RN Mur & Kakel AB
559365-5714Aktiebolagreg. 2022
Laholm, Hallands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 492 tkr
Resultat efter fin. poster
286 tkr
Soliditet
70 %
Anställda
1
RN Mur – Ännu en WordPress-webbplats
rnmur.se
Adresser
Besöksadress
Edenberga Vångagården, 312 94 Laholm
Postadress
c/o Robin Nicklasson, Edenberga Vångagården, 312 94 Laholm
Verksamhetsbeskrivning
Ska utföra murning och plattsättningsarbeten.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | 968 tkr | 303 tkr | 197 tkr |
| 2023 | 1 221 tkr | 160 tkr | 285 tkr |
| 2024 | 1 473 tkr | 288 tkr | 450 tkr |
| 2025 | 1 492 tkr | 286 tkr | 618 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 70,3 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal 19,2 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt 1,3 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 492 | 1 473 | 1 221 | 968 |
| Övriga rörelseintäkter | 10 | 0 | 0 | – |
| Rörelseintäkter | 1 502 | 1 473 | 1 221 | 968 |
| Handelsvaror | 402 | 431 | 257 | 247 |
| Övriga externa kostnader | 133 | 169 | 135 | 212 |
| Personalkostnader | 647 | 546 | 623 | 198 |
| Av- och nedskrivningar | 28 | 28 | 3 | 8 |
| Övriga rörelsekostnader | – | 0 | 44 | – |
| Rörelsekostnader | 1 210 | 1 175 | 1 061 | 665 |
| Rörelseresultat | 291 | 299 | 160 | 304 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | −0 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande | 5 | 11 | 0 | 0 |
| Finansiella poster | −5 | −11 | −0 | −0 |
| Resultat efter finansiella poster | 286 | 288 | 160 | 303 |
| Bokslutsdispositioner | −72 | −78 | −49 | −86 |
| Resultat före skatt | 215 | 210 | 111 | 217 |
| Skatt på årets resultat | 47 | 45 | 23 | 45 |
| Årets resultat | 168 | 166 | 88 | 172 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 81 | 109 | 137 | 74 |
| Anläggningstillgångar | 81 | 109 | 137 | 74 |
| Kundfordringar | 65 | 215 | 193 | 82 |
| Kortfristiga fordringar | 65 | 220 | 231 | 103 |
| Kassa och bank | 1 054 | 591 | 371 | 193 |
| Omsättningstillgångar | 1 118 | 811 | 603 | 296 |
| Summa tillgångar | 1 199 | 920 | 740 | 370 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 425 | 260 | 172 | – |
| Fritt eget kapital | 593 | 425 | 260 | 172 |
| Eget kapital | 618 | 450 | 285 | 197 |
| Obeskattade reserver | 284 | 213 | 135 | 86 |
| Leverantörsskulder | 45 | 40 | 35 | 23 |
| Skatteskulder | 12 | 22 | 59 | 40 |
| Kortfristiga skulder | 297 | 257 | 320 | 87 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 199 | 920 | 740 | 370 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 0.5 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 70,3 % | 67,3 % | 53 % | 71,7 % |
| Kassalikviditet | 376 % | 315 % | 188 % | 341 % |
| Rörelsemarginal | 19,5 % | 20,3 % | 13,1 % | 31,4 % |
| Vinstmarginal | 19,2 % | 19,6 % | 13,1 % | 31,3 % |
| Omsättningstillväxt | 1,3 % | 20,6 % | 26,1 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 27,2 % | 36,8 % | 30,9 % | 87,3 % |
| Omsättning per anställd | 1 492 tkr | 1 473 tkr | 1 221 tkr | 1 936 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (27)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 26 tkr | 31 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 168 tkr | 166 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 168 tkr | 166 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −166 tkr | −88 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 166 tkr | 88 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 618 tkr | 450 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 168 tkr | 166 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring overavskrivningar | 4 tkr | −6 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −76 tkr | −72 tkr |
| Forslag disposition | 593 tkr | 425 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 593 tkr | 425 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 5 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 81 tkr | 109 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 140 tkr | 140 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 59 tkr | 31 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 28 tkr | 28 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | – | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | – | 0 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 108 tkr | 45 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 0 | 99 tkr |
| Periodiseringsfonder | 258 tkr | 182 tkr |
| Stallda sakerheter | 100 tkr | – |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 100 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 133 tkr | 51 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 15 feb. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
RN Mur & Kakel ABHuvudarbetsställe
Edenberga Vångagården, 312 94 Laholm
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559365-5714
Registreringsdatum
15 februari 2022
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Laholm, Hallands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.999 – Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.