Restaurant Silvaner Aktiebolag
556221-0632Aktiebolagreg. 1982
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−80 tkr
Soliditet
61 %
Anställda
0
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Ringvägen 106, 116 61 Stockholm
Postadress
c/o Srndovic, Ringvägen 106, 116 61 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall idka restaurantverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 5 469 tkr | 535 tkr | – |
| 2019 | 2 270 tkr | 1 042 tkr | – |
| 2020 | 0 tkr | −305 tkr | 5 020 tkr |
| 2021 | 0 tkr | 6 tkr | 5 174 tkr |
| 2022 | 0 tkr | −570 tkr | 5 321 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −15 tkr | 5 306 tkr |
| 2024 | 0 tkr | −559 tkr | 4 764 tkr |
| 2025 | 0 tkr | −80 tkr | 5 254 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 61,3 % – branschmedian 42,7 %
Vinstmarginal – – branschmedian 2,9 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian 2,2 %
Median för 15167 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 270 | 5 469 |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 15 | 7 | 15 | 10 | −13 | 25 | – | – |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 65 | 570 | 0 | 560 | 0 | 280 | – | – |
| Rörelsekostnader | 80 | 577 | 15 | 570 | −13 | 305 | – | – |
| Rörelseresultat | −80 | −577 | −15 | −570 | 13 | −305 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 21 | 0 | 1 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 4 | 1 | 1 | 8 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 0 | 17 | −1 | 0 | −8 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −80 | −559 | −15 | −570 | 6 | −305 | 1 042 | 535 |
| Bokslutsdispositioner | 700 | 20 | 0 | 300 | 190 | 130 | – | – |
| Resultat före skatt | 620 | −539 | −15 | −270 | 196 | −175 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 131 | 2 | 0 | 62 | 42 | 25 | – | – |
| Årets resultat | 489 | −541 | −15 | 147 | 154 | −200 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 1 120 | 1 120 | 1 680 | 1 680 | 2 240 | 2 240 | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 3 182 | 3 247 | – | – | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 380 | 2 380 | 2 380 | 2 379 | 2 344 | 1 544 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 6 682 | 6 747 | 4 060 | 4 059 | 4 584 | 3 784 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 870 | 1 870 | 1 870 | 1 870 | 1 870 | 1 871 | – | – |
| Kassa och bank | 18 | 19 | 609 | 609 | 670 | 2 050 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 888 | 1 889 | 2 479 | 2 479 | 2 540 | 3 920 | – | – |
| Summa tillgångar | 8 570 | 8 637 | 6 539 | 6 538 | 7 123 | 7 705 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 2 136 | 2 136 | 2 136 | 2 136 | 2 136 | 2 136 | – | – |
| Balanserat resultat | 2 628 | 3 169 | 3 228 | 3 081 | 2 927 | 3 083 | – | – |
| Fritt eget kapital | 5 134 | 4 644 | 5 229 | 5 203 | 3 037 | 2 884 | – | – |
| Eget kapital | 5 254 | 4 764 | 5 306 | 5 321 | 5 174 | 5 020 | – | – |
| Obeskattade reserver | 0 | 700 | 700 | 700 | 1 000 | 1 190 | – | – |
| Avsättningar | – | – | – | 0 | 479 | 479 | – | – |
| Långfristiga skulder | 2 614 | 2 608 | – | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 143 | 2 | 61 | 104 | 67 | 596 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 702 | 564 | 534 | 516 | 470 | 1 015 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 8 570 | 8 637 | 6 539 | 6 538 | 7 123 | 7 705 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 61,3 % | 61,6 % | 89,6 % | 89,9 % | 83,8 % | 77,4 % | – | – |
| Kassalikviditet | 269 % | 335 % | 465 % | 480 % | 541 % | 386 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – | 45,9 % | 9,8 % |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | −100 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 9,3 % | −11,4 % | −0,3 % | 2,8 % | 3 % | −4 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (32)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 343 tkr | 343 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 2 800 tkr | 2 800 tkr |
| Andelar koncernforetag nedskrivningar | 2 457 tkr | 2 457 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 2 037 tkr | 2 037 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 489 tkr | −541 tkr |
| Byggnader mark | 3 182 tkr | 3 247 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 3 258 tkr | 3 258 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 75 tkr | 10 tkr |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden inkop | – | 3 258 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 65 tkr | 10 tkr |
| Erhallna koncernbidrag | 0 | 20 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 489 tkr | −541 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 541 tkr | 15 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −541 tkr | −15 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 5 254 tkr | 4 764 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 489 tkr | −541 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | 700 tkr | – |
| Forslag disposition | 5 134 tkr | 4 644 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 5 134 tkr | 4 644 tkr |
| Hyresratter liknande rattigheter | 1 120 tkr | 1 120 tkr |
| Hyresratter liknande rattigheter anskaffningsvarden | 2 800 tkr | 2 800 tkr |
| Hyresratter liknande rattigheter avskrivningar | 1 680 tkr | 1 680 tkr |
| Hyresratter liknande rattigheter forandring avskrivningar arets avskrivningar | – | 560 tkr |
| Overkursfond | – | −2 016 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 1 870 tkr | 1 870 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 550 tkr | 552 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 2 614 tkr | 2 608 tkr |
| Periodiseringsfonder | 0 | 700 tkr |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 10 tkr | 10 tkr |
| Uppskrivningsfond | 2 016 tkr | 2 016 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Restaurant Silvaner AktiebolagHuvudarbetsställe
Ringvägen 106, 116 61 Stockholm
Restaurang & café
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556221-0632
Registreringsdatum
24 september 1982
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Restaurang & café
- SNI 56.110 – Restaurangverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-01). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.