ReuseIT Finance AB
559210-6602Aktiebolagreg. 2019
Växjö, Kronobergs län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2024Omsättning
9 131 tkr
Resultat efter fin. poster
380 tkr
Soliditet
47 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Illervägen 13, 352 45 Växjö
Postadress
Illervägen 13, 352 45 Växjö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva finansiella tjänster inom IT-finansiering samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 4 917 tkr | 926 tkr | – |
| 2021 | 8 574 tkr | 605 tkr | – |
| 2022 | 7 540 tkr | 621 tkr | 1 488 tkr |
| 2023 | 4 356 tkr | 230 tkr | 1 472 tkr |
| 2024 | 9 131 tkr | 380 tkr | 1 700 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 47 % – branschmedian 90,7 %
Vinstmarginal 4,2 % – branschmedian 26,7 %
Omsättningstillväxt 109,6 % – branschmedian −25,5 %
Median för 19862 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 9 131 | 4 356 | 7 540 | 8 574 | 4 917 |
| Rörelseintäkter | 9 131 | 4 356 | 7 540 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 8 498 | 4 066 | 6 878 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 259 | 49 | 28 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 12 | 12 | 12 | – | – |
| Rörelsekostnader | 8 769 | 4 127 | 6 918 | – | – |
| Rörelseresultat | 362 | 229 | 623 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 1 | – | – |
| Finansiella poster | 17 | 0 | −1 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 380 | 230 | 621 | 605 | 926 |
| Resultat före skatt | 380 | 230 | 621 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 79 | 48 | 129 | – | – |
| Årets resultat | 300 | 181 | 493 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 2 | 13 | 25 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 2 | 13 | 25 | – | – |
| Kundfordringar | 2 474 | 0 | 121 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 2 726 | 143 | 296 | – | – |
| Kassa och bank | 1 361 | 1 637 | 1 599 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 4 087 | 1 779 | 1 895 | – | – |
| Summa tillgångar | 4 088 | 1 793 | 1 920 | 1 751 | 1 332 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 350 | 1 241 | 945 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 650 | 1 422 | 1 438 | – | – |
| Eget kapital | 1 700 | 1 472 | 1 488 | – | – |
| Obeskattade reserver | 280 | 280 | 280 | – | – |
| Leverantörsskulder | 2 024 | 0 | 0 | – | – |
| Skatteskulder | 79 | 0 | 78 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 2 109 | 41 | 153 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 4 088 | 1 793 | 1 920 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 120 | 73 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 47 % | 94,5 % | 89 % | – | – |
| Kassalikviditet | 194 % | 4 359 % | 1 239 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 4 % | 5,3 % | 8,3 % | – | – |
| Vinstmarginal | 4,2 % | 5,3 % | 8,2 % | 7 % | 18,8 % |
| Omsättningstillväxt | 109,6 % | −42,2 % | −12 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 17,7 % | 12,3 % | 33,1 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (18)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Aktuell skattefodran | 143 tkr | 95 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 300 tkr | 181 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 300 tkr | 181 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −181 tkr | −493 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 181 tkr | 493 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 73 tkr | 197 tkr |
| Forslag disposition | 1 650 tkr | 1 422 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 530 tkr | 1 350 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 120 tkr | 73 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 2 tkr | 13 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 59 tkr | 59 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 58 tkr | 46 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 12 tkr | 12 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 108 tkr | 48 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 0 | 41 tkr |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter inkl nedskrivning | 18 tkr | 539 |
| Periodiseringsfonder | 280 tkr | 280 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 5 tkr | – |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
ReuseIT Finance ABHuvudarbetsställe
Illervägen 13, 352 45 Växjö
Bank, finans & försäkring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559210-6602
Registreringsdatum
1 juli 2019
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Växjö, Kronobergs län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bank, finans & försäkring
- SNI 64.910 – Finansiell leasing
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.