333 | −1 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 333 | 1 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 492 tkr | 491 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 772 | 333 |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | 31 tkr | 24 tkr |
| Forslag disposition | 467 tkr | 466 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 467 tkr | 466 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 11 tkr | 13 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 42 tkr | 42 tkr |
| Periodiseringsfonder | 181 tkr | 212 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 10 tkr | 10 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 20 maj 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Repromedica Falun ABHuvudarbetsställe
Enhagsbacken 2 A, 187 40 Täby
Hälsa & vård
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559318-4699
Registreringsdatum
20 maj 2021
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Täby, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Hälsa & vård
- SNI 86.221 – Specialistläkarverksamhet inom öppenvård, på sjukhus
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.