RJAN Holding AB
556900-0895Aktiebolagreg. 2012
Umeå, Västerbottens län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2023Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−19 372 tkr
Soliditet
99 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Västra Tingsvägen 2, 903 62 Umeå
Postadress
c/o Jonas Nilsson, Västra Tingsvägen 2, 903 62 Umeå
Verksamhetsbeskrivning
Företaget kommer att bedriva handel och konsultverksamhet med företag och universitet inom medicinsk forskning.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 0 tkr | 9 001 tkr | – |
| 2019 | 0 tkr | −959 tkr | – |
| 2020 | 0 tkr | 346 tkr | 12 386 tkr |
| 2021 | 0 tkr | −850 tkr | 11 536 tkr |
| 2022 | 0 tkr | 191 779 tkr | 203 315 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −19 372 tkr | 150 051 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 98,7 % – branschmedian 77,8 %
Vinstmarginal – – branschmedian 17 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −9,8 %
Median för 1916 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | 12 536 | 0 | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 12 536 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Handelsvaror | 2 | 0 | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 486 | 1 023 | 718 | 322 | – | – |
| Personalkostnader | 0 | 338 | 4 | 90 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 66 | 101 | 101 | 101 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 93 | 0 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 646 | 1 462 | 823 | 513 | – | – |
| Rörelseresultat | 10 889 | −1 462 | −823 | −513 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 261 | 235 | 0 | 12 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 61 | 52 | 27 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | −30 262 | 193 241 | −27 | 859 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −19 372 | 191 779 | −850 | 346 | −959 | 9 001 |
| Bokslutsdispositioner | −2 200 | 0 | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | −21 572 | 191 779 | −850 | 346 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 1 442 | 0 | – | – | – | – |
| Årets resultat | −23 014 | 191 779 | −850 | 346 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 66 | 167 | 268 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 105 837 | 130 215 | 14 584 | 11 756 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 105 837 | 130 281 | 14 751 | 12 023 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 206 | 237 | 95 | 37 | – | – |
| Kassa och bank | 47 761 | 75 934 | 35 | 676 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 47 967 | 76 171 | 130 | 714 | – | – |
| Summa tillgångar | 153 805 | 206 452 | 14 880 | 12 737 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 173 015 | 11 486 | 12 336 | 11 990 | – | – |
| Fritt eget kapital | 150 001 | 203 265 | 11 486 | 12 336 | – | – |
| Eget kapital | 150 051 | 203 315 | 11 536 | 12 386 | – | – |
| Obeskattade reserver | 2 200 | 0 | – | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 0 | 3 115 | 3 329 | 329 | – | – |
| Leverantörsskulder | 89 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Skatteskulder | 1 442 | 0 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 554 | 22 | 15 | 22 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 153 805 | 206 452 | 14 880 | 12 737 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 150 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 98,7 % | 98,5 % | 77,5 % | 97,2 % | – | – |
| Kassalikviditet | 3 086 % | 346 247 % | 861 % | 3 178 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −15,3 % | 94,3 % | −7,4 % | 2,8 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (51)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2023 | 2022 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 5 868 tkr | 2 501 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 6 414 tkr | 2 501 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden forsaljningar | 0 | 3 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden inkop | 3 913 tkr | 1 332 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden omklassificeringar | 0 | −12 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 546 tkr | 0 |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag nedskrivningar | 546 tkr | 0 |
| Andelar koncernforetag | 513 tkr | 513 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 513 tkr | 513 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 500 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | 0 | 13 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 25 500 tkr | 24 000 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 26 819 tkr | 25 319 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 1 500 tkr | 15 000 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 0 | 1 319 tkr |
| Andra langfristiga fordringar nedskrivningar | 1 319 tkr | 1 319 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 73 456 tkr | 102 694 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 147 397 tkr | 147 397 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 0 | 125 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 29 238 tkr | 44 703 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar forsaljningar | – | 144 941 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav nedskrivningar | 73 941 tkr | 44 703 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −23 014 tkr | 191 779 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −23 014 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −191 779 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 191 779 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 30 250 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 150 051 tkr | 203 315 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −23 014 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 30 250 tkr | – |
| Forandring periodiseringsfond | −2 200 tkr | 0 |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | 501 tkr | 508 tkr |
| Forslag disposition | 150 001 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 149 851 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 135 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 66 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 505 tkr | 505 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 505 tkr | 439 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 66 tkr | 101 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 30 496 tkr | 46 022 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 206 tkr | 101 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 3 tkr | 2 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 0 | 115 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 0 | 3 000 tkr |
| Periodiseringsfonder | 2 200 tkr | 0 |
| Resultat andelar intresseforetag gemensamt styrda | 34 tkr | 236 506 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 0 | 2 575 tkr |
| Stallda sakerheter | – | 8 000 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 20 tkr | 20 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2023
Period 1 mars 2022 – 28 feb. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 mars 2020 – 28 feb. 2021 · Inlämnad –
RJAN Holding ABHuvudarbetsställe
Västra Tingsvägen 2, 903 62 Umeå
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556900-0895
Registreringsdatum
6 augusti 2012
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Umeå, Västerbottens län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 72.109 – Annan naturvetenskaplig och teknisk forskning och utveckling
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.