Riddenhäll SMA Konsult AB
559117-9063Aktiebolagreg. 2017
Järfälla, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 015 tkr
Resultat efter fin. poster
−352 tkr
Soliditet
50 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Wilhelm Boys Väg 4, 176 76 Järfälla
Postadress
Wilhelm Boys Väg 4, 176 76 Järfälla
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget bedriver verksamhet inom följande områden: Konsultverksamhet inom bygg och anläggning, även mark och grundläggningsarbeten dessutom skärgårdstrafik, icke reguljär trafik inre farvatten med passagerare samt förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 19 tkr | −19 tkr | 31 tkr |
| 2019 | 36 tkr | −4 tkr | 27 tkr |
| 2020 | 1 879 tkr | 1 036 tkr | 649 tkr |
| 2021 | 1 911 tkr | 168 tkr | 779 tkr |
| 2022 | 1 894 tkr | 44 tkr | 509 tkr |
| 2023 | 2 262 tkr | 656 tkr | 1 025 tkr |
| 2024 | 1 352 tkr | −139 tkr | 1 106 tkr |
| 2025 | 1 015 tkr | −352 tkr | 755 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 50,4 % – branschmedian 70,6 %
Vinstmarginal −34,7 % – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt −24,9 % – branschmedian −1,5 %
Median för 24086 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 015 | 1 352 | 2 262 | 1 894 | 1 911 | 1 879 | 36 | 19 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 411 | 168 | 72 | 0 | −25 | 26 |
| Rörelseintäkter | 1 015 | 1 352 | 2 673 | 2 062 | 1 983 | 1 879 | 11 | 45 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | – | – | 0 | 1 |
| Handelsvaror | 461 | 738 | 422 | 839 | 480 | 433 | 7 | 18 |
| Övriga externa kostnader | 345 | 412 | 738 | 375 | 449 | 330 | 8 | 45 |
| Personalkostnader | 371 | 119 | 634 | 638 | 719 | 2 | 0 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 155 | 171 | 155 | 135 | 135 | 64 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 332 | 1 440 | 1 950 | 1 986 | 1 782 | 829 | 15 | 64 |
| Rörelseresultat | −316 | −88 | 723 | 76 | 200 | 1 049 | −4 | −19 |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 1 | 3 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 37 | 52 | 70 | 33 | 32 | 13 | 0 | 0 |
| Finansiella poster | −35 | −51 | −67 | −33 | −32 | −13 | 0 | −0 |
| Resultat efter finansiella poster | −352 | −139 | 656 | 44 | 168 | 1 036 | −4 | −19 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 250 | – | – | 0 | −250 | – | – |
| Resultat före skatt | −352 | 112 | 656 | 44 | 168 | 786 | −4 | −19 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 31 | 140 | 13 | 38 | 164 | – | – |
| Årets resultat | −352 | 81 | 516 | 30 | 130 | 622 | −4 | −19 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 880 | 1 035 | 943 | 915 | 1 049 | 1 184 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 83 | 30 | 30 | 41 | 64 | 87 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 962 | 1 065 | 973 | 956 | 1 113 | 1 270 | – | – |
| Kundfordringar | 255 | 515 | 807 | 801 | 765 | 285 | 29 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 445 | 529 | 862 | 863 | 767 | 285 | 30 | 32 |
| Kassa och bank | 89 | 211 | 309 | 61 | 411 | 601 | 0 | 5 |
| Omsättningstillgångar | 535 | 740 | 1 171 | 924 | 1 178 | 886 | 30 | 38 |
| Summa tillgångar | 1 497 | 1 805 | 2 144 | 1 880 | 2 291 | 2 156 | 30 | 38 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 056 | 975 | 459 | 429 | 599 | −23 | −19 | 0 |
| Fritt eget kapital | 705 | 1 056 | 975 | 459 | 729 | 599 | −23 | −19 |
| Eget kapital | 755 | 1 106 | 1 025 | 509 | 779 | 649 | 27 | 31 |
| Obeskattade reserver | – | 0 | 250 | 250 | 250 | 250 | – | – |
| Långfristiga skulder | 403 | 590 | 697 | 791 | 815 | 894 | – | – |
| Leverantörsskulder | 79 | 44 | 25 | 36 | 33 | 3 | – | – |
| Skatteskulder | 15 | −109 | – | −114 | 202 | 164 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 340 | 109 | 172 | 329 | 447 | 363 | 2 | 7 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 497 | 1 805 | 2 144 | 1 880 | 2 291 | 2 156 | 30 | 38 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 50,4 % | 61,3 % | 57,1 % | 37,7 % | 42,7 % | 39,3 % | 92 % | 81,8 % |
| Kassalikviditet | 157 % | 680 % | 682 % | 280 % | 264 % | 244 % | 1 247 % | 550 % |
| Rörelsemarginal | −31,2 % | −6,5 % | 32 % | 4 % | 10,5 % | 55,8 % | −9,8 % | −101,1 % |
| Vinstmarginal | −34,7 % | −10,3 % | 29 % | 2,3 % | 8,8 % | 55,1 % | −11,1 % | −100 % |
| Omsättningstillväxt | −24,9 % | −40,2 % | 19,4 % | −0,9 % | 1,7 % | 5 119,4 % | 89,5 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −46,6 % | 7,3 % | 50,3 % | 5,9 % | 16,7 % | 95,8 % | −12,9 % | −62,4 % |
| Omsättning per anställd | 1 015 tkr | 1 352 tkr | 2 262 tkr | 1 894 tkr | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (24)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 83 tkr | 30 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 30 tkr | 30 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −352 tkr | 81 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −352 tkr | 81 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −81 tkr | −516 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 81 tkr | 516 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | 250 tkr |
| Forslag disposition | 705 tkr | 1 056 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 705 tkr | 1 056 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 880 tkr | 772 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 1 432 tkr | 1 432 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 155 tkr | 171 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | – | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 191 tkr | 14 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 211 tkr | 140 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 403 tkr | 590 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar | 0 | 263 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar anskaffningsvarden | 0 | 263 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar forandring anskaffningsvarden nedlagda utgifter | – | 263 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | −263 tkr | – |
| Periodiseringsfonder | – | 0 |
| Stallda sakerheter | 617 tkr | – |
| Stallda sakerheter tillgangar aganderattsforbehall | 617 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 34 tkr | 34 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Riddenhäll SMA Konsult ABHuvudarbetsställe
Wilhelm Boys Väg 4, 176 76 Järfälla
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559117-9063
Registreringsdatum
3 juli 2017
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 71.121 – Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik
- SNI 43.120 – Mark- och grundarbeten
- SNI 50.302 – Icke reguljär sjötrafik på inre vattenvägar av passagerare
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-22). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.