Restaurangfirman Themis AB
556903-1809Aktiebolagreg. 2012
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
3 259 tkr
Resultat efter fin. poster
−3 tkr
Soliditet
97 %
Anställda
3
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Rådmansgatan 41, 113 58 Stockholm
Postadress
c/o Smartphonestore, Rådmansgatan 41, 113 58 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva restaurangverksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 2 862 tkr | 194 tkr | – |
| 2021 | 3 079 tkr | −81 tkr | – |
| 2022 | 2 968 tkr | 63 tkr | 662 tkr |
| 2023 | 2 779 tkr | 370 tkr | 960 tkr |
| 2024 | 3 008 tkr | 674 tkr | 869 tkr |
| 2025 | 3 259 tkr | −3 tkr | 866 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 96,7 % – branschmedian 42,7 %
Vinstmarginal −0,1 % – branschmedian 2,9 %
Omsättningstillväxt 8,4 % – branschmedian 2,2 %
Median för 15167 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 259 | 3 008 | 2 779 | 2 968 | 3 079 | 2 862 |
| Övriga rörelseintäkter | 21 | 20 | 20 | 20 | – | – |
| Rörelseintäkter | 3 280 | 3 028 | 2 799 | 2 988 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 989 | 795 | 907 | 1 140 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 600 | 1 110 | 1 002 | 1 121 | – | – |
| Personalkostnader | 693 | 449 | 520 | 664 | – | – |
| Rörelsekostnader | 3 282 | 2 354 | 2 430 | 2 925 | – | – |
| Rörelseresultat | −2 | 674 | 369 | 63 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | −1 | −1 | −0 | – | – |
| Finansiella poster | −1 | 1 | 1 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −3 | 674 | 370 | 63 | −81 | 194 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −160 | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | −3 | 514 | 370 | 63 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 106 | 72 | 0 | – | – |
| Årets resultat | −3 | 409 | 298 | 63 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 50 | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 50 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 598 | 684 | 372 | 564 | – | – |
| Kassa och bank | 379 | 613 | 613 | 282 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 977 | 1 297 | 985 | 847 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 027 | 1 297 | 985 | 847 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 819 | 410 | 612 | 549 | – | – |
| Fritt eget kapital | 816 | 819 | 910 | 612 | – | – |
| Eget kapital | 866 | 869 | 960 | 662 | – | – |
| Obeskattade reserver | 160 | 160 | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 155 | 12 | 0 | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 106 | 5 | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 | 268 | 25 | 184 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 027 | 1 297 | 985 | 847 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 3 | 2 | – | – | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | – | 500 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 96,7 % | 76,8 % | 97,5 % | 78,2 % | – | – |
| Kassalikviditet | 78 750 % | 484 % | 3 962 % | 459 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −0,1 % | 22,4 % | 13,3 % | 2,1 % | – | – |
| Vinstmarginal | −0,1 % | 22,4 % | 13,3 % | 2,1 % | −2,6 % | 6,8 % |
| Omsättningstillväxt | 8,4 % | 8,2 % | −6,4 % | −3,6 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −0,4 % | 47 % | 31 % | 9,5 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 086 tkr | 1 504 tkr | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (14)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −3 tkr | 409 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −3 tkr | 409 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −409 tkr | −298 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 409 tkr | 298 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 500 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | −160 tkr |
| Forslag disposition | 816 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 816 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer | 50 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 50 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 50 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 598 tkr | 684 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 1 tkr | 7 tkr |
| Periodiseringsfonder | 160 tkr | 160 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Restaurangfirman Themis ABHuvudarbetsställe
Rådmansgatan 41, 113 58 Stockholm
Restaurang & café
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556903-1809
Registreringsdatum
7 september 2012
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Restaurang & café
- SNI 56.110 – Restaurangverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.