rlxback AB
559143-4351Aktiebolagreg. 2018
Malmö, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
119 tkr
Resultat efter fin. poster
−112 tkr
Soliditet
26 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Erikstorpsgatan 8, 217 54 Malmö
Postadress
c/o Anette Larsson, Erikstorpsgatan 8, 217 54 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva utveckling, rådgivning, produktion och handel med produkter för hem och hushåll samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 56 tkr | −79 tkr | 36 tkr |
| 2019 | 66 tkr | −41 tkr | 30 tkr |
| 2020 | 58 tkr | −31 tkr | 26 tkr |
| 2021 | 49 tkr | −111 tkr | 25 tkr |
| 2022 | 93 tkr | −91 tkr | 25 tkr |
| 2023 | 75 tkr | −102 tkr | 25 tkr |
| 2024 | 46 tkr | −75 tkr | 50 tkr |
| 2025 | 119 tkr | −112 tkr | 49 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 25,8 % – branschmedian 54 %
Vinstmarginal −94,1 % – branschmedian 3,7 %
Omsättningstillväxt 158,7 % – branschmedian −0,7 %
Median för 18862 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 119 | 46 | 75 | 93 | 49 | 58 | 66 | 56 |
| Förändring av lager | −150 | −42 | −22 | 285 | 72 | – | – | – |
| Rörelseintäkter | −31 | 3 | 53 | 378 | 121 | 58 | 66 | 56 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | 0 | 239 | 37 | – | – | – |
| Handelsvaror | – | 0 | 45 | 113 | 81 | 21 | 52 | 40 |
| Övriga externa kostnader | 64 | 48 | 71 | 77 | 86 | 55 | 42 | 79 |
| Personalkostnader | – | – | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 11 | 12 | 11 | 22 | 19 | 10 | 10 | 10 |
| Rörelsekostnader | 75 | 61 | 127 | 452 | 222 | 86 | 103 | 129 |
| Rörelseresultat | −106 | −57 | −73 | −74 | −101 | −28 | −37 | −73 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 6 | 18 | 28 | 17 | 10 | 3 | 4 | 6 |
| Finansiella poster | −6 | −18 | −28 | −17 | −10 | −3 | −4 | −6 |
| Resultat efter finansiella poster | −112 | −75 | −102 | −91 | −111 | −31 | −41 | −79 |
| Resultat före skatt | −112 | −75 | −102 | −91 | −111 | −31 | −41 | −79 |
| Årets resultat | −112 | −75 | −102 | −91 | −111 | −31 | −41 | −79 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 2 | 13 | 26 | 36 | 59 | 20 | 30 | 40 |
| Anläggningstillgångar | 2 | 13 | 26 | 36 | 59 | 20 | 30 | 40 |
| Varulager | 169 | 319 | 362 | 383 | 98 | 26 | 44 | 89 |
| Kundfordringar | – | – | – | – | – | – | 0 | 9 |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 0 | 0 | 0 | 26 | 12 | 4 | 10 |
| Kassa och bank | 20 | 1 | 0 | 11 | 29 | 10 | 6 | 2 |
| Omsättningstillgångar | 189 | 321 | 362 | 395 | 153 | 48 | 54 | 101 |
| Summa tillgångar | 191 | 334 | 388 | 431 | 212 | 68 | 84 | 141 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 111 | 75 | 77 | 66 | 86 | 7 | 21 | 66 |
| Fritt eget kapital | −1 | 0 | −25 | −25 | −25 | −24 | −20 | −14 |
| Eget kapital | 49 | 50 | 25 | 25 | 25 | 26 | 30 | 36 |
| Långfristiga skulder | 0 | 94 | 0 | 184 | 177 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | – | – | – | – | – | 0 | 2 | 3 |
| Kortfristiga skulder | 142 | 190 | 362 | 221 | 10 | 42 | 54 | 105 |
| Summa eget kapital och skulder | 191 | 334 | 388 | 431 | 212 | 68 | 84 | 141 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 25,8 % | 15 % | 6,5 % | 5,8 % | 11,8 % | 38,1 % | 35,6 % | 25,8 % |
| Kassalikviditet | 14 % | 1 % | 0 % | 5 % | 567 % | 52 % | 18 % | 12 % |
| Rörelsemarginal | −88,9 % | −124,6 % | −97,8 % | −79,6 % | −206,3 % | −48,3 % | −56,2 % | −131,2 % |
| Vinstmarginal | −94,1 % | −163 % | −136 % | −97,9 % | −226,5 % | −52,8 % | −62,2 % | −142,5 % |
| Omsättningstillväxt | 158,7 % | −38,7 % | −19,4 % | 89,8 % | −15,5 % | −12,5 % | 18,8 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −227 % | −149,9 % | −401,6 % | −363,4 % | −444,8 % | −117,4 % | −137,9 % | −218,8 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (22)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −112 tkr | −75 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −112 tkr | −75 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 75 tkr | 102 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −75 tkr | −102 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | 111 tkr | 100 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 49 tkr | 50 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −112 tkr | −75 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt erhallna aktieagartillskott | 111 tkr | 100 tkr |
| Forslag disposition | −720 | 149 |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −720 | 149 |
| Inventarier verktyg installationer | 2 tkr | 13 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 107 tkr | 107 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 105 tkr | 94 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 11 tkr | 12 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 59 tkr | 182 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 110 tkr | 137 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 0 | 72 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 119 tkr | 171 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 16 tkr | 12 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 0 | 94 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 7 tkr | 7 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
rlxback ABHuvudarbetsställe
Erikstorpsgatan 8, 217 54 Malmö
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559143-4351
Registreringsdatum
3 januari 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 46.150 – Provisionshandel med möbler, hushålls- och järnhandelsvaror
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-22). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.