ResourceWell AB
556768-8931Aktiebolagreg. 2008
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
406 tkr
Resultat efter fin. poster
−861 tkr
Soliditet
63 %
Anställda
1
ResourceWell — Global Search, Recruitment & HR
For companies that lead – and the talent that moves them forward
resourcewell.net
Adresser
Besöksadress
Magnus Ladulåsgatan 29 Lgh 1404, 118 65 Stockholm
Postadress
Magnus Ladulåsgatan 29 Lgh 1404, 118 65 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva rekrytering, sourcing och Human Resource- verksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 872 tkr | −113 tkr | – |
| 2018 | 1 615 tkr | 20 tkr | – |
| 2019 | 1 077 tkr | 30 tkr | 161 tkr |
| 2020 | 1 415 tkr | 472 tkr | 399 tkr |
| 2021 | 657 tkr | −135 tkr | 374 tkr |
| 2022 | 1 572 tkr | 465 tkr | 667 tkr |
| 2023 | 1 489 tkr | 293 tkr | 842 tkr |
| 2024 | 1 748 tkr | 547 tkr | 1 171 tkr |
| 2025 | 406 tkr | −861 tkr | 610 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 62,6 % – branschmedian 56,9 %
Vinstmarginal −212,1 % – branschmedian 7,6 %
Omsättningstillväxt −76,8 % – branschmedian −3,8 %
Median för 5476 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 406 | 1 748 | 1 489 | 1 572 | 657 | 1 415 | 1 077 | 1 615 | 872 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 52 | 156 | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 406 | 1 748 | 1 489 | 1 624 | 813 | 1 415 | 1 077 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | – | 0 | 614 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 363 | 142 | 258 | 279 | 192 | 196 | 144 | – | – |
| Personalkostnader | 861 | 1 058 | 912 | 877 | 742 | 702 | 288 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 43 | 13 | 25 | 3 | 12 | 44 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 266 | 1 213 | 1 196 | 1 159 | 947 | 943 | 1 046 | – | – |
| Rörelseresultat | −861 | 535 | 293 | 465 | −133 | 472 | 31 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 7 | 12 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 7 | 1 | 0 | −0 | 1 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | −0 | 11 | 0 | 0 | −1 | 0 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −861 | 547 | 293 | 465 | −135 | 472 | 30 | 20 | −113 |
| Bokslutsdispositioner | 300 | −130 | −70 | −100 | 110 | −110 | 0 | – | – |
| Resultat före skatt | −561 | 417 | 223 | 365 | −25 | 362 | 30 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 88 | 48 | 73 | 0 | 74 | 0 | – | – |
| Årets resultat | −561 | 329 | 175 | 292 | −25 | 288 | 30 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 190 | 180 | 60 | – | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 190 | 180 | 60 | – | – | – | – | – | – |
| Kundfordringar | 0 | 686 | – | 0 | 41 | 469 | 245 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 245 | 853 | 156 | 89 | 281 | 601 | 323 | – | – |
| Kassa och bank | 539 | 922 | 1 174 | 995 | 527 | 548 | 115 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 784 | 1 774 | 1 330 | 1 083 | 808 | 1 149 | 438 | – | – |
| Summa tillgångar | 974 | 1 954 | 1 390 | 1 083 | 808 | 1 149 | 438 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 071 | 742 | 567 | 274 | 299 | 11 | 31 | – | – |
| Fritt eget kapital | 510 | 1 071 | 742 | 567 | 274 | 299 | 61 | – | – |
| Eget kapital | 610 | 1 171 | 842 | 667 | 374 | 399 | 161 | – | – |
| Obeskattade reserver | 0 | 300 | 170 | 100 | 0 | 110 | 0 | – | – |
| Leverantörsskulder | 20 | 48 | 40 | 6 | 14 | 49 | 12 | – | – |
| Skatteskulder | 88 | 88 | 120 | 73 | 74 | 74 | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 364 | 484 | 378 | 317 | 434 | 640 | 277 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 974 | 1 954 | 1 390 | 1 083 | 808 | 1 149 | 438 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 62,6 % | 72,1 % | 70,3 % | 68,9 % | 46,3 % | 42,3 % | 36,7 % | – | – |
| Kassalikviditet | 215 % | 367 % | 352 % | 342 % | 186 % | 179 % | 158 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −212,1 % | 30,6 % | 19,7 % | 29,5 % | −20,3 % | 33,4 % | 2,8 % | – | – |
| Vinstmarginal | −212,1 % | 31,3 % | 19,7 % | 29,6 % | −20,5 % | 33,4 % | 2,8 % | 1,3 % | −13 % |
| Omsättningstillväxt | −76,8 % | 17,4 % | −5,3 % | 139,3 % | −53,6 % | 31,4 % | −33,3 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −92 % | 28,1 % | 20,8 % | 43,9 % | −6,6 % | 72,2 % | 18,9 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 406 tkr | 1 748 tkr | 1 489 tkr | 1 572 tkr | 657 tkr | 1 415 tkr | 1 077 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (12)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 190 tkr | 180 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −561 tkr | 329 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −561 tkr | 329 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −329 tkr | −175 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 329 tkr | 175 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 300 tkr | −130 tkr |
| Forslag disposition | 510 tkr | 1 071 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 510 tkr | 1 071 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 245 tkr | 166 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 226 tkr | 317 tkr |
| Periodiseringsfonder | 0 | 300 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 30 tkr | 30 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 maj 2022 – 30 apr. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 maj 2021 – 30 apr. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 maj 2020 – 30 apr. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 maj 2019 – 30 apr. 2020 · Inlämnad –
ResourceWell ABHuvudarbetsställe
Magnus Ladulåsgatan 29 Lgh 1404, 118 65 Stockholm
Bemanning & rekrytering
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556768-8931
Registreringsdatum
3 november 2008
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Bemanning & rekrytering
- SNI 78.100 – Arbetsförmedling och rekrytering
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-13). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.