Revinew AB
559365-5458Aktiebolagreg. 2022
Stenungsund, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 384 tkr
Resultat efter fin. poster
−113 tkr
Soliditet
72 %
Anställda
2
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Uppegårdsvägen 92, 444 43 Stenungsund
Postadress
Uppegårdsvägen 92, 444 43 Stenungsund
Verksamhetsbeskrivning
Företaget kommer bedriva konsultverksamhet inom ledarskap, organisation- och verksamhetsutveckling och administration. Här ingår även utbildning, coaching och föreläsningar.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | 738 tkr | 425 tkr | 278 tkr |
| 2023 | 1 439 tkr | 15 tkr | 290 tkr |
| 2024 | 1 632 tkr | 251 tkr | 438 tkr |
| 2025 | 1 384 tkr | −113 tkr | 482 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 72 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal −8,2 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt −15,2 % – branschmedian −5,6 %
Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 384 | 1 632 | 1 439 | 738 |
| Övriga rörelseintäkter | 1 | 0 | 0 | – |
| Rörelseintäkter | 1 385 | 1 632 | 1 439 | 738 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | 0 | 46 |
| Handelsvaror | 1 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 48 | 52 | 54 | 37 |
| Personalkostnader | 1 449 | 1 328 | 1 370 | 231 |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 498 | 1 380 | 1 424 | 313 |
| Rörelseresultat | −113 | 253 | 15 | 425 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 2 | – | – |
| Finansiella poster | 0 | −2 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −113 | 251 | 15 | 425 |
| Bokslutsdispositioner | 169 | −63 | 0 | −106 |
| Resultat före skatt | 56 | 188 | 15 | 319 |
| Skatt på årets resultat | 12 | 40 | 4 | 66 |
| Årets resultat | 44 | 148 | 12 | 253 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Kundfordringar | 332 | 428 | 314 | 106 |
| Kortfristiga fordringar | 395 | 556 | 423 | 316 |
| Kassa och bank | 275 | 262 | 206 | 298 |
| Omsättningstillgångar | 670 | 818 | 629 | 614 |
| Summa tillgångar | 670 | 818 | 629 | 614 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 413 | 265 | 253 | 0 |
| Fritt eget kapital | 457 | 413 | 265 | 253 |
| Eget kapital | 482 | 438 | 290 | 278 |
| Obeskattade reserver | 0 | 169 | 106 | 106 |
| Leverantörsskulder | 5 | 7 | 7 | 4 |
| Skatteskulder | – | 0 | 65 | 65 |
| Kortfristiga skulder | 188 | 211 | 233 | 230 |
| Summa eget kapital och skulder | 670 | 818 | 629 | 614 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 2 | 1 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 72 % | 70 % | 59,5 % | 59 % |
| Kassalikviditet | 357 % | 388 % | 270 % | 267 % |
| Rörelsemarginal | −8,2 % | 15,5 % | 1,1 % | 57,6 % |
| Vinstmarginal | −8,2 % | 15,4 % | 1 % | 57,6 % |
| Omsättningstillväxt | −15,2 % | 13,4 % | 95 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 9,1 % | 33,8 % | 4,1 % | 91 % |
| Omsättning per anställd | 692 tkr | 816 tkr | 720 tkr | 738 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (16)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 44 tkr | 148 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 44 tkr | 148 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −148 tkr | −12 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 148 tkr | 12 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 482 tkr | 438 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 44 tkr | 148 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | 169 tkr | −63 tkr |
| Forslag disposition | 457 tkr | 413 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 457 tkr | 413 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 4 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 58 tkr | 12 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 164 tkr | 186 tkr |
| Periodiseringsfonder | 0 | 169 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 1 tkr | 116 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 18 tkr | 18 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 15 feb. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Revinew ABHuvudarbetsställe
Uppegårdsvägen 92, 444 43 Stenungsund
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559365-5458
Registreringsdatum
15 februari 2022
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stenungsund, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.