Resurs & Konsulting i Motala AB
559139-0843Aktiebolagreg. 2017
Motala, Östergötlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−3 tkr
Soliditet
100 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Ullstorp, 591 93 Motala
Postadress
c/o Johan Holgersson, Ullstorp, 591 93 Motala
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva konsulting och uthyrning av personal och maskiner inom jord- och skogsbruk, bygg- och anläggningsbranscherna, samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 469 tkr | 53 tkr | – |
| 2019 | 624 tkr | 40 tkr | 122 tkr |
| 2020 | 85 tkr | 21 tkr | 138 tkr |
| 2021 | 0 tkr | −4 tkr | 134 tkr |
| 2022 | 0 tkr | −3 tkr | 131 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −3 tkr | 128 tkr |
| 2024 | 0 tkr | −4 tkr | 124 tkr |
| 2025 | 0 tkr | −3 tkr | 120 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 100 % – branschmedian 48,9 %
Vinstmarginal – – branschmedian 9 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian 4,5 %
Median för 5214 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 85 | 624 | 469 |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 85 | 624 | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | 0 | 55 | 572 | – |
| Övriga externa kostnader | 3 | 4 | 3 | 3 | 4 | 10 | 12 | – |
| Rörelsekostnader | 3 | 4 | 3 | 3 | 4 | 65 | 584 | – |
| Rörelseresultat | −3 | −4 | −3 | −3 | −4 | 21 | 40 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | 0 | −0 | −0 | 0 | 0 | 0 | – |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 0 | 0 | −0 | −0 | −0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −3 | −4 | −3 | −3 | −4 | 21 | 40 | 53 |
| Resultat före skatt | −3 | −4 | −3 | −3 | −4 | 21 | 40 | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | – | 0 | 5 | 9 | – |
| Årets resultat | −3 | −4 | −3 | −3 | −4 | 16 | 31 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 1 | 2 | 2 | 1 | 11 | 1 | 15 | – |
| Kassa och bank | 119 | 122 | 126 | 130 | 126 | 144 | 203 | – |
| Omsättningstillgångar | 120 | 124 | 128 | 131 | 136 | 146 | 218 | – |
| Summa tillgångar | 120 | 124 | 128 | 131 | 136 | 146 | 218 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 74 | 78 | 88 | 88 | 88 | 72 | 41 | – |
| Fritt eget kapital | 70 | 74 | 78 | 81 | 84 | 88 | 72 | – |
| Eget kapital | 120 | 124 | 128 | 131 | 134 | 138 | 122 | – |
| Leverantörsskulder | – | – | – | – | – | 0 | 26 | – |
| Skatteskulder | – | – | – | 0 | 2 | 7 | 18 | – |
| Kortfristiga skulder | – | – | – | 0 | 2 | 7 | 96 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 120 | 124 | 128 | 131 | 136 | 146 | 218 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 65 | – | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 100 % | 100 % | 100 % | 100 % | 98,2 % | 94,9 % | 56,1 % | – |
| Kassalikviditet | – | – | – | – | 5 660 % | 1 946 % | 228 % | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | 24,7 % | 6,5 % | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | 24,7 % | 6,4 % | 11,3 % |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | −100 % | −86,4 % | 33,1 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −2,8 % | −3,4 % | −2,4 % | −2,2 % | −3 % | 11,3 % | 25,7 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (10)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −3 tkr | −4 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −3 tkr | −4 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 4 tkr | 3 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −4 tkr | −3 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 120 tkr | 124 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −3 tkr | −4 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 70 tkr | 74 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 5 tkr | 74 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 1 tkr | 2 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 sep. 2020 – 31 aug. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 sep. 2019 – 31 aug. 2020 · Inlämnad –
Resurs & Konsulting i Motala ABHuvudarbetsställe
Ullstorp, 591 93 Motala
Jordbruk, skog & fiske
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559139-0843
Registreringsdatum
13 december 2017
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Motala, Östergötlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Jordbruk, skog & fiske
- SNI 01.610 – Stödverksamhet avseende växtodling
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-22). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.