Restaurang Solrosen Aktiebolag
556220-0294Aktiebolagreg. 1982
Göteborg, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 938 tkr
Resultat efter fin. poster
84 tkr
Soliditet
74 %
Anställda
3
Restaurang Solrosen
restaurangsolrosen.se
Adresser
Besöksadress
Kaponjärgatan 4 A, 413 02 Göteborg
Postadress
Kaponjärgatan 4 A, 413 02 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva restaurangrörelse ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 4 516 tkr | 290 tkr | – |
| 2020 | 2 765 tkr | 318 tkr | – |
| 2021 | 2 236 tkr | 202 tkr | 587 tkr |
| 2022 | 2 879 tkr | 89 tkr | 658 tkr |
| 2023 | 3 075 tkr | −130 tkr | – |
| 2024 | 3 058 tkr | −44 tkr | 657 tkr |
| 2025 | 2 938 tkr | 84 tkr | 724 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 73,8 % – branschmedian 42,7 %
Vinstmarginal 2,9 % – branschmedian 2,9 %
Omsättningstillväxt −3,9 % – branschmedian 2,2 %
Median för 15167 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 938 | 3 058 | 3 075 | 2 879 | 2 236 | 2 765 | 4 516 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 8 | – | 62 | 340 | – | – |
| Rörelseintäkter | 2 938 | 3 067 | – | 2 941 | 2 577 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 682 | 760 | – | 677 | 509 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 895 | 880 | – | 779 | 743 | – | – |
| Personalkostnader | 1 279 | 1 471 | – | 1 383 | 1 109 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | 13 | 13 | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 855 | 3 111 | – | 2 852 | 2 374 | – | – |
| Rörelseresultat | 83 | −44 | – | 89 | 202 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 0 | – | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 1 | 0 | – | 0 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 84 | −44 | −130 | 89 | 202 | 318 | 290 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 55 | – | 0 | −50 | – | – |
| Resultat före skatt | 84 | 11 | – | 89 | 152 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 17 | 2 | – | 19 | 32 | – | – |
| Årets resultat | 67 | 8 | – | 71 | 121 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | – | 6 | 19 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | – | 6 | 19 | – | – |
| Varulager | 44 | 46 | – | 48 | 57 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 115 | 105 | – | 102 | 103 | – | – |
| Kassa och bank | 823 | 813 | – | 946 | 789 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 981 | 964 | – | 1 096 | 949 | – | – |
| Summa tillgångar | 981 | 964 | – | 1 102 | 968 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | – | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | – | 120 | 120 | – | – |
| Balanserat resultat | 537 | 529 | – | 467 | 346 | – | – |
| Fritt eget kapital | 604 | 537 | – | 538 | 467 | – | – |
| Eget kapital | 724 | 657 | – | 658 | 587 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | – | – | 176 | 176 | – | – |
| Leverantörsskulder | 74 | 27 | – | 22 | 14 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 257 | 307 | – | 268 | 205 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 981 | 964 | – | 1 102 | 968 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 3 | 3 | – | 3 | 3 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 73,8 % | 68,2 % | – | 72,4 % | 75,1 % | – | – |
| Kassalikviditet | 365 % | 299 % | – | 391 % | 435 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 2,8 % | −1,5 % | – | 3,1 % | 9 % | – | – |
| Vinstmarginal | 2,9 % | −1,4 % | −4,2 % | 3,1 % | 9 % | 11,5 % | 6,4 % |
| Omsättningstillväxt | −3,9 % | −0,5 % | 6,8 % | 28,8 % | −19,1 % | −38,8 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 9,3 % | 1,3 % | – | 10,7 % | 20,6 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 979 tkr | 1 019 tkr | – | 960 tkr | 745 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (20)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 67 tkr | 8 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 67 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −8 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 8 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 724 tkr | 657 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 67 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | 55 tkr |
| Forslag disposition | 604 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 604 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 53 tkr | 59 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 1 072 tkr | 1 072 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 1 072 tkr | 1 072 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 0 | 0 |
| Lager ravaror fornodenheter | 44 tkr | 46 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 62 tkr | 46 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 73 tkr | 119 tkr |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 110 tkr | 160 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Restaurang Solrosen AktiebolagHuvudarbetsställe
Kaponjärgatan 4 A, 413 02 Göteborg
Restaurang & café
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556220-0294
Registreringsdatum
1 september 1982
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Restaurang & café
- SNI 56.110 – Restaurangverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-13). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.