Road Partner Norden AB
559023-5551Aktiebolagreg. 2015
Örebro, Örebro län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
8 876 tkr
Resultat efter fin. poster
565 tkr
Soliditet
66 %
Anställda
4
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Västra Vagngatan 1 B, 702 27 Örebro
Postadress
Västra Vagngatan 1 B, 702 27 Örebro
Verksamhetsbeskrivning
Konsulttjänster avseende företags organisation och affärsutveckling inom försäljning och management. Samt. Konsulttjänster avseende kompetensutveckling för personal och ledare inom transportsektorn. Transporttjänster och därmed förenlig verksamhet. Handel med lös och fast egendom.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 1 691 tkr | 143 tkr | – |
| 2018 | 2 234 tkr | 166 tkr | – |
| 2019 | 2 509 tkr | 144 tkr | 291 tkr |
| 2020 | 3 361 tkr | 469 tkr | 656 tkr |
| 2021 | 5 023 tkr | 458 tkr | 693 tkr |
| 2022 | 5 692 tkr | 285 tkr | 867 tkr |
| 2023 | 6 844 tkr | 480 tkr | 1 059 tkr |
| 2024 | 8 932 tkr | 545 tkr | 1 293 tkr |
| 2025 | 8 876 tkr | 565 tkr | 1 434 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 66,3 % – branschmedian 65,7 %
Vinstmarginal 6,4 % – branschmedian 7,6 %
Omsättningstillväxt −0,6 % – branschmedian −0,2 %
Median för 9002 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 8 876 | 8 932 | 6 844 | 5 692 | 5 023 | 3 361 | 2 509 | 2 234 | 1 691 |
| Övriga rörelseintäkter | 387 | 562 | 548 | 429 | 110 | 202 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 9 263 | 9 494 | 7 392 | 6 121 | 5 134 | 3 563 | 2 509 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 1 661 | 1 895 | 1 006 | 1 002 | 692 | 385 | 258 | – | – |
| Handelsvaror | – | – | – | – | 0 | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 3 543 | 3 146 | 2 470 | 2 510 | 1 966 | 1 282 | 885 | – | – |
| Personalkostnader | 3 456 | 3 876 | 3 404 | 2 305 | 2 013 | 1 426 | 1 221 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 35 | 31 | 27 | 19 | 3 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 8 696 | 8 947 | 6 907 | 5 836 | 4 674 | 3 094 | 2 364 | – | – |
| Rörelseresultat | 567 | 547 | 485 | 285 | 459 | 470 | 145 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 2 | 2 | 5 | 0 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Finansiella poster | −2 | −2 | −5 | −0 | −1 | −1 | −1 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 565 | 545 | 480 | 285 | 458 | 469 | 144 | 166 | 143 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 10 | −3 | 93 | −23 | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 566 | 554 | 477 | 378 | 435 | 469 | 144 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 124 | 121 | 105 | 84 | 98 | 104 | 37 | – | – |
| Årets resultat | 441 | 434 | 372 | 294 | 337 | 365 | 107 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 68 | 73 | 103 | 92 | 85 | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 60 | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 128 | 73 | 103 | 92 | 85 | – | – | – | – |
| Kundfordringar | 927 | 797 | 733 | 692 | 524 | 370 | 169 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 187 | 1 071 | 884 | 897 | 623 | 505 | 218 | – | – |
| Kassa och bank | 878 | 1 077 | 735 | 514 | 761 | 950 | 554 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 2 065 | 2 148 | 1 618 | 1 411 | 1 383 | 1 455 | 772 | – | – |
| Summa tillgångar | 2 193 | 2 220 | 1 721 | 1 504 | 1 469 | 1 455 | 772 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 943 | 809 | 637 | 523 | 306 | 241 | 134 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 384 | 1 243 | 1 009 | 817 | 643 | 606 | 241 | – | – |
| Eget kapital | 1 434 | 1 293 | 1 059 | 867 | 693 | 656 | 291 | – | – |
| Obeskattade reserver | 23 | 24 | 33 | 31 | 123 | 100 | 100 | – | – |
| Långfristiga skulder | – | – | – | 0 | 99 | 8 | 14 | – | – |
| Leverantörsskulder | 271 | 382 | 139 | 108 | 158 | 396 | 104 | – | – |
| Skatteskulder | 107 | 61 | 15 | 31 | 54 | 30 | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 735 | 904 | 629 | 606 | 553 | 692 | 367 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 2 193 | 2 220 | 1 721 | 1 504 | 1 469 | 1 455 | 772 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 4 | 5 | 5 | 3 | 3 | 2 | 2 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 300 | – | 200 | 180 | 120 | 300 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 66,3 % | 59,1 % | 63,1 % | 59,3 % | 53,8 % | 50,5 % | 47,9 % | – | – |
| Kassalikviditet | 281 % | 238 % | 257 % | 233 % | 250 % | 210 % | 210 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 6,4 % | 6,1 % | 7,1 % | 5 % | 9,1 % | 14 % | 5,8 % | – | – |
| Vinstmarginal | 6,4 % | 6,1 % | 7 % | 5 % | 9,1 % | 14 % | 5,7 % | 7,4 % | 8,5 % |
| Omsättningstillväxt | −0,6 % | 30,5 % | 20,2 % | 13,3 % | 49,5 % | 34 % | 12,3 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 30,8 % | 33,5 % | 35,2 % | 33,9 % | 48,7 % | 55,6 % | 36,9 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 2 219 tkr | 1 786 tkr | 1 369 tkr | 1 897 tkr | 1 674 tkr | 1 681 tkr | 1 255 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (25)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 23 tkr | 24 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 60 tkr | 0 |
| Arets resultat eget kapital | 441 tkr | 434 tkr |
| Checkrakningskredit beviljat belopp | 0 | 200 tkr |
| Fakturerad ej upparbetad intakt | 0 | 41 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 441 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −434 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 434 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 300 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 1 434 tkr | 1 293 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 441 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 300 tkr | – |
| Forandring overavskrivningar | 318 | 10 tkr |
| Forslag disposition | 1 384 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 084 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 204 tkr | 166 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 68 tkr | 73 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 183 tkr | 153 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 115 tkr | 80 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 30 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 35 tkr | 31 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 56 tkr | 108 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 279 tkr | 295 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 78 tkr | 125 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Road Partner Norden ABHuvudarbetsställe
Västra Vagngatan 1 B, 702 27 Örebro
Utbildning
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559023-5551
Registreringsdatum
20 augusti 2015
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Örebro, Örebro län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Utbildning
- SNI 85.594 – Personalutbildning
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
- SNI 95.311 – Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar
- SNI 95.320 – Reparation och underhåll av motorcyklar
Övriga registrerade namn
1 st
- Nordic Business Target Group – särskilt företagsnamn, registrerat 16 april 2019. För den del av verksamheten som avser strategisk affärsutveckling av andras företag och organisationer så som bl.a. framtagning av affärsplan, ledningsarbete, coachning, sälj och marknadsutveckling, interimsuppdrag eller andra i affärsutvecklingssyfte förenliga uppgifter och uppdrag.
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-15). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.