Restaurang Silvia Aktiebolag
556468-5435Aktiebolagreg. 1993
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
2 200 tkr
Resultat efter fin. poster
628 tkr
Soliditet
86 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Gröndalsvägen 186 3TR, 117 69 Stockholm
Postadress
Gröndalsvägen 186 3TR, 117 69 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva restaurang, pizza, grill, bar och café verksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 1 623 tkr | 405 tkr | – |
| 2020 | 2 501 tkr | 407 tkr | – |
| 2021 | 463 tkr | −21 tkr | 1 925 tkr |
| 2022 | 2 318 tkr | 431 tkr | 2 323 tkr |
| 2023 | 3 494 tkr | 292 tkr | 2 577 tkr |
| 2024 | 2 067 tkr | 715 tkr | 3 138 tkr |
| 2025 | 1 949 tkr | 578 tkr | 3 594 tkr |
| 2026 | 2 200 tkr | 628 tkr | 4 085 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 85,9 % – branschmedian 42,7 %
Vinstmarginal 28,5 % – branschmedian 2,9 %
Omsättningstillväxt 12,9 % – branschmedian 2,2 %
Median för 15167 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 200 | 1 949 | 2 067 | 3 494 | 2 318 | 463 | 2 501 | 1 623 |
| Övriga rörelseintäkter | 33 | 16 | 370 | 361 | 107 | 116 | – | – |
| Rörelseintäkter | 2 233 | 1 965 | 2 437 | 3 855 | 2 425 | 579 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 715 | 595 | 704 | 1 279 | 854 | 170 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 553 | 451 | 525 | 842 | 704 | 249 | – | – |
| Personalkostnader | 213 | 201 | 412 | 1 159 | 226 | 91 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 99 | 99 | 85 | 284 | 210 | 90 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 580 | 1 347 | 1 727 | 3 564 | 1 994 | 600 | – | – |
| Rörelseresultat | 653 | 618 | 709 | 291 | 431 | −21 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 2 | 4 | 6 | 1 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 27 | 45 | 1 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | −25 | −40 | 5 | 1 | −0 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 628 | 578 | 715 | 292 | 431 | −21 | 407 | 405 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | −8 | 157 | 200 | 28 | – | – |
| Resultat före skatt | 628 | 578 | 707 | 450 | 631 | 7 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 137 | 121 | 146 | 95 | 134 | 2 | – | – |
| Årets resultat | 491 | 457 | 561 | 354 | 497 | 5 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 600 | 780 | 0 | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 358 | 1 405 | 1 452 | 1 529 | 1 633 | 1 723 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 487 | 2 539 | 2 591 | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 3 846 | 3 945 | 4 043 | 2 129 | 2 413 | 1 723 | – | – |
| Varulager | 40 | 45 | 35 | 45 | 51 | 41 | – | – |
| Kundfordringar | – | 0 | 0 | 0 | 20 | 0 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 246 | 392 | 411 | 437 | 131 | 193 | – | – |
| Kassa och bank | 625 | 75 | 1 282 | 469 | 406 | 783 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 910 | 512 | 1 728 | 951 | 588 | 1 017 | – | – |
| Summa tillgångar | 4 756 | 4 457 | 5 772 | 3 080 | 3 000 | 2 740 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 114 | 114 | 114 | 114 | 114 | 114 | – | – |
| Balanserat resultat | 3 481 | 3 024 | 2 463 | 2 109 | 1 712 | 1 807 | – | – |
| Fritt eget kapital | 3 971 | 3 481 | 3 024 | 2 463 | 2 209 | 1 812 | – | – |
| Eget kapital | 4 085 | 3 594 | 3 138 | 2 577 | 2 323 | 1 925 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | – | – | 0 | 165 | 365 | – | – |
| Långfristiga skulder | 444 | 499 | 555 | 301 | 397 | 326 | – | – |
| Leverantörsskulder | 2 | 3 | 27 | 61 | 46 | 106 | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 20 | 19 | 34 | 33 | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 227 | 363 | 2 079 | 202 | 115 | 124 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 4 756 | 4 457 | 5 772 | 3 080 | 3 000 | 2 740 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 3 | 2 | 3 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 100 | – | – | 100 | 100 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 85,9 % | 80,7 % | 54,4 % | 83,7 % | 81,8 % | 80,8 % | – | – |
| Kassalikviditet | 383 % | 129 % | 81 % | 449 % | 465 % | 789 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 29,7 % | 31,7 % | 34,3 % | 8,3 % | 18,6 % | −4,5 % | – | – |
| Vinstmarginal | 28,5 % | 29,7 % | 34,6 % | 8,4 % | 18,6 % | −4,5 % | 16,3 % | 25 % |
| Omsättningstillväxt | 12,9 % | −5,7 % | −40,8 % | 50,7 % | 400,7 % | −81,5 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 12 % | 12,7 % | 17,9 % | 13,8 % | 21,4 % | 0,2 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 2 200 tkr | 1 949 tkr | 2 067 tkr | 1 165 tkr | 1 159 tkr | 154 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (34)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 2 487 tkr | 2 539 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 2 600 tkr | 2 600 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 52 tkr | 52 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav nedskrivningar | 113 tkr | 61 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 491 tkr | 457 tkr |
| Byggnader mark | 1 358 tkr | 1 405 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 1 773 tkr | 1 773 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 415 tkr | 368 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 47 tkr | 47 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 491 tkr | 457 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −457 tkr | −561 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 457 tkr | 561 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 4 085 tkr | 3 594 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 491 tkr | 457 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 3 971 tkr | 3 481 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 3 871 tkr | 3 481 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 51 tkr | 86 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 251 tkr | 251 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 251 tkr | 251 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 40 tkr | 45 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | – | 499 tkr |
| Ovriga bokslutsdispositioner | 0 | 1 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 195 tkr | 307 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 151 tkr | 267 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 55 tkr | 55 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | – | 0 |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 444 tkr | 499 tkr |
| Reservfond | 14 tkr | 14 tkr |
| Stallda sakerheter | 305 tkr | – |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 305 tkr | – |
| Tillgangar avsattningar skulder per typ | 444 tkr | 499 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 19 tkr | 18 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 maj 2025 – 30 apr. 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 maj 2022 – 30 apr. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 maj 2021 – 30 apr. 2022 · Inlämnad –
Restaurang Silvia AktiebolagHuvudarbetsställe
Gröndalsvägen 186 3TR, 117 69 Stockholm
Restaurang & café
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556468-5435
Registreringsdatum
15 juni 1993
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Restaurang & café
- SNI 56.110 – Restaurangverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-02). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.