Richardsons blommor AB
559097-7038Aktiebolagreg. 2017
Vendelsö, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 361 tkr
Resultat efter fin. poster
138 tkr
Soliditet
50 %
Anställda
2.5
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Ragnebergsvägen 7, 136 67 Vendelsö
Postadress
c/o Anette Ekström, Ragnebergsvägen 7, 136 67 Vendelsö
Verksamhetsbeskrivning
Försäljning blommor och grönsaker, frukt och bär med tillbehör. Blomsterbinderier. Loppmarknad och tillfälliga marknader. Presentartiklar. Försäljning av glass, godis, dricka.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 2 291 tkr | 192 tkr | – |
| 2018 | 2 372 tkr | 121 tkr | – |
| 2019 | 1 776 tkr | −328 tkr | 27 tkr |
| 2020 | 3 247 tkr | 233 tkr | 260 tkr |
| 2021 | 2 949 tkr | −296 tkr | 64 tkr |
| 2022 | 2 261 tkr | 73 tkr | 137 tkr |
| 2023 | 2 244 tkr | 120 tkr | 257 tkr |
| 2024 | 2 224 tkr | 40 tkr | 297 tkr |
| 2025 | 2 361 tkr | 138 tkr | 435 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 50,3 % – branschmedian 47 %
Vinstmarginal 5,8 % – branschmedian 1,6 %
Omsättningstillväxt 6,2 % – branschmedian 0,4 %
Median för 27656 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 361 | 2 224 | 2 244 | 2 261 | 2 949 | 3 247 | 1 776 | 2 372 | 2 291 |
| Övriga rörelseintäkter | 7 | 1 | 20 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 2 368 | 2 225 | 2 264 | 2 261 | 2 949 | 3 247 | 1 776 | – | – |
| Handelsvaror | 1 615 | 1 566 | 1 526 | 1 306 | 2 123 | 2 049 | 1 353 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 330 | 339 | 377 | 323 | 341 | 362 | 208 | – | – |
| Personalkostnader | 274 | 263 | 220 | 527 | 691 | 507 | 450 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 8 | 13 | 15 | 23 | 81 | 81 | 78 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 1 | – | – | – | 0 | 6 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 228 | 2 182 | 2 137 | 2 179 | 3 236 | 3 005 | 2 090 | – | – |
| Rörelseresultat | 140 | 43 | 127 | 82 | −288 | 242 | −314 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 3 | 1 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 3 | 6 | 8 | 9 | 8 | 9 | 15 | – | – |
| Finansiella poster | −2 | −4 | −7 | −8 | −8 | −9 | −15 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 138 | 40 | 120 | 73 | −296 | 233 | −328 | 121 | 192 |
| Resultat före skatt | 138 | 40 | 120 | 73 | −296 | 233 | −328 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | 138 | 40 | 120 | 73 | −296 | 233 | −328 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 65 | 128 | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 87 | 95 | 96 | 112 | 132 | 125 | 149 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 87 | 95 | 96 | 112 | 135 | 190 | 277 | – | – |
| Varulager | 447 | 465 | 525 | 419 | 271 | 298 | 151 | – | – |
| Kundfordringar | 12 | 25 | 15 | 25 | 23 | 67 | 40 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 232 | 192 | 171 | 197 | 190 | 226 | 102 | – | – |
| Kassa och bank | 99 | 75 | 45 | 166 | 86 | 192 | 65 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 778 | 732 | 741 | 782 | 547 | 716 | 318 | – | – |
| Summa tillgångar | 865 | 827 | 838 | 894 | 682 | 906 | 595 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 247 | 207 | 14 | 14 | 310 | −23 | 305 | – | – |
| Fritt eget kapital | 385 | 247 | 207 | 87 | 14 | 210 | −23 | – | – |
| Eget kapital | 435 | 297 | 257 | 137 | 64 | 260 | 27 | – | – |
| Långfristiga skulder | 79 | 229 | 349 | 419 | 419 | 419 | 419 | – | – |
| Leverantörsskulder | 60 | 27 | 27 | 93 | 77 | 31 | 70 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 351 | 301 | 232 | 338 | 199 | 228 | 150 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 865 | 827 | 838 | 894 | 682 | 906 | 595 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2.5 | 2 | 1.5 | 2 | 3.5 | 2 | 2 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 50,3 % | 35,9 % | 30,7 % | 15,3 % | 9,4 % | 28,7 % | 4,5 % | – | – |
| Kassalikviditet | 94 % | 89 % | 93 % | 107 % | 139 % | 184 % | 111 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 5,9 % | 1,9 % | 5,7 % | 3,6 % | −9,8 % | 7,4 % | −17,7 % | – | – |
| Vinstmarginal | 5,8 % | 1,8 % | 5,4 % | 3,2 % | −10 % | 7,2 % | −18,5 % | 5,1 % | 8,4 % |
| Omsättningstillväxt | 6,2 % | −0,9 % | −0,8 % | −23,3 % | −9,2 % | 82,8 % | −25,1 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 31,7 % | 13,4 % | 46,7 % | 53,5 % | −464,6 % | 89,6 % | −1 219,5 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 944 tkr | 1 112 tkr | 1 496 tkr | 1 131 tkr | 843 tkr | 1 624 tkr | 888 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (27)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 138 tkr | 40 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 138 tkr | 40 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −40 tkr | −120 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 40 tkr | 120 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 435 tkr | 297 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 138 tkr | 40 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forbattringsutgifter annans fastighet | 79 tkr | 85 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet anskaffningsvarden | 121 tkr | 121 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet avskrivningar | 41 tkr | 35 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet forandring avskrivningar arets avskrivningar | 6 tkr | 6 tkr |
| Forslag disposition | 385 tkr | 247 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 385 tkr | 247 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 43 tkr | 48 tkr |
| Goodwill | 0 | 0 |
| Goodwill anskaffningsvarden | 313 tkr | 313 tkr |
| Goodwill avskrivningar | 313 tkr | 313 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 7 tkr | 10 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 83 tkr | 83 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 75 tkr | 73 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 12 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 2 tkr | 7 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 447 tkr | 465 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 178 tkr | 119 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 274 tkr | 257 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 79 tkr | 229 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 17 tkr | 18 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Richardsons blommor ABHuvudarbetsställe
Ragnebergsvägen 7, 136 67 Vendelsö
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559097-7038
Registreringsdatum
18 januari 2017
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Haninge, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 47.761 – Detaljhandel med blommor och andra växter, frön och gödselmedel
Övriga registrerade namn
1 st
- Anettes lada på Gålö med blommor och sånt – särskilt företagsnamn, registrerat 31 mars 2017. För den del av verksamheten som avser försäljning av blommor med tillbehör.
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-17). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.