Reverb AB
556636-7073Aktiebolagreg. 2002
Sollentuna, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 001 tkr
Resultat efter fin. poster
243 tkr
Soliditet
55 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Bygatan 2, 191 46 Sollentuna
Postadress
c/o Johan Risberg, Bygatan 2, 191 46 Sollentuna
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva försäljning, import och export av frisör-, hårvårds- och skönhetsprodukter till frisörer och detaljister och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 0 tkr | 0 tkr | – |
| 2017 | 0 tkr | 0 tkr | – |
| 2018 | 0 tkr | 0 tkr | 100 tkr |
| 2019 | 0 tkr | 0 tkr | 100 tkr |
| 2020 | 0 tkr | −5 tkr | 95 tkr |
| 2021 | 2 142 tkr | 133 tkr | 140 tkr |
| 2022 | 1 977 tkr | 309 tkr | 300 tkr |
| 2023 | 1 279 tkr | 317 tkr | 281 tkr |
| 2024 | 1 522 tkr | −53 tkr | 27 tkr |
| 2025 | 1 001 tkr | 243 tkr | 170 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 55,2 % – branschmedian 54 %
Vinstmarginal 24,3 % – branschmedian 3,7 %
Omsättningstillväxt −34,2 % – branschmedian −0,7 %
Median för 18828 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 001 | 1 522 | 1 279 | 1 977 | 2 142 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Förändring av lager | 0 | −71 | 71 | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 0 | 23 | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 001 | 1 451 | 1 351 | 1 977 | 2 164 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Handelsvaror | 27 | – | 0 | 695 | 1 130 | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 563 | 735 | 485 | 395 | 429 | 5 | – | – | – | – |
| Personalkostnader | 416 | 766 | 548 | 513 | 472 | – | – | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | 0 | 66 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 006 | 1 501 | 1 033 | 1 668 | 2 032 | 5 | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | −5 | −50 | 317 | 309 | 132 | −5 | 0 | 0 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 3 | 1 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Finansiella poster | 248 | −3 | −0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 243 | −53 | 317 | 309 | 133 | −5 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Bokslutsdispositioner | −49 | −13 | −95 | −92 | −54 | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 194 | −66 | 222 | 217 | 79 | −5 | 0 | 0 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 52 | 8 | 60 | 57 | 34 | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | 142 | −74 | 162 | 159 | 45 | −5 | – | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 436 | 200 | 200 | 0 | 0 | 95 | 99 | 99 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 436 | 200 | 200 | 0 | 0 | 95 | 99 | 99 | – | – |
| Kundfordringar | 8 | 238 | 140 | 125 | 618 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 98 | 401 | 211 | 125 | 646 | – | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 210 | 49 | 276 | 907 | 114 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 308 | 450 | 488 | 1 032 | 761 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Summa tillgångar | 743 | 650 | 688 | 1 032 | 761 | 95 | 100 | 100 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | −73 | 1 | 20 | 40 | −5 | −0 | −0 | −0 | – | – |
| Fritt eget kapital | 70 | −73 | 181 | 200 | 40 | −5 | −0 | −0 | – | – |
| Eget kapital | 170 | 27 | 281 | 300 | 140 | 95 | 100 | 100 | – | – |
| Obeskattade reserver | 303 | 254 | 241 | 146 | 54 | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 13 | 15 | 0 | 13 | 288 | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 43 | 0 | 89 | 91 | 34 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 271 | 368 | 165 | 586 | 566 | – | – | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 743 | 650 | 688 | 1 032 | 761 | 95 | 100 | 100 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – | – | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | 180 | 180 | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 55,2 % | 35,3 % | 68,7 % | 40,3 % | 24,1 % | 100 % | 100 % | 100 % | – | – |
| Kassalikviditet | 114 % | 122 % | 295 % | 176 % | 134 % | – | – | – | – | – |
| Rörelsemarginal | −0,5 % | −3,3 % | 24,8 % | 15,6 % | 6,2 % | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | 24,3 % | −3,5 % | 24,8 % | 15,6 % | 6,2 % | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | −34,2 % | 19 % | −35,3 % | −7,7 % | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 83,8 % | −269,2 % | 57,5 % | 53,2 % | 31,9 % | −4,8 % | – | – | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 001 tkr | 1 522 tkr | 1 279 tkr | 1 977 tkr | 2 142 tkr | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (26)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 0 | 200 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 0 | 200 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | −200 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | – | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 436 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 436 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 1 076 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 1 512 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 142 tkr | −74 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 142 tkr | −74 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 74 tkr | −162 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −74 tkr | 162 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 180 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 170 tkr | 27 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 142 tkr | −74 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | – | 180 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −49 tkr | −13 tkr |
| Forslag disposition | 70 tkr | −73 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 70 tkr | −73 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 90 tkr | 150 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 1 | 13 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 215 tkr | 353 tkr |
| Periodiseringsfonder | 303 tkr | 254 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 248 tkr | – |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | – | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Reverb ABHuvudarbetsställe
Bygatan 2, 191 46 Sollentuna
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556636-7073
Registreringsdatum
6 december 2002
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Sollentuna, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 46.450 – Partihandel med parfym och kosmetika
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-03). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.