Ripskogs Mek & Svets montage AB
556951-7880Aktiebolagreg. 2013
Finspång, Östergötlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
14 489 tkr
Resultat efter fin. poster
−24 tkr
Soliditet
30 %
Anställda
6
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Skäggebyvägen 9 A, 612 44 Finspång
Postadress
Skäggebyvägen 9 A, 612 44 Finspång
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva mek och svetsmontage samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 6 362 tkr | 202 tkr | – |
| 2021 | 8 525 tkr | 142 tkr | – |
| 2022 | 10 363 tkr | 585 tkr | 427 tkr |
| 2023 | 11 218 tkr | 198 tkr | 580 tkr |
| 2024 | 14 069 tkr | 978 tkr | 1 161 tkr |
| 2025 | 14 489 tkr | −24 tkr | 1 163 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 30,4 % – branschmedian 55,6 %
Vinstmarginal −0,2 % – branschmedian 6,3 %
Omsättningstillväxt 3 % – branschmedian −0,2 %
Median för 3439 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 14 489 | 14 069 | 11 218 | 10 363 | 8 525 | 6 362 |
| Förändring av lager | −1 153 | 874 | −159 | 430 | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 101 | 14 | 48 | 88 | – | – |
| Rörelseintäkter | 13 437 | 14 957 | 11 107 | 10 882 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 8 167 | 8 776 | 7 162 | 6 481 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 2 128 | 2 372 | 1 219 | 1 095 | – | – |
| Personalkostnader | 3 087 | 2 764 | 2 472 | 2 644 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 79 | 70 | 64 | 75 | – | – |
| Rörelsekostnader | 13 462 | 13 982 | 10 917 | 10 295 | – | – |
| Rörelseresultat | −24 | 974 | 190 | 587 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 4 | 9 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 1 | 2 | – | – |
| Finansiella poster | 0 | 4 | 8 | −2 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −24 | 978 | 198 | 585 | 142 | 202 |
| Bokslutsdispositioner | 30 | −245 | 0 | −500 | – | – |
| Resultat före skatt | 6 | 733 | 198 | 85 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 5 | 153 | 45 | 19 | – | – |
| Årets resultat | 1 | 581 | 153 | 66 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 144 | 176 | 215 | 129 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 144 | 176 | 215 | 129 | – | – |
| Varulager | 287 | 287 | 287 | 261 | – | – |
| Kundfordringar | 1 959 | 1 089 | 928 | 2 060 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 2 332 | 2 685 | 1 527 | 2 853 | – | – |
| Kassa och bank | 1 620 | 854 | 948 | 679 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 4 239 | 3 826 | 2 762 | 3 793 | – | – |
| Summa tillgångar | 4 383 | 4 002 | 2 977 | 3 922 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 111 | 530 | 377 | 311 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 113 | 1 111 | 530 | 377 | – | – |
| Eget kapital | 1 163 | 1 161 | 580 | 427 | – | – |
| Obeskattade reserver | 215 | 245 | – | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 1 204 | 904 | 1 084 | 2 009 | – | – |
| Leverantörsskulder | 868 | 389 | 844 | 739 | – | – |
| Skatteskulder | 92 | 117 | 20 | 26 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 802 | 1 692 | 1 313 | 1 486 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 4 383 | 4 002 | 2 977 | 3 922 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 6 | 5 | 5 | 5 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 30,4 % | 33,9 % | 19,5 % | 10,9 % | – | – |
| Kassalikviditet | 219 % | 209 % | 189 % | 238 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −0,2 % | 6,9 % | 1,7 % | 5,7 % | – | – |
| Vinstmarginal | −0,2 % | 7 % | 1,8 % | 5,7 % | 1,7 % | 3,2 % |
| Omsättningstillväxt | 3 % | 25,4 % | 8,3 % | 21,6 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 0,1 % | 50 % | 26,4 % | 15,5 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 2 415 tkr | 2 814 tkr | 2 244 tkr | 2 073 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (26)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 1 tkr | 581 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 1 tkr | 581 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −581 tkr | −153 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 581 tkr | 153 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 30 tkr | −245 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet | 17 tkr | 36 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet anskaffningsvarden | 147 tkr | 147 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet avskrivningar | 130 tkr | 111 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet forandring avskrivningar arets avskrivningar | 19 tkr | 19 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 18 tkr | 171 tkr |
| Forslag disposition | 1 113 tkr | 1 111 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 113 tkr | 1 111 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 169 tkr | 86 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 127 tkr | 140 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 909 tkr | 862 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 782 tkr | 721 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 47 tkr | 31 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 60 tkr | 51 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 287 tkr | 287 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | – | 0 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 439 tkr | 267 tkr |
| Periodiseringsfonder | 215 tkr | 245 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 163 tkr | 596 tkr |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 1 204 tkr | 904 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 187 tkr | 1 339 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 240 tkr | 323 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Ripskogs Mek & Svets montage ABHuvudarbetsställe
Skäggebyvägen 9 A, 612 44 Finspång
Tillverkning & industri
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556951-7880
Registreringsdatum
3 december 2013
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Finspång, Östergötlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Tillverkning & industri
- SNI 25.530 – Metallegoarbeten
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-13). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.