Restaurang Brygga 2 AB
559236-8525Aktiebolagreg. 2020
Malmö, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 664 tkr
Resultat efter fin. poster
44 tkr
Soliditet
82 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Västra Varvsgatan 9 A 1101, 211 11 Malmö
Postadress
c/o Yll Zuta, Västra Varvsgatan 9 A 1101, 211 11 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva restaurangverksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | – | – | – |
| 2020 | 1 805 tkr | 502 tkr | 346 tkr |
| 2021 | 1 682 tkr | 325 tkr | 420 tkr |
| 2022 | 1 800 tkr | 171 tkr | 375 tkr |
| 2023 | 1 890 tkr | 113 tkr | 464 tkr |
| 2024 | 1 942 tkr | 362 tkr | 377 tkr |
| 2025 | 1 664 tkr | 44 tkr | 251 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 82 % – branschmedian 42,8 %
Vinstmarginal 2,6 % – branschmedian 2,9 %
Omsättningstillväxt −14,3 % – branschmedian 2,2 %
Median för 15145 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 664 | 1 942 | 1 890 | 1 800 | 1 682 | 1 805 | – |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 9 | −15 | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 664 | 1 942 | 1 899 | 1 785 | 1 682 | 1 805 | – |
| Handelsvaror | 477 | 569 | 581 | 586 | 523 | 635 | – |
| Övriga externa kostnader | 299 | 280 | 201 | 112 | 132 | 105 | – |
| Personalkostnader | 839 | 726 | 999 | 903 | 693 | 564 | – |
| Av- och nedskrivningar | 6 | 6 | 6 | 12 | 8 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 621 | 1 581 | 1 787 | 1 613 | 1 356 | 1 303 | – |
| Rörelseresultat | 43 | 361 | 112 | 172 | 326 | 502 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 1 | 0 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | −1 | −1 | 2 | 1 | 0 | – |
| Finansiella poster | 0 | 1 | 1 | −2 | −1 | −0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 44 | 362 | 113 | 171 | 325 | 502 | – |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | – | 0 | −125 | – |
| Resultat före skatt | 44 | 362 | 113 | 171 | 325 | 377 | – |
| Skatt på årets resultat | 9 | 75 | 24 | 36 | 71 | 81 | – |
| Årets resultat | 34 | 287 | 89 | 135 | 254 | 296 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 6 | 12 | 18 | 30 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 0 | 6 | 12 | 18 | 30 | – | – |
| Kundfordringar | – | – | – | – | 0 | 3 | – |
| Kortfristiga fordringar | – | 0 | 10 | 0 | 40 | 72 | – |
| Kassa och bank | 427 | 574 | 663 | 657 | 760 | 876 | – |
| Omsättningstillgångar | 427 | 574 | 673 | 657 | 801 | 948 | – |
| Summa tillgångar | 427 | 580 | 685 | 675 | 831 | 948 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 167 | 40 | 325 | 190 | 116 | – | – |
| Fritt eget kapital | 201 | 327 | 414 | 325 | 370 | 296 | – |
| Eget kapital | 251 | 377 | 464 | 375 | 420 | 346 | – |
| Obeskattade reserver | 125 | 125 | 125 | 125 | 125 | 125 | – |
| Leverantörsskulder | 5 | 5 | – | 0 | 6 | 2 | – |
| Skatteskulder | −56 | −38 | −74 | 58 | 156 | 81 | – |
| Kortfristiga skulder | 51 | 78 | 95 | 175 | 286 | 477 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 427 | 580 | 685 | 675 | 831 | 948 | – |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | – | 2 | 2 | 2 | 2 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 374 | 374 | – | 180 | 180 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 82 % | 82,2 % | 82,3 % | 70,2 % | 62,5 % | 47 % | – |
| Kassalikviditet | 838 % | 740 % | 706 % | 375 % | 280 % | 199 % | – |
| Rörelsemarginal | 2,6 % | 18,6 % | 5,9 % | 9,6 % | 19,4 % | 27,8 % | – |
| Vinstmarginal | 2,6 % | 18,6 % | 6 % | 9,5 % | 19,3 % | 27,8 % | – |
| Omsättningstillväxt | −14,3 % | 2,8 % | 5 % | 7 % | −6,8 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 13,6 % | 76 % | 19,2 % | 36 % | 60,5 % | 85,6 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | 945 tkr | 900 tkr | 841 tkr | 903 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (17)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 34 tkr | 287 tkr |
| Byggnader mark | 1 | 1 |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 1 | 1 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 34 tkr | 287 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −287 tkr | −89 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 287 tkr | 89 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 160 tkr | 374 tkr |
| Forslag disposition | 201 tkr | 327 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 201 tkr | −47 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 6 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 30 tkr | 30 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 30 tkr | 24 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 6 tkr | 6 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | – | 0 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 103 tkr | 111 tkr |
| Periodiseringsfonder | 125 tkr | 125 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | – | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 okt. 2024 – 30 sep. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 okt. 2023 – 30 sep. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 okt. 2022 – 30 sep. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 okt. 2021 – 30 sep. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 okt. 2020 – 30 sep. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 14 jan. 2020 – 30 sep. 2020 · Inlämnad –
Restaurang Brygga 2 ABHuvudarbetsställe
Västra Varvsgatan 9 A 1101, 211 11 Malmö
Restaurang & café
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559236-8525
Registreringsdatum
14 januari 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Restaurang & café
- SNI 56.110 – Restaurangverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.