Robäcken Bygg och Projektledning AB
559358-6273Aktiebolagreg. 2022
Sundsvall, Västernorrlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 191 tkr
Resultat efter fin. poster
627 tkr
Soliditet
94 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Stigbygelvägen 9, 857 52 Sundsvall
Postadress
Stigbygelvägen 9, 857 52 Sundsvall
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva bygg och projektledning inom bygg- och anläggnings sektorn. Äga och förvalta värdepapper, fastigheter samt annan därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | – | – | – |
| 2022 | 1 192 tkr | 524 tkr | 439 tkr |
| 2023 | 1 744 tkr | 750 tkr | 1 034 tkr |
| 2024 | 1 737 tkr | 795 tkr | 1 476 tkr |
| 2025 | 1 191 tkr | 627 tkr | 1 722 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 93,6 % – branschmedian 70,6 %
Vinstmarginal 52,6 % – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt −31,4 % – branschmedian −1,5 %
Median för 24086 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 191 | 1 737 | 1 744 | 1 192 | – |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
| Rörelseintäkter | 1 191 | 1 737 | 1 744 | 1 192 | – |
| Övriga externa kostnader | 86 | 103 | 84 | 85 | – |
| Personalkostnader | 569 | 847 | 909 | 583 | – |
| Rörelsekostnader | 656 | 950 | 993 | 668 | – |
| Rörelseresultat | 535 | 787 | 751 | 524 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 7 | 6 | 2 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | 0 | 0 | 0 | – |
| Finansiella poster | 92 | 8 | −1 | −0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 627 | 795 | 750 | 524 | – |
| Resultat före skatt | 627 | 795 | 750 | 524 | – |
| Skatt på årets resultat | 132 | 165 | 156 | 110 | – |
| Årets resultat | 495 | 630 | 594 | 414 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 111 | 180 | 57 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 1 111 | 180 | 57 | – | – |
| Kundfordringar | 0 | 269 | 0 | 218 | – |
| Kortfristiga fordringar | 58 | 423 | 328 | 336 | – |
| Kortfristiga placeringar | 0 | 581 | 323 | – | – |
| Kassa och bank | 671 | 788 | 870 | 492 | – |
| Omsättningstillgångar | 729 | 1 792 | 1 521 | 828 | – |
| Summa tillgångar | 1 840 | 1 972 | 1 579 | 828 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 0 | 0 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | – |
| Balanserat resultat | 1 201 | 821 | 414 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 697 | 1 451 | 1 009 | 414 | – |
| Eget kapital | 1 722 | 1 476 | 1 034 | 439 | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 6 | 7 | 13 | – |
| Skatteskulder | 96 | 224 | 251 | 112 | – |
| Kortfristiga skulder | 118 | 495 | 545 | 389 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 840 | 1 972 | 1 579 | 828 | – |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 550 | 250 | 188 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 93,6 % | 74,9 % | 65,5 % | 53,1 % | – |
| Kassalikviditet | 618 % | 362 % | 279 % | 213 % | – |
| Rörelsemarginal | 45 % | 45,3 % | 43,1 % | 44 % | – |
| Vinstmarginal | 52,6 % | 45,8 % | 43 % | 44 % | – |
| Omsättningstillväxt | −31,4 % | −0,4 % | 46,3 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 28,8 % | 42,7 % | 57,5 % | 94,3 % | – |
| Omsättning per anställd | 1 191 tkr | 1 737 tkr | 1 744 tkr | 1 192 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (29)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 300 tkr | 180 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 300 tkr | 180 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 120 tkr | 120 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | – | 0 |
| Andra langfristiga fordringar forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar | 0 | 3 tkr |
| Andra langfristiga fordringar nedskrivningar | 0 | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 811 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 811 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden arets omklassificeringar | 581 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 230 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 495 tkr | 630 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 495 tkr | 630 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −630 tkr | −594 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | – | 0 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 630 tkr | 594 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 250 tkr | 188 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 722 tkr | 1 476 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 495 tkr | 630 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 250 tkr | 188 tkr |
| Forslag disposition | 1 697 tkr | 1 451 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 147 tkr | 1 201 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 2 tkr | 0 |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 0 | −3 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 56 tkr | 154 tkr |
| Ovriga kortfristiga placeringar | 0 | 581 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 4 tkr | 175 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 85 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 18 tkr | 90 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 nov. 2024 – 31 okt. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 nov. 2023 – 31 okt. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 nov. 2022 – 31 okt. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 4 jan. 2022 – 31 okt. 2022 · Inlämnad –
Robäcken Bygg och Projektledning ABHuvudarbetsställe
Stigbygelvägen 9, 857 52 Sundsvall
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559358-6273
Registreringsdatum
4 januari 2022
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Sundsvall, Västernorrlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 71.121 – Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.