Revisionskontoret Aktiebolag
556071-0161Aktiebolagreg. 1960
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
15 tkr
Resultat efter fin. poster
−5 tkr
Soliditet
100 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Upplandsgatan 54 F Lgh 1301, 113 28 Stockholm
Postadress
c/o Lars Ekholmer, Upplandsgatan 54 F Lgh 1301, 113 28 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall driva bokförings- och revisionsbyrå, databehandling, IT-kommunikation, maskinleasing, företagskonsulterande verksamhet inom IT och ekonomi samt förmögenhetsförvaltning ävensom idka därmed förenlig rörelse.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 8 tkr | −12 tkr | – |
| 2018 | 9 tkr | 7 tkr | – |
| 2019 | 61 tkr | −1 tkr | 203 tkr |
| 2020 | 25 tkr | 1 tkr | 203 tkr |
| 2021 | 9 tkr | 9 tkr | 210 tkr |
| 2022 | 9 tkr | 0 tkr | 211 tkr |
| 2023 | 9 tkr | 0 tkr | 211 tkr |
| 2024 | 12 tkr | −0 tkr | 211 tkr |
| 2025 | 15 tkr | −5 tkr | 205 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 99,8 % – branschmedian 69,2 %
Vinstmarginal −36,5 % – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt 25 % – branschmedian 1,5 %
Median för 15247 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 15 | 12 | 9 | 9 | 9 | 25 | 61 | 9 | 8 |
| Rörelseintäkter | 15 | 12 | 9 | 9 | 9 | 25 | 61 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 20 | 12 | 9 | 9 | −0 | 24 | 62 | – | – |
| Rörelsekostnader | 20 | 12 | 9 | 9 | −0 | 24 | 62 | – | – |
| Rörelseresultat | −5 | −0 | 0 | 0 | 9 | 1 | −1 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Finansiella poster | 0 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −5 | −0 | 0 | 0 | 9 | 1 | −1 | 7 | −12 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | 0 | −2 | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | −5 | −0 | 0 | 0 | 7 | 1 | −1 | – | – |
| Årets resultat | −5 | −0 | 0 | 0 | 7 | 1 | −1 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 206 | 211 | 211 | 211 | 215 | 212 | 201 | – | – |
| Kassa och bank | – | – | – | – | – | 0 | 4 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 206 | 211 | 211 | 211 | 215 | 212 | 205 | – | – |
| Summa tillgångar | 206 | 211 | 211 | 211 | 215 | 212 | 205 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 106 | 106 | 106 | 106 | 106 | 106 | 106 | – | – |
| Balanserat resultat | 105 | 105 | 105 | 105 | 98 | 97 | 98 | – | – |
| Fritt eget kapital | 99 | 105 | 105 | 105 | 105 | 98 | 97 | – | – |
| Eget kapital | 205 | 211 | 211 | 211 | 210 | 203 | 203 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 | 1 | 1 | 1 | 4 | 8 | 2 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 206 | 211 | 211 | 211 | 215 | 212 | 205 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 99,8 % | 99,8 % | 99,8 % | 99,7 % | 98,1 % | 96,2 % | 99,1 % | – | – |
| Kassalikviditet | 41 123 % | 42 217 % | 42 232 % | 31 449 % | 5 278 % | 2 623 % | 11 258 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −36,5 % | −0,6 % | 0 % | 2,1 % | 100 % | 2,9 % | −2,1 % | – | – |
| Vinstmarginal | −36,5 % | −0,6 % | 0 % | 2,1 % | 100 % | 2,9 % | −2,1 % | 83,2 % | −156 % |
| Omsättningstillväxt | 25 % | 41,2 % | −5,6 % | 0 % | −64 % | −59 % | 577,8 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −2,7 % | −0 % | 0 % | 0,1 % | 3,3 % | 0,4 % | −0,6 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (11)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −5 tkr | −76 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −5 tkr | −76 |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 76 | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −76 | – |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 197 tkr | 211 tkr |
| Forslag disposition | 99 tkr | 105 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 99 tkr | 105 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 5 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 3 tkr | 21 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 500 | 500 |
| Reservfond | 6 tkr | 6 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Revisionskontoret AktiebolagHuvudarbetsställe
Upplandsgatan 54 F Lgh 1301, 113 28 Stockholm
Redovisning & ekonomi
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556071-0161
Registreringsdatum
15 februari 1960
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Redovisning & ekonomi
- SNI 69.201 – Redovisning och bokföring; skatterådgivning
- SNI 69.202 – Revision
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-01). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.