Restaurang Fjällstugan AB
556793-6181Aktiebolagreg. 2009
Jönköping, Jönköpings län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2024Omsättning
8 740 tkr
Resultat efter fin. poster
1 047 tkr
Soliditet
52 %
Anställda
6
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Sommarhemsgatan 7, 554 47 Jönköping
Postadress
Sommarhemsgatan 7, 554 47 Jönköping
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva restaurang och cateringverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 7 049 tkr | 589 tkr | – |
| 2022 | 8 019 tkr | 463 tkr | – |
| 2023 | 7 668 tkr | 279 tkr | 777 tkr |
| 2024 | 8 740 tkr | 1 047 tkr | 1 414 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 51,8 % – branschmedian 42,8 %
Vinstmarginal 12 % – branschmedian 2,9 %
Omsättningstillväxt 14 % – branschmedian 2,2 %
Median för 15145 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 8 740 | 7 668 | 8 019 | 7 049 |
| Övriga rörelseintäkter | 86 | 119 | – | – |
| Rörelseintäkter | 8 826 | 7 787 | – | – |
| Handelsvaror | 2 878 | 2 717 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 642 | 1 453 | – | – |
| Personalkostnader | 3 560 | 3 339 | – | – |
| Rörelsekostnader | 8 080 | 7 509 | – | – |
| Rörelseresultat | 746 | 278 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 300 | 0 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 2 | 1 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 301 | 1 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 047 | 279 | 463 | 589 |
| Bokslutsdispositioner | 57 | 0 | – | – |
| Resultat före skatt | 1 104 | 279 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 167 | 60 | – | – |
| Årets resultat | 937 | 219 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 25 | 25 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 25 | 25 | – | – |
| Varulager | 92 | 104 | – | – |
| Kundfordringar | 490 | 501 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 592 | 1 137 | – | – |
| Kassa och bank | 1 085 | 521 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 2 769 | 1 762 | – | – |
| Summa tillgångar | 2 794 | 1 787 | – | – |
| Aktiekapital | 153 | 153 | – | – |
| Bundet eget kapital | 153 | 153 | – | – |
| Balanserat resultat | 50 | 131 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 261 | 624 | – | – |
| Eget kapital | 1 414 | 777 | – | – |
| Obeskattade reserver | 43 | 100 | – | – |
| Leverantörsskulder | 325 | 362 | – | – |
| Skatteskulder | 61 | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 337 | 910 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 2 794 | 1 787 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 6 | 6 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 600 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 51,8 % | 47,9 % | – | – |
| Kassalikviditet | 200 % | 182 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 8,5 % | 3,6 % | – | – |
| Vinstmarginal | 12 % | 3,6 % | 5,8 % | 8,4 % |
| Omsättningstillväxt | 14 % | −4,4 % | 13,8 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 66,3 % | 28,2 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 457 tkr | 1 278 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (25)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 25 tkr | 25 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 25 tkr | 25 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 937 tkr | 219 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 937 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −219 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 219 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 300 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 1 414 tkr | 777 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 937 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 300 tkr | – |
| Forandring periodiseringsfond | 57 tkr | 0 |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 676 tkr | 376 tkr |
| Forslag disposition | 1 261 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 661 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 412 tkr | 230 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 83 tkr | 83 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 83 tkr | 83 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 92 tkr | 104 tkr |
| Overkursfond | −274 tkr | 274 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 15 tkr | 31 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 277 tkr | 282 tkr |
| Periodiseringsfonder | 43 tkr | 100 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 673 tkr | 267 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Restaurang Fjällstugan ABHuvudarbetsställe
Sommarhemsgatan 7, 554 47 Jönköping
Restaurang & café
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556793-6181
Registreringsdatum
16 november 2009
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Jönköping, Jönköpings län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
153 000 kr
SNI-koder
Restaurang & café
- SNI 56.110 – Restaurangverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.