rexvion AB
556970-5089Aktiebolagreg. 2014
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2024Omsättning
216 tkr
Resultat efter fin. poster
29 tkr
Soliditet
107 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Hårdvallsgatan 28 TR5 1503, 115 46 Stockholm
Postadress
c/o Lexi Johnsson, Hårdvallsgatan 28 TR5 1503, 115 46 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva verksamhet inom sjuk- och hälsovård, uthyrning av personal, utbildning och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 218 tkr | 52 tkr | – |
| 2019 | 290 tkr | −67 tkr | – |
| 2020 | 210 tkr | 44 tkr | 519 tkr |
| 2021 | 300 tkr | 167 tkr | 650 tkr |
| 2022 | 945 tkr | 770 tkr | 1 262 tkr |
| 2023 | 1 639 tkr | 415 tkr | 1 579 tkr |
| 2024 | 216 tkr | 29 tkr | 1 599 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 106,6 % – branschmedian 56,9 %
Vinstmarginal 13,4 % – branschmedian 7,6 %
Omsättningstillväxt −86,8 % – branschmedian −3,8 %
Median för 5476 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 216 | 1 639 | 945 | 300 | 210 | 290 | 218 |
| Rörelseintäkter | 216 | 1 639 | 945 | 300 | 210 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 171 | 1 186 | 142 | 101 | 120 | – | – |
| Personalkostnader | 0 | 30 | 23 | 17 | 30 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 2 | 6 | 10 | 14 | 16 | – | – |
| Rörelsekostnader | 174 | 1 221 | 175 | 132 | 166 | – | – |
| Rörelseresultat | 42 | 417 | 770 | 168 | 45 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 13 | 3 | 0 | 1 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | −13 | −3 | 0 | −1 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 29 | 415 | 770 | 167 | 44 | −67 | 52 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −14 | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 29 | 400 | 770 | 167 | 44 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 10 | 83 | 159 | 36 | 7 | – | – |
| Årets resultat | 20 | 317 | 611 | 131 | 38 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 7 | 9 | 15 | 24 | 26 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 19 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 7 | 9 | 15 | 24 | 45 | – | – |
| Kundfordringar | – | – | – | 0 | 65 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | −29 | −22 | 5 | 5 | 311 | – | – |
| Kortfristiga placeringar | 620 | 620 | 620 | 620 | 69 | – | – |
| Kassa och bank | 913 | 1 132 | 796 | 1 | 114 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 503 | 1 729 | 1 421 | 626 | 494 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 510 | 1 738 | 1 435 | 650 | 539 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 529 | 1 212 | 469 | 469 | 431 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 549 | 1 529 | 1 212 | 600 | 469 | – | – |
| Eget kapital | 1 599 | 1 579 | 1 262 | 650 | 519 | – | – |
| Obeskattade reserver | 14 | 14 | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | −197 | 38 | 159 | 0 | 7 | – | – |
| Kortfristiga skulder | −103 | 145 | 174 | −0 | 20 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 510 | 1 738 | 1 435 | 650 | 539 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | 1 | – | 1 | 1 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 106,6 % | 91,5 % | 87,9 % | 100 % | 96,3 % | – | – |
| Kassalikviditet | −1 457 % | 1 192 % | 818 % | −1 203 610 % | 2 488 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 19,5 % | 25,5 % | 81,5 % | 56,1 % | 21,2 % | – | – |
| Vinstmarginal | 13,4 % | 25,3 % | 81,5 % | 55,7 % | 21 % | −23,1 % | 23,8 % |
| Omsättningstillväxt | −86,8 % | 73,4 % | 215 % | 42,9 % | −27,6 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 1,2 % | 20,1 % | 48,5 % | 20,2 % | 7,2 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | 1 639 tkr | – | 300 tkr | 210 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (19)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 14 tkr | 14 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 20 tkr | 317 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 20 tkr | 317 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −317 tkr | −611 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 317 tkr | 611 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 599 tkr | 1 579 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 20 tkr | 317 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring overavskrivningar | 0 | −14 tkr |
| Forslag disposition | 1 549 tkr | 1 529 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 549 tkr | 1 529 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 7 tkr | 9 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 100 tkr | 100 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 91 tkr | 91 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | – | 6 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | −29 tkr | −22 tkr |
| Ovriga kortfristiga placeringar | 620 tkr | 620 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 78 tkr | 92 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 15 tkr | 15 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2024
Period 1 juli 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 juli 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 juli 2021 – 30 juni 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 juli 2020 – 30 juni 2021 · Inlämnad –
rexvion ABHuvudarbetsställe
Hårdvallsgatan 28 TR5 1503, 115 46 Stockholm
Bemanning & rekrytering
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556970-5089
Registreringsdatum
5 maj 2014
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bemanning & rekrytering
- SNI 78.201 – Personaluthyrning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-14). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.