Restaurang Lebo AB
556993-4838Aktiebolagreg. 2014
Västerås, Västmanlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 308 tkr
Resultat efter fin. poster
76 tkr
Soliditet
21 %
Anställda
2
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Transformatorgatan 2, 721 37 Västerås
Postadress
Transformatorgatan 2, 721 37 Västerås
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolagets verksamhet ska vara att bedriva restaurangverksamhet samt därmed förenlig verksamhet
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | 2 306 tkr | 98 tkr | – |
| 2023 | 2 002 tkr | −80 tkr | – |
| 2024 | 1 703 tkr | −67 tkr | 61 tkr |
| 2025 | 2 308 tkr | 76 tkr | 129 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 21,3 % – branschmedian 42,8 %
Vinstmarginal 3,3 % – branschmedian 2,9 %
Omsättningstillväxt 35,5 % – branschmedian 2,2 %
Median för 15145 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 308 | 1 703 | 2 002 | 2 306 |
| Övriga rörelseintäkter | 415 | 498 | – | – |
| Rörelseintäkter | 2 723 | 2 201 | – | – |
| Handelsvaror | 1 036 | 871 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 604 | 422 | – | – |
| Personalkostnader | 837 | 833 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 73 | 142 | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 549 | 2 268 | – | – |
| Rörelseresultat | 174 | −67 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 1 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 98 | 1 | – | – |
| Finansiella poster | −98 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 76 | −67 | −80 | 98 |
| Resultat före skatt | 76 | −67 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 8 | 0 | – | – |
| Årets resultat | 68 | −67 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 146 | 183 | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 146 | 183 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 292 | 365 | – | – |
| Varulager | 43 | 44 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 23 | 89 | – | – |
| Kassa och bank | 249 | 90 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 315 | 223 | – | – |
| Summa tillgångar | 607 | 588 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | −39 | 28 | – | – |
| Fritt eget kapital | 29 | −39 | – | – |
| Eget kapital | 129 | 61 | – | – |
| Långfristiga skulder | 334 | 347 | – | – |
| Leverantörsskulder | 54 | 77 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 144 | 180 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 607 | 588 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 2 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 21,3 % | 10,4 % | – | – |
| Kassalikviditet | 189 % | 100 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 7,5 % | −3,9 % | – | – |
| Vinstmarginal | 3,3 % | −3,9 % | −4 % | 4,3 % |
| Omsättningstillväxt | 35,5 % | −14,9 % | −13,2 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 52,7 % | −109,9 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 154 tkr | 852 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (28)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 68 tkr | −67 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 68 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 67 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −67 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 129 tkr | 61 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 68 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forslag disposition | 29 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 29 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 4 tkr | 29 tkr |
| Goodwill | 146 tkr | 183 tkr |
| Goodwill anskaffningsvarden | 183 tkr | 483 tkr |
| Goodwill avskrivningar | 37 tkr | 300 tkr |
| Goodwill forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 300 tkr | 0 |
| Goodwill forandring avskrivningar arets avskrivningar | 37 tkr | 60 tkr |
| Goodwill forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 300 tkr | 300 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 146 tkr | 183 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 183 tkr | 595 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 37 tkr | 412 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 412 tkr | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 183 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 37 tkr | 82 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 412 tkr | 412 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 43 tkr | 44 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 19 tkr | 60 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 27 tkr | 39 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 334 tkr | 347 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 63 tkr | 64 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Restaurang Lebo ABHuvudarbetsställe
Transformatorgatan 2, 721 37 Västerås
Restaurang & café
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556993-4838
Registreringsdatum
3 december 2014
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Västerås, Västmanlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Restaurang & café
- SNI 56.110 – Restaurangverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-14). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.