Riwiny AB
559293-4672Aktiebolagreg. 2020
Vaxholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2024Omsättning
150 tkr
Resultat efter fin. poster
−52 tkr
Soliditet
74 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Glimmervägen 9, 185 94 Vaxholm
Postadress
c/o Richard Nyström, Glimmervägen 9, 185 94 Vaxholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet avseende företags organisation, handel med värdepapper samt annan därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 1 667 tkr | 1 562 tkr | 942 tkr |
| 2022 | 2 147 tkr | 740 tkr | 881 tkr |
| 2023 | 865 tkr | −474 tkr | 60 tkr |
| 2024 | 150 tkr | −52 tkr | 54 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 74 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal −34,5 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt −82,7 % – branschmedian −5,6 %
Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 150 | 865 | 2 147 | 1 667 |
| Rörelseintäkter | 150 | 865 | 2 147 | 1 667 |
| Övriga externa kostnader | 114 | 117 | 140 | 99 |
| Personalkostnader | 181 | 790 | 995 | 8 |
| Rörelsekostnader | 295 | 907 | 1 134 | 106 |
| Rörelseresultat | −145 | −43 | 1 013 | 1 561 |
| Ränteintäkter och liknande | −195 | 2 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande | 5 | 4 | – | – |
| Finansiella poster | 93 | −432 | −273 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | −52 | −474 | 740 | 1 562 |
| Bokslutsdispositioner | 45 | 45 | −261 | −393 |
| Resultat före skatt | −7 | −429 | 479 | 1 169 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 0 | 162 | 252 |
| Årets resultat | −7 | −429 | 317 | 917 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 643 | 903 | 1 182 | 1 156 |
| Anläggningstillgångar | 643 | 903 | 1 182 | 1 156 |
| Kundfordringar | 0 | 0 | 216 | 305 |
| Kortfristiga fordringar | 3 | 44 | 216 | 305 |
| Kassa och bank | 32 | 122 | 1 182 | 607 |
| Omsättningstillgångar | 35 | 166 | 1 398 | 912 |
| Summa tillgångar | 678 | 1 069 | 2 580 | 2 068 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 35 | 465 | 540 | 0 |
| Fritt eget kapital | 29 | 35 | 856 | 917 |
| Eget kapital | 54 | 60 | 881 | 942 |
| Obeskattade reserver | 564 | 609 | 654 | 393 |
| Leverantörsskulder | 9 | 11 | 11 | 33 |
| Skatteskulder | 0 | 162 | 414 | 252 |
| Kortfristiga skulder | 60 | 400 | 1 044 | 733 |
| Summa eget kapital och skulder | 678 | 1 069 | 2 580 | 2 068 |
Anställda och utdelning
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 0 | 392 | 377 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 74 % | 50,9 % | 54,3 % | 60,6 % |
| Kassalikviditet | 57 % | 42 % | 134 % | 124 % |
| Rörelsemarginal | −96,6 % | −4,9 % | 47,2 % | 93,6 % |
| Vinstmarginal | −34,5 % | −54,9 % | 34,4 % | 93,7 % |
| Omsättningstillväxt | −82,7 % | −59,7 % | 28,8 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −12,5 % | −711 % | 35,9 % | 97,4 % |
| Omsättning per anställd | – | 865 tkr | 2 147 tkr | 1 667 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (23)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 643 tkr | 903 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | – | 1 460 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | – | 201 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | – | 155 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar omklassificeringar | – | −232 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav nedskrivningar | – | 557 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −7 tkr | −429 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −7 tkr | −429 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 429 tkr | −317 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −429 tkr | 317 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 392 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 54 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −7 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forandring periodiseringsfond | 45 tkr | 45 tkr |
| Forslag disposition | 29 tkr | 35 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 29 tkr | 35 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | −287 tkr | 232 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 3 tkr | 44 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 42 tkr | 217 tkr |
| Periodiseringsfonder | 564 tkr | 609 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 6 tkr | −197 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 10 tkr | 10 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 23 dec. 2020 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Riwiny ABHuvudarbetsställe
Glimmervägen 9, 185 94 Vaxholm
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559293-4672
Registreringsdatum
23 december 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Vaxholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.