Resca AB
559067-4015Aktiebolagreg. 2016
Gällivare, Norrbottens län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
43 tkr
Resultat efter fin. poster
36 tkr
Soliditet
88 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Porjusvägen 60, 982 39 Gällivare
Postadress
Porjusvägen 60, 982 39 Gällivare
Verksamhetsbeskrivning
Konsultverksamhet inom arbetsmiljö, säkerhet och brandskydd. Verksamhet inom förnyelsebar energi. Turism, hyra ut sport- och fritidsutrustning. Hyra ut fordon. Nautisk, event, jakt och fiske, researrangör och resebyrå.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 212 tkr | −43 tkr | – |
| 2017 | 615 tkr | −65 tkr | – |
| 2018 | 1 208 tkr | 186 tkr | 167 tkr |
| 2019 | 1 474 tkr | 133 tkr | 242 tkr |
| 2020 | 148 tkr | −145 tkr | 159 tkr |
| 2021 | 240 tkr | 134 tkr | 272 tkr |
| 2022 | 84 tkr | −55 tkr | 179 tkr |
| 2023 | 106 tkr | 10 tkr | 189 tkr |
| 2024 | 34 tkr | −63 tkr | 126 tkr |
| 2025 | 43 tkr | 36 tkr | 162 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 87,7 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal 82,7 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt 26 % – branschmedian −5,6 %
Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 43 | 34 | 106 | 84 | 240 | 148 | 1 474 | 1 208 | 615 | 212 |
| Övriga rörelseintäkter | 59 | 8 | 0 | 135 | 0 | 46 | 177 | 13 | – | – |
| Rörelseintäkter | 102 | 42 | 106 | 219 | 240 | 194 | 1 651 | 1 221 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | 0 | 2 | 0 | 81 | 537 | 159 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 67 | 100 | 71 | 249 | 76 | 134 | 435 | 480 | – | – |
| Personalkostnader | – | 0 | 1 | 0 | 6 | 100 | 525 | 396 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 6 | 24 | 24 | 24 | 24 | 19 | 0 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | – | – | 0 | −0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 67 | 106 | 96 | 275 | 106 | 339 | 1 517 | 1 035 | – | – |
| Rörelseresultat | 36 | −64 | 10 | −55 | 134 | −145 | 134 | 186 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | −0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 0 | 0 | −0 | −0 | 0 | −0 | −0 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 36 | −63 | 10 | −55 | 134 | −145 | 133 | 186 | −65 | −43 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 0 | 13 | −13 | 62 | −35 | −27 | – | – |
| Resultat före skatt | 36 | −63 | 10 | −42 | 121 | −83 | 98 | 159 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | 0 | 8 | 0 | 23 | 19 | – | – |
| Årets resultat | 36 | −63 | 10 | −42 | 113 | −83 | 75 | 140 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 41 | 47 | 71 | 95 | 120 | 144 | 0 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 113 | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 113 | 41 | 47 | 71 | 95 | 120 | 144 | 0 | – | – |
| Kundfordringar | 25 | 9 | 7 | 0 | 157 | 0 | 17 | 240 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 43 | 32 | 19 | 18 | 157 | 8 | 43 | 266 | – | – |
| Kassa och bank | 29 | 74 | 141 | 120 | 153 | 56 | 198 | 76 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 72 | 105 | 160 | 137 | 310 | 64 | 241 | 343 | – | – |
| Summa tillgångar | 184 | 147 | 207 | 208 | 406 | 184 | 384 | 343 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 76 | 139 | 129 | 172 | 109 | 192 | 117 | −23 | – | – |
| Fritt eget kapital | 112 | 76 | 139 | 129 | 222 | 109 | 192 | 117 | – | – |
| Eget kapital | 162 | 126 | 189 | 179 | 272 | 159 | 242 | 167 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | – | – | 0 | 13 | 0 | 62 | 27 | – | – |
| Leverantörsskulder | 4 | 5 | – | 0 | 11 | 6 | 15 | 0 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 8 | 8 | 1 | 42 | 19 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 23 | 21 | 18 | 29 | 121 | 25 | 80 | 149 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 184 | 147 | 207 | 208 | 406 | 184 | 384 | 343 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | – | – | 0 | – | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | – | 50 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 87,7 % | 85,9 % | 91,3 % | 86,1 % | 69,5 % | 86,5 % | 75,8 % | 54,9 % | – | – |
| Kassalikviditet | 318 % | 510 % | 889 % | 472 % | 256 % | 259 % | 300 % | 230 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 82,4 % | −184,4 % | 9,6 % | −65,4 % | 55,7 % | −97,7 % | 9,1 % | 15,4 % | – | – |
| Vinstmarginal | 82,7 % | −184,1 % | 9,4 % | −65,5 % | 55,8 % | −98 % | 9 % | 15,4 % | −10,6 % | −20,5 % |
| Omsättningstillväxt | 26 % | −67,5 % | 25,7 % | −64,9 % | 62,1 % | −89,9 % | 22 % | 96,3 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 22,2 % | −50,4 % | 5,3 % | −23,6 % | 41,5 % | −52,5 % | 31,1 % | 84,1 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | 148 tkr | 1 474 tkr | 1 208 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (31)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 13 tkr | – |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 13 tkr | – |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden inkop | 13 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 36 tkr | −63 tkr |
| Byggnader mark | 0 | 41 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 0 | 53 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 0 | 12 tkr |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 53 tkr | – |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | – | 2 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 12 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 36 tkr | −63 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 63 tkr | −10 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −63 tkr | 10 tkr |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag langfristiga | 100 tkr | – |
| Forslag disposition | 112 tkr | 76 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 112 tkr | 76 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 9 tkr | 6 tkr |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag antal andelar | 250 | – |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag eget kapital | 25 tkr | – |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag kapitalandel | 0,5 | – |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag redovisat varde | 13 tkr | – |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag rostrattsandel | 0,5 | – |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 25 tkr | 25 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 25 tkr | 25 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | – | 85 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | – | 4 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | – | 85 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 10 tkr | 17 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 6 tkr | 6 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 12 tkr | 9 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Resca ABHuvudarbetsställe
Porjusvägen 60, 982 39 Gällivare
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559067-4015
Registreringsdatum
22 juni 2016
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Gällivare, Norrbottens län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
- SNI 79.120 – Researrangemang
Övriga registrerade namn
1 st
- Scandinavian Journey – särskilt företagsnamn, registrerat 3 maj 2024. För den del av verksamheten som avser turism, konferens och evenemang samt uthyrning av fordon inom dessa verksamheter.
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-16). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.