RH Bygg & Snickeri AB
559454-4206Aktiebolagreg. 2023
Huddinge, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
7 946 tkr
Resultat efter fin. poster
680 tkr
Soliditet
31 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Västergårdsvägen 14, 141 38 Huddinge
Postadress
Västergårdsvägen 14, 141 38 Huddinge
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva byggverksamhet, utföra renoveringstjänster, ombyggnationer, restaurering av möbler och hus samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2023 | – | – | – |
| 2024 | 3 254 tkr | 709 tkr | 588 tkr |
| 2025 | 7 946 tkr | 680 tkr | 606 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 31 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal 8,6 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt 144,2 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 7 946 | 3 254 | – |
| Övriga rörelseintäkter | 307 | 87 | – |
| Rörelseintäkter | 8 253 | 3 341 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 625 | 97 | – |
| Handelsvaror | – | 158 | – |
| Övriga externa kostnader | 898 | 586 | – |
| Personalkostnader | 5 928 | 1 778 | – |
| Av- och nedskrivningar | 100 | 13 | – |
| Övriga rörelsekostnader | 22 | – | – |
| Rörelsekostnader | 7 573 | 2 632 | – |
| Rörelseresultat | 680 | 709 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | −0 | – |
| Finansiella poster | −0 | 0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 680 | 709 | – |
| Bokslutsdispositioner | −150 | – | – |
| Resultat före skatt | 530 | 709 | – |
| Skatt på årets resultat | 112 | 146 | – |
| Årets resultat | 418 | 563 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 500 | 242 | – |
| Anläggningstillgångar | 500 | 242 | – |
| Varulager | 0 | – | – |
| Kundfordringar | 448 | 471 | – |
| Kortfristiga fordringar | 940 | 693 | – |
| Kassa och bank | 901 | 393 | – |
| Omsättningstillgångar | 1 841 | 1 086 | – |
| Summa tillgångar | 2 341 | 1 328 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | – |
| Balanserat resultat | 163 | – | – |
| Fritt eget kapital | 581 | 563 | – |
| Eget kapital | 606 | 588 | – |
| Obeskattade reserver | 150 | – | – |
| Långfristiga skulder | 0 | – | – |
| Leverantörsskulder | 139 | 44 | – |
| Skatteskulder | 258 | 146 | – |
| Kortfristiga skulder | 1 585 | 740 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 2 341 | 1 328 | – |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | 7 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 200 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Soliditet | 31 % | 44,3 % | – |
| Kassalikviditet | 116 % | 147 % | – |
| Rörelsemarginal | 8,6 % | 21,8 % | – |
| Vinstmarginal | 8,6 % | 21,8 % | – |
| Omsättningstillväxt | 144,2 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 69 % | 95,8 % | – |
| Omsättning per anställd | – | 465 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (28)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 418 tkr | 563 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 418 tkr | 563 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −563 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | 0 | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 563 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 400 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 606 tkr | 588 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 418 tkr | 563 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 400 tkr | – |
| Forandring periodiseringsfond | −150 tkr | – |
| Forskott till leverantorer | 0 | – |
| Forslag disposition | 581 tkr | 563 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 581 tkr | 363 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 235 tkr | 48 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 500 tkr | 242 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 600 tkr | 255 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 100 tkr | 13 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 255 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 600 tkr | 255 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 100 tkr | 13 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 13 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer nedskrivningar | 0 | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 256 tkr | 174 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 265 tkr | 143 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 0 | – |
| Periodiseringsfonder | 150 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 924 tkr | 407 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 okt. 2024 – 30 sep. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 27 okt. 2023 – 30 sep. 2024 · Inlämnad –
RH Bygg & Snickeri ABHuvudarbetsställe
Västergårdsvägen 14, 141 38 Huddinge
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559454-4206
Registreringsdatum
27 oktober 2023
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Huddinge, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.320 – Byggnadssnickeriarbeten
- SNI 95.240 – Reparation och underhåll av möbler och heminredning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.