Reversia AB
559034-1649Aktiebolagreg. 2015
Åkersberga, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−137 tkr
Soliditet
57 %
Anställda
0
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Ruddammsvägen 5, 184 42 Åkersberga
Postadress
c/o Rikard Lundberg, Ruddammsvägen 5, 184 42 Åkersberga
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva kommersiell -uthyrning, -förvaltning, -utveckling, -evenemang och -projekt som rör fastigheter och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 124 tkr | −224 tkr | – |
| 2018 | 4 377 tkr | 588 tkr | – |
| 2019 | 4 072 tkr | −419 tkr | 52 tkr |
| 2020 | 5 185 tkr | −1 878 tkr | 1 173 tkr |
| 2021 | 3 822 tkr | −1 133 tkr | 41 tkr |
| 2022 | 4 089 tkr | −225 tkr | 59 tkr |
| 2023 | 3 832 tkr | −214 tkr | −156 tkr |
| 2024 | 378 tkr | −19 tkr | −175 tkr |
| 2025 | 1 340 tkr | 681 tkr | 506 tkr |
| 2026 | 0 tkr | −137 tkr | 94 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 56,6 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal – – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt −100 % – branschmedian −5,6 %
Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 1 340 | 378 | 3 832 | 4 089 | 3 822 | 5 185 | 4 072 | 4 377 | 124 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 0 | 9 | 0 | 160 | 607 | 5 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 0 | 1 340 | 387 | 3 832 | 4 249 | 4 429 | 5 190 | 4 072 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | 0 | 102 | 1 647 | 1 758 | 1 435 | 383 | 431 | – | – |
| Handelsvaror | 0 | 6 | 81 | 920 | 1 002 | 587 | 868 | 986 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 129 | 471 | 179 | 424 | 451 | 1 807 | 3 840 | 1 843 | – | – |
| Personalkostnader | 8 | 191 | 0 | 1 018 | 1 220 | 1 676 | 1 936 | 1 230 | – | – |
| Rörelsekostnader | 137 | 667 | 362 | 4 009 | 4 430 | 5 504 | 7 028 | 4 490 | – | – |
| Rörelseresultat | −137 | 673 | 25 | −177 | −181 | −1 075 | −1 838 | −417 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | 0 | 2 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | −8 | 44 | 37 | 44 | 58 | 40 | 3 | – | – |
| Finansiella poster | −1 | 8 | −44 | −37 | −44 | −58 | −40 | −1 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −137 | 681 | −19 | −214 | −225 | −1 133 | −1 878 | −419 | 588 | −224 |
| Bokslutsdispositioner | 138 | – | – | – | – | – | 0 | 90 | – | – |
| Resultat före skatt | 0 | 681 | −19 | −214 | −225 | −1 133 | −1 878 | −329 | – | – |
| Årets resultat | 0 | 681 | −19 | −214 | −225 | −1 133 | −1 878 | −329 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kundfordringar | – | 0 | 114 | 58 | 698 | 665 | 1 361 | 497 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 160 | 519 | 509 | 472 | 1 620 | 1 065 | 1 519 | 732 | – | – |
| Kassa och bank | 7 | 1 | 14 | 90 | 374 | 274 | 1 870 | 1 366 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 167 | 520 | 522 | 562 | 1 994 | 1 338 | 3 389 | 2 098 | – | – |
| Summa tillgångar | 167 | 520 | 522 | 562 | 1 994 | 1 338 | 3 389 | 2 098 | – | – |
| Aktiekapital | 59 | 59 | 59 | 59 | 59 | 59 | 59 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 59 | 59 | 59 | 59 | 59 | 59 | 59 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | −2 956 | −3 225 | −3 206 | −2 991 | −2 766 | −1 877 | 2 | 330 | – | – |
| Fritt eget kapital | 36 | 447 | −233 | −214 | 0 | −18 | 1 115 | 2 | – | – |
| Eget kapital | 94 | 506 | −175 | −156 | 59 | 41 | 1 173 | 52 | – | – |
| Långfristiga skulder | – | – | 0 | 167 | 333 | 556 | 1 000 | 0 | – | – |
| Leverantörsskulder | 53 | 4 | 112 | 204 | 229 | 211 | 252 | 593 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | – | – | – | – | 0 | 67 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 73 | 14 | 697 | 551 | 1 602 | 742 | 1 216 | 2 047 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 167 | 520 | 522 | 562 | 1 994 | 1 338 | 3 389 | 2 098 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 0 | 0 | – | – | 4 | 4 | 4 | 2 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 412 | – | – | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 56,6 % | 97,3 % | −33,4 % | −27,7 % | 2,9 % | 3 % | 34,6 % | 2,5 % | – | – |
| Kassalikviditet | 230 % | 3 695 % | 75 % | 102 % | 124 % | 180 % | 279 % | 103 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | 50,2 % | 6,6 % | −4,6 % | −4,4 % | −28,1 % | −35,4 % | −10,3 % | – | – |
| Vinstmarginal | – | 50,8 % | −5 % | −5,6 % | −5,5 % | −29,6 % | −36,2 % | −10,3 % | 13,4 % | −180,7 % |
| Omsättningstillväxt | −100 % | 254,5 % | −90,1 % | −6,3 % | 7 % | −26,3 % | 27,3 % | −7 % | 3 429,8 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 0,1 % | 134,5 % | 10,9 % | 137,8 % | −382,5 % | −2 793,1 % | −160,1 % | −636,7 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | 1 022 tkr | 956 tkr | 1 296 tkr | 2 036 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (21)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 56 | 681 tkr |
| Erhallna koncernbidrag | 138 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 56 | 681 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −681 tkr | 19 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 681 tkr | −19 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 412 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 94 tkr | 506 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 56 | 681 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 412 tkr | – |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 133 tkr | 510 tkr |
| Forslag disposition | 36 tkr | 447 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 36 tkr | 36 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | – | 0 |
| Overkursfond | 2 991 tkr | 2 991 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 27 tkr | 9 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 10 tkr | 0 |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | – | 0 |
| Stallda sakerheter | 2 000 tkr | 2 000 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 2 000 tkr | 2 000 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 10 tkr | 10 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 apr. 2025 – 31 mars 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 apr. 2024 – 31 mars 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 apr. 2023 – 31 mars 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 apr. 2021 – 31 mars 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 apr. 2019 – 31 mars 2020 · Inlämnad –
Reversia ABHuvudarbetsställe
Ruddammsvägen 5, 184 42 Åkersberga
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559034-1649
Registreringsdatum
9 november 2015
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Österåker, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
58 800 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Övriga registrerade namn
1 st
- Popup Agency Europe – särskilt företagsnamn, registrerat 20 september 2019. För den del av verksamheten som avser uthyrning och drift av så kallade Popup butiker.
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-15). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.