Resultatbolaget Sverige AB
556852-2162Aktiebolagreg. 2011
Täby, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
7 256 tkr
Resultat efter fin. poster
−123 tkr
Soliditet
35 %
Anställda
4
Företagsutbildning för hela företaget | Resultatbolaget
Resultatbolaget hjälper dig och din organisation med företags- och ledarskapsutbildningar – utvecklas inom ledarskap med hållbara resultat. Ny som chef? Kontakta oss idag.
resultatbolaget.se
Adresser
Besöksadress
Eskadervägen 20 1601, 183 54 Täby
Postadress
Eskadervägen 20 1601, 183 54 Täby
Verksamhetsbeskrivning
Konsulttjänster inom ledarskapsutveckling, grupputveckling, verksamhetsutveckling, kompetensutveckling, juridik, coaching, facilitering, interaktiv verksamhetsimplementering, interaktiv processtyrd implementering av offentligrättsliga principer, juridisk rådgivning och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 4 224 tkr | 1 880 tkr | – |
| 2019 | 5 205 tkr | 1 613 tkr | – |
| 2020 | 4 831 tkr | 1 190 tkr | 3 141 tkr |
| 2021 | 8 643 tkr | 1 751 tkr | 3 697 tkr |
| 2022 | 11 070 tkr | 2 069 tkr | 4 245 tkr |
| 2023 | 13 714 tkr | 3 241 tkr | 2 021 tkr |
| 2024 | 10 960 tkr | 2 189 tkr | 1 254 tkr |
| 2025 | 7 256 tkr | −123 tkr | 1 097 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 34,6 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal −1,7 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt −33,8 % – branschmedian −5,7 %
Median för 46811 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 7 256 | 10 960 | 13 714 | 11 070 | 8 643 | 4 831 | 5 205 | 4 224 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 5 | 1 | 4 | 302 | – | – |
| Rörelseintäkter | 7 256 | 10 960 | 13 719 | 11 071 | 8 647 | 5 133 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 501 | 1 058 | 1 909 | – | – | – | – | – |
| Handelsvaror | 0 | 40 | −5 | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 880 | 2 090 | 2 295 | 3 977 | 3 430 | 1 976 | – | – |
| Personalkostnader | 5 167 | 5 780 | 6 318 | 5 042 | 3 466 | 1 950 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | – | 0 | 14 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 1 | 1 | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 7 547 | 8 970 | 10 517 | 9 019 | 6 896 | 3 940 | – | – |
| Rörelseresultat | −291 | 1 990 | 3 202 | 2 052 | 1 751 | 1 193 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 43 | 87 | 39 | 18 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 11 | 3 | 0 | 1 | 0 | 2 | – | – |
| Finansiella poster | 168 | 198 | 39 | 17 | −0 | −2 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −123 | 2 189 | 3 241 | 2 069 | 1 751 | 1 190 | 1 613 | 1 880 |
| Bokslutsdispositioner | 25 | −655 | −700 | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | −98 | 1 534 | 2 541 | 2 069 | 1 751 | 1 190 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 59 | 405 | 625 | 522 | 425 | 342 | – | – |
| Årets resultat | −157 | 1 128 | 1 916 | 1 547 | 1 326 | 848 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 236 | 236 | 236 | 236 | 236 | 41 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 310 | 2 676 | 2 785 | 1 920 | 615 | 370 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 2 546 | 2 911 | 3 021 | 2 156 | 851 | 411 | – | – |
| Varulager | 374 | 206 | 246 | 241 | 79 | 105 | – | – |
| Kundfordringar | 723 | 1 338 | 2 431 | 2 294 | 1 657 | 1 018 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 999 | 1 691 | 2 761 | 2 666 | 2 287 | 1 313 | – | – |
| Kassa och bank | 2 298 | 3 279 | 3 008 | 2 150 | 2 783 | 3 155 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 3 672 | 5 176 | 6 015 | 5 056 | 5 149 | 4 572 | – | – |
| Summa tillgångar | 6 218 | 8 087 | 9 036 | 7 212 | 5 999 | 4 984 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 154 | 26 | 5 | 2 597 | 2 271 | 2 193 | – | – |
| Fritt eget kapital | 997 | 1 154 | 1 921 | 4 145 | 3 597 | 3 041 | – | – |
| Eget kapital | 1 097 | 1 254 | 2 021 | 4 245 | 3 697 | 3 141 | – | – |
| Obeskattade reserver | 1 330 | 1 355 | 700 | – | – | – | – | – |
| Avsättningar | 2 295 | 1 875 | 1 455 | 1 035 | 615 | 370 | – | – |
| Leverantörsskulder | 222 | 265 | 527 | 284 | 176 | 411 | – | – |
| Skatteskulder | 65 | 254 | 395 | 51 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 495 | 3 602 | 4 860 | 1 932 | 1 687 | 1 472 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 6 218 | 8 087 | 9 036 | 7 212 | 5 999 | 4 984 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 4 | 5 | 5 | 5 | 4 | 2 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | 1 895 | – | 1 000 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 34,6 % | 28,8 % | 28,5 % | 58,9 % | 61,6 % | 63 % | – | – |
| Kassalikviditet | 221 % | 138 % | 119 % | 249 % | 301 % | 303 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −4 % | 18,2 % | 23,4 % | 18,5 % | 20,3 % | 24,7 % | – | – |
| Vinstmarginal | −1,7 % | 20 % | 23,6 % | 18,7 % | 20,3 % | 24,6 % | 31 % | 44,5 % |
| Omsättningstillväxt | −33,8 % | −20,1 % | 23,9 % | 28,1 % | 78,9 % | −7,2 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −14,3 % | 90 % | 94,8 % | 36,5 % | 35,9 % | 27 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 814 tkr | 2 192 tkr | 2 743 tkr | 2 214 tkr | 2 161 tkr | 2 416 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (37)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 15 tkr | 801 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 15 tkr | 801 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 786 tkr | 644 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 0 | 114 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 2 295 tkr | 1 875 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 2 295 tkr | 1 875 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 420 tkr | 420 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −157 tkr | 1 128 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −157 tkr | 1 128 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −1 128 tkr | −1 916 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 1 128 tkr | 1 916 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 1 895 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 097 tkr | 1 254 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −157 tkr | 1 128 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | – | 1 895 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 25 tkr | −655 tkr |
| Forslag disposition | 997 tkr | 1 154 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 997 tkr | 1 154 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 41 tkr | 91 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 0 | 70 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 0 | 70 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 374 tkr | 206 tkr |
| Ovriga avsattningar pensioner liknande forpliktelser | 2 295 tkr | 1 875 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 235 tkr | 34 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 408 tkr | 831 tkr |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar | 236 tkr | 236 tkr |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar anskaffningsvarden | 236 tkr | 236 tkr |
| Periodiseringsfonder | 1 330 tkr | 1 355 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 136 tkr | 114 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 294 tkr | 1 400 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | – | 229 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 507 tkr | 852 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Resultatbolaget Sverige ABHuvudarbetsställe
Eskadervägen 20 1601, 183 54 Täby
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556852-2162
Registreringsdatum
9 maj 2011
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Täby, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-14). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.