Revenue Sport Sverige AB
559479-7523Aktiebolagreg. 2024
Malmö, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 779 tkr
Resultat efter fin. poster
1 037 tkr
Soliditet
91 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Södergatan 16, 211 34 Malmö
Postadress
c/o Mobill Scandinavia Ab, Södergatan 16, 211 34 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva reklambyråverksamhet, förvärva samt förädla webbportaler och annonsförsäljning samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2024 | – | – | – |
| 2024 | 325 tkr | 94 tkr | 2 790 tkr |
| 2025 | 1 779 tkr | 1 037 tkr | 3 613 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 91,2 % – branschmedian 66,2 %
Vinstmarginal 58,3 % – branschmedian 9,5 %
Omsättningstillväxt 447,2 % – branschmedian −4,4 %
Median för 8459 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 779 | 325 | – |
| Övriga rörelseintäkter | 6 | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 785 | 325 | – |
| Övriga externa kostnader | 186 | 231 | – |
| Av- och nedskrivningar | 540 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 21 | 0 | – |
| Rörelsekostnader | 747 | 231 | – |
| Rörelseresultat | 1 037 | 94 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 0 | 0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 037 | 94 | – |
| Resultat före skatt | 1 037 | 94 | – |
| Skatt på årets resultat | 214 | 19 | – |
| Årets resultat | 823 | 75 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 2 160 | 2 500 | – |
| Anläggningstillgångar | 2 160 | 2 500 | – |
| Kundfordringar | 118 | 45 | – |
| Kortfristiga fordringar | 226 | 355 | – |
| Kassa och bank | 1 574 | 229 | – |
| Omsättningstillgångar | 1 800 | 584 | – |
| Summa tillgångar | 3 960 | 3 084 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | – |
| Balanserat resultat | 2 765 | 2 690 | 0 |
| Fritt eget kapital | 3 588 | 2 765 | – |
| Eget kapital | 3 613 | 2 790 | – |
| Leverantörsskulder | 65 | 259 | – |
| Skatteskulder | 233 | 19 | – |
| Kortfristiga skulder | 347 | 294 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 3 960 | 3 084 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Soliditet | 91,2 % | 90,5 % | – |
| Kassalikviditet | 519 % | 199 % | – |
| Rörelsemarginal | 58,3 % | 29 % | – |
| Vinstmarginal | 58,3 % | 29 % | – |
| Omsättningstillväxt | 447,2 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 22,8 % | 2,7 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (21)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 823 tkr | 75 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 823 tkr | 75 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −75 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 75 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | – | 2 690 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | – | 2 790 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 823 tkr | 75 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forandring eget kapital totalt erhallna aktieagartillskott | – | 2 690 tkr |
| Forslag disposition | 3 588 tkr | 2 765 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 3 588 tkr | 2 765 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 78 tkr | 258 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter | 2 160 tkr | 2 500 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter anskaffningsvarden | 2 700 tkr | 2 500 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter avskrivningar | 540 tkr | – |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | – | 2 500 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter forandring anskaffningsvarden inkop | 200 tkr | – |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter forandring avskrivningar arets avskrivningar | 540 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 31 tkr | 52 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 612 | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 48 tkr | 15 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 15 apr. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Revenue Sport Sverige ABHuvudarbetsställe
Södergatan 16, 211 34 Malmö
Media & marknadsföring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559479-7523
Registreringsdatum
15 april 2024
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Media & marknadsföring
- SNI 73.111 – Reklambyråverksamhet
- SNI 73.120 – Mediebyråverksamhet och annonsförsäljning
- SNI 73.119 – Övrig reklamverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.