RK Aktiv i Malmö AB
556866-0418Aktiebolagreg. 2011
Malmö, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−255 tkr
Soliditet
97 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Grynbodgatan 10, 211 33 Malmö
Postadress
Grynbodgatan 10, 211 33 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska i öppenvård stödja och hjälpa ungdomar och familjer samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 450 tkr | 661 tkr | – |
| 2022 | 568 tkr | −839 tkr | – |
| 2023 | 187 tkr | 762 tkr | 4 707 tkr |
| 2024 | 18 tkr | −109 tkr | 4 426 tkr |
| 2025 | 0 tkr | −255 tkr | 4 091 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 97,5 % – branschmedian 59,8 %
Vinstmarginal – – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt −100 % – branschmedian 1,8 %
Median för 1471 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 18 | 187 | 568 | 450 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 1 106 | – | – |
| Rörelseintäkter | 0 | 18 | 1 293 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 73 | 181 | 422 | – | – |
| Personalkostnader | 37 | 104 | 103 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 35 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 110 | 321 | 525 | – | – |
| Rörelseresultat | −110 | −302 | 768 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 1 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 3 | 0 | 59 | – | – |
| Finansiella poster | −146 | 193 | −6 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −255 | −109 | 762 | −839 | 661 |
| Bokslutsdispositioner | 150 | 230 | 80 | – | – |
| Resultat före skatt | −105 | 121 | 842 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 21 | 3 | 179 | – | – |
| Årets resultat | −126 | 118 | 662 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 80 | 80 | 80 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 4 230 | 4 500 | 3 159 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 4 310 | 4 580 | 3 239 | – | – |
| Kundfordringar | – | 0 | 9 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 | 136 | 59 | – | – |
| Kassa och bank | 122 | 289 | 2 246 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 123 | 425 | 2 305 | – | – |
| Summa tillgångar | 4 432 | 5 005 | 5 544 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 4 167 | 4 258 | 3 995 | – | – |
| Fritt eget kapital | 4 041 | 4 376 | 4 657 | – | – |
| Eget kapital | 4 091 | 4 426 | 4 707 | – | – |
| Obeskattade reserver | 290 | 440 | 670 | – | – |
| Skatteskulder | 22 | 119 | 118 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 52 | 139 | 167 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 4 432 | 5 005 | 5 544 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 400 | 209 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 97,5 % | 95,4 % | 94,5 % | – | – |
| Kassalikviditet | 237 % | 306 % | 1 382 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | −1 666,7 % | 410,6 % | – | – |
| Vinstmarginal | – | −601,6 % | 407,6 % | −147,7 % | 146,8 % |
| Omsättningstillväxt | −100 % | −90,3 % | −67,1 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −3,1 % | 2,7 % | 14,1 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 0 tkr | 18 tkr | 187 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (44)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Agarintressen ovriga foretag | 1 000 tkr | – |
| Agarintressen ovriga foretag anskaffningsvarden | 1 000 tkr | – |
| Agarintressen ovriga foretag anskaffningsvarden inkop | 1 000 tkr | – |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 0 | – |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 5 270 tkr | – |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden inkop | 225 tkr | – |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 225 tkr | – |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag nedskrivningar | −5 270 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 4 230 tkr | 4 500 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 3 230 tkr | 4 500 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 1 270 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 1 000 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar | – | 341 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav nedskrivningar | – | 0 |
| Arets resultat eget kapital | −126 tkr | 118 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −126 tkr | 118 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −118 tkr | −662 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 118 tkr | 662 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 209 tkr | 399 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 4 091 tkr | 4 426 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −126 tkr | 118 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 209 tkr | 399 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 150 tkr | 230 tkr |
| Forslag disposition | 4 041 tkr | 4 376 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 3 641 tkr | 4 167 tkr |
| Innehav agarintressen ovriga foretag kapital | 22 943 tkr | – |
| Innehav agarintressen ovriga foretag redovisat varde | 1 000 tkr | – |
| Innehav andelar agarintressen ovriga foretag antal andelar | 7 tkr | – |
| Innehav andelar agarintressen ovriga foretag arets resultat | −23 428 tkr | – |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag antal andelar | 500 | – |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag arets resultat | −434 tkr | – |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag eget kapital | 81 tkr | – |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag kapitalandel | 0,5 | – |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag redovisat varde | 0 | – |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 143 tkr | −192 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 973 | 136 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 10 tkr | 326 |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar | 80 tkr | 80 tkr |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar anskaffningsvarden | 80 tkr | 80 tkr |
| Periodiseringsfonder | 290 tkr | 440 tkr |
| Resultat andelar intresseforetag gemensamt styrda | – | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 19 tkr | 20 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
RK Aktiv i Malmö ABHuvudarbetsställe
Grynbodgatan 10, 211 33 Malmö
Hälsa & vård
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556866-0418
Registreringsdatum
30 september 2011
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Hälsa & vård
- SNI 88.991 – Öppna sociala insatser för barn och ungdomar med sociala problem
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.